نقش اپلیکیشن های پیام رسانی در بازاریابی

نقش اپلیکیشن های پیام رسانی در بازاریابی

نقش اپلیکیشن های پیام رسانی در بازاریابی

پیام رسانی یعنی همان تبدیل شدن به بازاریابی! – اما نه به صورتی که شما انتظارش را دارید. در فرهنگی که غرق در تکنولوژی است، اپلیکیشن های پیام رسانی آماده اند تا بازاریابی را به همان اصول اولیه تجارت و مدیریتِ روابط بازگردانند.

در طول چند سال گذشته نرم افزارهای پیام رسانی به شدت مورد توجه همگان قرار گرفته اند؛ در حال حاضر هم اهمیت این شبکه های اجتماعی به شدت آشکار شده است. شاید شما جزو ۹۰۰ میلیون کاربر فعال (ماهانه) فیسبوک باشید، شاید هم خانواده و دوستان تان از برنامه های اسنپ چت، کیک و واتس اپ استفاده می کنند، در هر حال، می بینید که اپلیکیشن های پیام رسانی از قبل، بخشی از زندگی شما را تشکیل داده اند.

اما اکنون بازاریابان هوشمند متوجه اهمیت این موضوع شدند و می دانند که اپلیکیشن های پیام رسانی در حال متحول شدن به پلت فرم هایی هستند که روش مدیریت تجارت الکترونیک، اطلاعات، تبلیغات و خدمات مشتری را تغییر می دهند.

در چین، ۶۵۰ میلیون نفر در ماه از نرم افزار وی چت برای تمام کارهای خود از انتقال پول گرفته تا تاکسی گرفتن و به اشتراک گذاشتن عکس- استفاده می کنند. ۸ میلیون از تجارت های الکترونیکی از طریق برنامه وی چت صورت می گیرد.

اکنون شرکت های ایالت متحده برندهای چینی را دنبال می کنند تا بدانند که اپلیکیشن های پیام رسانی با امکانات زیادی سرشار هستند.

پیام رسانی، از انواع قدرتمند بازاریابی ست. امکان گفت و گو با فروشنده ، مقیاس پذیری و دسترسی فوری را برای همه ی افراد ایجاد می کند.

اما لازم شد بدانیم که پیام رسانی چگونه کسب و کارتان را به دست می گیرد؟

بازاریابان علاوه بر شخصی کردن، باید شخصی شوند

بیش از ۱۰۰ سال پیش، کاتالوگ های شرکت Sears آغازگر دوره ی جدیدی از خرید بود. در حالی که انتخاب های گسترده تری نسبت به رفتن به یک فروشگاه عمومی را فراهم می کرد، خرید از منزل ، موفق به بدست اوردن احساس مشابه (با خرید حضوری) و ارتباط شخصی که فرد با حضور در فروشگاه داشت نشد.

قرن بیستم شاهد ظهور و پیدایش خرده فروشی های عمده مانند مراکز خرید، فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های زنجیره ای بود و طبیعتاً خرید از خرده فروشی های بزرگ، ارتباط انسانی بیشتری نسبت به کاتالوگ خرید داشت.

خرده فروشی های بزرگ حتی صرفه جویی در تولید جهانی را برای مصرف کنندگان پیشنهاد می دهد اما همچنان با تجربه خرید شخصی که مشتریان در فروشگاه های محلی دارند قابل مقایسه نیست!

هنگامی که عصر دیجیتال از راه رسید، شرکت آمازون و سایر شرکت های بزرگ خرید آنلاین، سعی کردند مدل الگوریتم شخصی را بهبود ببخشند. از طریق بررسی محصولات مصرف کننده ها، سعی کردند بهترین ترکیب از انتخاب نامحدود و ایجاد خریدی راحت از خانه با تجربه شخصی از شرکت هایی که وجود خارجی دارند برای مردم فراهم کنند. در واقع شخصی سازی به معنای شخصی شدن نیست : همان طور که راهنما و توصیه ها (مبتنی بر اصول خرید گذشته) همانند دوستانه صحبت کردن با فروشنده نخواهد شد!

امروز و در آینده ای نزدیک، تلفن همراه، نرم افزارهای اجتماعی و پیام رسانی با بهترین نوع خرید آنلاین و آفلاین هم سو و متحد خواهند شد. این موضوع برندها را به تعامل با مشتریان در قالب گفت و گو های کوتاه از طریق گوشی های هوشمند قادر می سازد. به طوری که دستیار خرید هوشمند همراه شما خواهد بود.

آینده ی بازاریابی در تواناییِ داشتنِ مکالمات برای فروش محصولات و همچنین بر پایه ی ایجاد روابط بلند مدت با توجه به شرایط مشتریان است. مهارت های گفتگو و اصول مذاکره را نیز می توانید در وب سایت پدیده فکر مهتر مطالعه کنید.

برندها باید ریسک کردن و واکنش نشان دادن را یاد بگیرند – در واقع مانند مردم واقعی رفتار کنند.

 

بازاریابان باید جهت مشارکت از مشتریان دعوت به عمل بیاورند

مردم از اپلیکیشن های پیام رسانی برای برقراری ارتباط، دیدن، به اشتراک گذاشتن ، بازی کردن و یاد گرفتن استفاده می کنند. اگر برندها مشتریان خود را با فرستادن پیام های تبلیغاتی اشباع کنند، شک نکنید که آنها را بلاک یا ترک خواهند کرد. ایده های سنتی درباره ی جایگاه محصول را فراموش کنید: نرم افزارهای پیام رسانی بازاریابان را قادر می سازد تا از طریق تعاملات مکالمه ای اقدام به بازاریابی کنند.

وقتی که هر دو دنیای واقعی و دیجیتال بطور همزمان در بازی هستند، متحد و یکپارچه کار می کنند، هیچ کمبود محتوایی برای به اشتراک گذاشتن وجود نخواهد داشت بعلاوه فرصت هایی جدید را نیز فراهم می سازد.

نرم افزارهای پیام رسانی در هرجایی که گوشی های همراه باشند حضور دارند، مرز بین وجود فیزیکی و دیجیتالی تار شده است. بنابراین، برندها باید به جدیت به آن اهمیت دهند.

نرم افزار های پیام رسانی موثرترین روش در بازاریابی می باشند گفت و گو با یک انسان واقعی و زنده – از طریق این اپلیکیشن ها ما به فروش توجه نمی کنیم؛ بلکه به مکالمه خود اهمیت می دهیم.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar