• اسفند ۸, ۱۳۹۸

نقش احساسات در تبلیغ : برند ها چگونه از احساسات در تبلیغات شان استفاده می کنند؟

نقش احساسات در تبلیغ

تبلیغاتی که باعث می شود مردم محصول را بخرند و به اشتراک بگذارند، تنها در یک کلمه خلاصه می شود : احساسات!

بله تعجب نکنید. مطالعات نشان می دهد که مردم به احساسات شان بیش تر اکتفا می کنند تا به اطلاعات. و بازخوردهای احساسی به این دسته تبلیغات مؤثرتر است و امکان خرید بیش تر را فراهم می کند.

نقش احساسات در تبلیغ

در طول تاریخ، مردم  ۶ احساس اصلی را پایه گذاری کرده اند که آنها را خوشحالی، ترس، غم، خشم، تعجب و انزجار می نامیم.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، مؤسسه روانشناسی و اعصاب نتیجه ی تحقیقات خود را در مورد این احساسات منتشر کرد. این نتیجه بیان می کند که فاصله ی بین چهار مورد از این احساسات بر پایه ی تعامل اجتماعی و روابط فردی ست. و احساس انسان بر پایه ی ۴ احساس قرار گرفته است: خوشحالی، غم، ترس/تعجب، خشم/انزجار

براساس این چهار احساس نگاهی می اندازیم به نحوه ی استفاده ی برندها از این احساسات. با ما همراه باشید.


۱- خوشحالی

برندها، قصد دارند شادی، خوشحالی و خنده را با مشتریان شریک شوند و خوشبختانه نتایج حاصل از انجام این کار، نشان می دهد که درگیری مخاطب بیش تر شده و به اشتراک گذاری آنها نیز افزایش می یابد.

در سال ۲۰۱۰، مطالعه ای با عنوان “بیش ترین مقالاتی که در New York Times به اشتراک گذاشته” نشان می دهد که مقالات بااحساس تر و پست های مثبت تر بیش تر به اشتراک گذاشته اند تا پست های  منفی و سایر موضوعات!

تبلیغاتی که در سال اخیر، بیش ترین به اشتراک گذاری را داشته، تیزر تبلیغاتی Friends Furever شرکت اندروید می باشد. این کلیپ دوستی حیوانات بسیار بانمک را نشان می دهد. با مراجعه به لینک زیر می توانید از این تیزر تبلیغاتی دیدن کنید.

تیزر تبلیغاتی اندروید با عنوان “Friends Furever”

نقش احساسات در تبلیغ

 

۲- غم

در سال های اخیر، که برندها متوجه اهمیت و محبوبیت احساسات شده اند بیش تر از گذشته، بر روی ایجاد و خلق ویدئوها و تصاویر الهام بخش و منحصربفرد تمرکز کرده اند. این تأثیرگذاری را می توانید در تیزر تبلیغاتی Thai Life Insurance که توسط آژانس تبلیغاتی Ogilvy & Mather تهیه شده است را تماشا کنید. امیدوارم لذت ببرید.

تیزر تبلیغاتی تأثیرگذار Thai Life Insurance

نقش احساسات در تبلیغ

 

۳- ترس / انزجار

ترس، یک احساس کاملاً غریزی ست که به ما کمک می کند تا واکنش مناسبی را برای افزایش فرصت خود برای نجات یافتن بروز دهیم. ترس، ضرورت و اهمیت لازم را برای اقدام کردن در ما ایجاد می کند. این اقدام می تواند “تغییر” باشد. و یا مهم تر از آن، خریدِ چیزی باشد که از رخ دادن اتفاقات ناخوشایند جلوگیری می کند. به گفته ی Don Draper در قسمت Mad Men ؛ تبلیغات تنها بر یک پایه استوار است و آن “شادی” ست. می دانید شادی چیست؟ شادی، بوی خوشِ یک اتومبیل جدید است. چیزی ست که از ترس به دور است. همان بیلبوردی ست که در یک سمت جاده قرار گرفته و نوشته ی روی آن، اطمینان شما را از کاری که در حال انجامِ آن هستید به دست می دهد.”

بسیاری از تاکتیک های ترس و انزجار را می توانید در موضوعاتی مانند رانندگی به هنگام حال نامساعد و یا مضرات سیگارکشیدن مشاهده کنید. حیات وحش در سطح جهانی برندی را شامل می شود که به تصاویر ترس آور و بحث برانگیز معروف است. به یاد داشته باشید که این نوع از تبلیغات، ریسک بسیار بالایی را می طلبد به طوری که ممکن است کلیه ی پیش بینی های شما را نتیجه ی عکس دهد.

نقش احساسات در تبلیغ

 

۴- خشم/ انزجار

بسیاری از مردم گمان می کنند که احساسی منفی ست که منجر به حوادث منفی می شود. اما در برخی موارد، خشم مردم را از خواب بیدار کرده ( به آنها آگاهی می بخشد) و باعث اقدامی در جهت مثبت می گردد. خشم به سلطه می گیرد زمانی که می بینیم کسی زخمی شده و موردظلم قرار گرفته است. ترس و انزجار باعث می شوند تا مجدداً دیدگاه های خود را به چالش بکشیم و سؤالات مهمی را از خود بپرسیم.

ویدئوی بسیار محبوب و معروف در این زمینه، ویدئوی Like a Girl هست که قطعاً بارها آن را تماشا کرده اید.

کلیپ Like a Girl

 

نقش احساسات در تبلیغ


امیدوارم مطالعه ی این مطلب، مفید واقع شود.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar