نقشه همدلی مشتری چیست؟ چگونه باید آنرا ایجاد کرد؟

نقشه همدلی مشتری یک ابزار عالی برای درک ذهن مشتری ایده آل شماست. این نقشه به شما کمک خواهد کرد که بدانید آنها چگونه تصمیم گیری می کنند، تحت تاثیر چه کسی قرار می گیرند، چه چیزی می خواهند به دست آورند، و غیره.

نقشه همدلی مشتری

شناسایی مشتریان برای کسب و کار شما ضروری است. اما این تنها گام اول است. تمرکز واقعی کسب و کار این است که وارد ذهن مشتریان خود شوید. آیا راهی برای درک ذهن مشتریان وجود دارد؟ بله، با ایجاد نقشه همدلی مشتری !

نقشه همدلی مشتری چیست؟

نقشه همدلی مشتری توسط دیو گرای ارائه شده است، و در اصل ابزاری متداول برای تهیه بینشی عمیق تر از ذهن مشتری است.

بهترین راه برای ایجاد یک نقشه همدلی مشتری ، این است که آن را بر روی یک صفحه چسبناک قرار دهید و از استیک نوت هایی با رنگهای مختلف برای پر کردن بخش های مختلف آن استفاده کنید.

اطلاعات مورد نیاز

آنها چه می بینند

محیط مشتریان شما چیست؟ آیا آنها در محیط خصوصی یا در محیط عمومی هستند؟ در مشاغل روزانه خود، با چه کسانی صحبت می کنند؟ آنها چه محصولاتی را می بینند؟ در این بخش، شما باید همه چیز را که مشتریان ایده آل تان ممکن است ببینند، قرار دهید.

آنها چه می شنوند

مشتریان شما قطعا همکار، دوست و اعضای خانواده دارند. در این بخش، شما باید بدانید چه کسی و چه چیزی بر مشتریان تان تاثیر می گذارد. آیا آنها به حرف اعضای خانواده خود گوش می دهند تا محصولی را بخرند؟ آیا آنها برای تصمیم گیری در مورد خرید به همکاران خود مراجعه می کنند؟ همچنین این بخش شامل کانالی است که مشتریان شما برای کسب اطلاعات در مورد هر محصول از آن استفاده می کنند.

آنها چه احساس / فکر می کنند

این بخش به طور عمده شامل چیزی است که مشتریان شما احساس می کنند. سعی کنید بدانید که چه چیزی مشتریان شما را خوشحال می کند. دغدغه های آنها چیست. نگرانی های آنها چیست و غیره. برای ارتباط با مشتریان خود در سطح احساسی، بسیار مهم است که بدانید که آنها چه احساسی دارند.

برای مطالعه بیشتر:

درک مشتری چگونه امکان پذیر است؟

آنها چه می گویند

در این بخش، شما بر آنچه که مشتریان تان به دیگران می گویند؛ و بعد از گفتگوها چه می کنند، استناد می کنید. آیا مشتریان شما بر دیگران تاثیر می گذارند؟ مشتریان خودشان را در مقابل دیگران چگونه نشان می دهند؟ آیا آنها به چیزی که استفاده می کنند، افتخار می کنند؟

رنج و گنج آنها

در این قسمت، شما نیاز به پر کردن رنج ها و گنج ها (دستاوردهای) مشتریان خود دارید. رنج مشتریان شما سرخوردگی، ترس و موانع است. و گنج های آنها اهداف و نیازها، خواست ها، و معیارهای موفقیت آنهاست.

جمع آوری داده ها برای ایجاد نقشه همدلی مشتری

مهم ترین بخش ایجاد این نقشه، جمع آوری اطلاعات است. ایجاد نقشه همدلی مشتری ، یک فعالیت گروهی است. شما باید با افراد در بخش های مختلف سازمان خود همکاری کنید. و برای فهمیدن اینکه مشتریان چگونه با نام تجاری شما و رقبای شما تعامل دارند، باید به تفکرات و دیدگاه های جمعی گوش کنید. گوگل آنالیتیک می تواند بینش مفیدی درباره رفتار مشتریان شما ارائه دهد. شما باید داده ها و اطلاعات خود را تا جایی که می توانید از منابع بیشتری جمع آوری کنید.

  • در مقالات بعدی به گوگل آنالیتیک بیشتر خواهیم پرداخت؛ با پدیده فکر مهتر همراه باشید !

به یاد داشته باشید، نقشه همدلی مشتری ، یکی از بهترین ابزارها برای ورود به ذهن مشتریان است. اگر شما درک کنید که مشتری ایده آل تان  چه می بیند، چه می شنود، چه احساس/ فکر می کند، چه می گوید، و از طریق رنج خود چه گنجی را به دست می آورد، به راحتی می توانید راهبردهای بازاریابی را ایجاد کنید که مطمئنا نتایج خوبی به دست می آورند.

[تعداد: ۱۶    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar