• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

نقاط قوت کارآفرینان خجالتی که می توانند در کارآفرینی از سایرین پیشی بگیرند

نقاط قوت کارآفرینان خجالتی

کارآفرینان خجالتی

درونگرایی از نقاط قوت کارآفرینان خجالتی است! اغلب این تصور غلط وجود دارد که همه کارآفرینان برونگرا هستند – شخصیت های پرهیاهو و پر هیجان که همیشه خوش مشرب هستند. اما اینطور نیست. و حتی ممکن است افرادی دورنگرا و خجالتی باشند.

یک تمایز وجود دارد. کارآفرینان درونگرا پس از اینکه مدتی را در تنهایی سپری کردند احساس شکوفا شدن می کنند. و انرژی می گیرند. آنها اغلب از فعالیت های آرام مانند خواندن کتاب مورد علاقه خود و یا صرف وقت با یک دوست صمیمی لذت می برند. از سوی دیگر، افراد برونگرا تمایل دارند وقت آزاد خود را در میان مردم صرف کنند.

نقاط قوت کارآفرینان خجالتی

خجالتی بودن نباید تضعیف کننده ی شما باشد. و همچنین نباید شما را از موفق شدن محروم کند. در حقیقت، کارآفرینان خجالتی یک مزیت بزرگ نسبت به همتایان برونگرای خود دارند. آنها تقریبا هرگز بیش از حد صحبت نمی کنند. گوش دادنِ موثر مهمترین مهارتی است که هر کارآفرینی می تواند داشته باشد. و این استعدادی است که به طور طبیعی بیشتر نصیب افراد بسیار خجالتی می شود. خوب گوش دادن از نقاط قوت کارآفرینان خجالتی است.

اگر خود را یک کارآفرین خجالتی می دانید، می بایست به بعضی از نقاط قوت خود آگاه باشید. در اینجا چند روش ارائه می شود که از طریق آن می توانید نقاط قوت کارآفرینان خجالتی  را می توان پرورش داد.

۱. درباره کار خود سخن نگویید، بلکه آنرا نشان دهید

اگر ذاتا خجالتی هستید، به احتمال زیاد به سخنرانی عمومی، حتی در مقیاس کوچک در اتاق هیئت مدیره، علاقه ای ندارید. به جای اینکه تلاش کنید یک سخنرانی فی البداهه داشته باشید. (که به احتمال زیاد در آن شکست خواهید خورد) هنگام ملاقات با مشتری نشان دهید که چه کاری می توانید برای کسب و کار آنها انجام دهید. نمایشی از توانمندی خود ارائه دهید. که به خودی خود گویای کارها و مهارتهای شما باشد و بر مهارت شما در سخنرانی متکی نباشد.

۲. آماده باشید، آماده باشید، آماده باشید

یک سخنرانی آسانسوری (elevator pitch) بنویسید. قبل از اینکه به آن نیاز داشته باشید، و آنرا تمرین کنید. شما هرگز نمی دانید که در روز با چه افرادی مواجه خواهید شد. اگر فرصتی حاصل شد که خود را به یک مشتری بالقوه یا سرمایه گذار معرفی کنید، به سادگی و همانطور که با دوست خود صحبت می کنید، سخن خود را بیان کنید. دفعه بعد که باید خود و شرکت خود را به یک گروه معرفی کنید، طبیعی تر خواهید بود.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه یک کارآفرین شویم ! (کارآفرینی برای همه)

کارآفرینان موفق استارتاپ چه ویژگی هایی دارند؟

 ۵ مورد از موانع کارآفرین شدن شما!

ویژگی های کارآفرینان که آنها را از دیگران متمایز می کند

درس های کارآفرینی که هرگز در دانشگاه یاد نگرفتیم!

مهم ترین چیزی که کارآفرینان نیاز دارند چیست ؟

 

۳.کارمندان خود را عاقلانه استخدام کنید

شما بهترین کارت کسب و کار خود هستید. اما این نباید موجب شود که یک تیم فروش قوی را جذب نکنید. به ویژه برای موقعیت های بازاریابی و فروش، افرادی را استخدام کنید که نقاط قوت آنها نقاط ضعف شما هستند. اطمینان حاصل کنید که افرادی که استخدام می کنید چشم انداز شما را به اشتراک می گذارند. و مهارت هایی را که شما ندارید، آنها دارا هستند.

۴. از تکنولوژی به نفع خود استفاده کنید

اگر بسیار خجالتی هستید، سعی کنید از طریق تکنولوژی با مشتریان خود ملاقات کنید. با استفاده از IMO، Google Hangout و اسکایپ ارتباط راحت تری می توانید برقرار کنید. در صورتیکه برای تعامل چهره به چهره برنامه ریزی کنید، راحت تر خواهید بود.

۵. اشتیاق واقعی نشان دهید

اشتیاق واقعی، که به شما هیجان و شعف می دهد. و شما را ترغیب می کند به کار خود ادامه دهید، مسری است. اشتیاق شما به کسب و کار و مشتریان تان، شما را متمایز کرده و دیگران را متوجه شما می کند. اندکی در مورد آب و هوا صحبت کرده و از این طریق شور و شوق خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به ارباب رجوع و مشتریان تان بگویید که چگونه و چرا کسب و کارتان را شروع کردید و چه چیزی را در رابطه با آن دوست دارید.

۶. ساحل آرام خود را ترک کنید

این همیشه در مورد کسانی که شما آنها را می شناسید صدق نمی کند. بلکه در مورد کسانی که شما را می شناسند نیز صدق می کند. حتی اگر تفکر حضور در رویدادهای شبکه موجب ناراحتی شما شود، باز هم در آنها شرکت کنید. یک هدف برای حضور یک یا دو نفر جدید، در هر ماه ایجاد کنید. خودتان را حداقل به یک فرد جدید در هر رویداد معرفی کنید. شما از تعداد درب هایی که می توانید به راحتی با در نظر گرفتن موقعیت مناسب در زمان مناسب باز کنید، شگفت زده خواهید شد.

نقاط قوت کارآفرینان خجالتی می تواند پرورش پیدا کرده و آنها را به اهداف خود برساند. در این مسیر می بایست ابتدا آگاهی لازم کسب کنند و سپس به پرورش آنها بپردازند.

[تعداد: 9   میانگین:  4.4/5]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar