نقش شکلک / ایموجی ها در روابط کاری

نقش شکلک / ایموجی ها در روابط کاری

 

انواع فرم های جدید دیجیتالی مثل شکلک ها و گیف ها روابط در دنیای کار را ساده تر کرده و در جتی از رسمیت آن کاسته است.

به عنوان رهبران سازمانی، بسیار مهم است که قدمی به عقب برداشته و از خود بپرسیم: این چطور روی ما اثر می گذارد؟

یکی از چیزهایی که باید بطور دقیق موردتوجه قرار گیرد این است: چطور به سرعت توانست ارتباطات دیجیتالی را که روی هوش هیجانی و مهارت های ارتباطی ما موثر است افزایش دهد.

طبق گزارش جدید PayScale و Future of Work مدیران استخدامی باور دارند که مهارت های نرم مثل ارتباط، رهبری، مالکیت و کار گروهی در جوانان امروز کم تر دیده می شود. این به معنی سرزنش کردن شکلک ها نیست؛ یا اینطور نیست که بخواهیم این جوانان را از آفیس ها محروم کنیم.

چالش برای رهبران این است که قادر باشند به استفاده ی درست از شکلک ها روابط ارتباطی تشویق نمایند. تا بدون فدا کردن توانایی های مان برای ایجاد ارتباط شخصی و توسعه ی مهارت های نرم، از مزایای این نوع ارتباط بهره ببریم.

مطلب پیشنهادی: استفاده از شکلک ها در پیام ها و ارتباطات کاری

مزایا در محل کار

تقریباً از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، شکلک ها جایگاه خودشان را در محل کار یافته اند. در ابتدا، بسیاری استفاده از آن را غیرحرفه ای می دانستند اما این مفهوم دچار تحول شد و امروز، تقریباً همه ی کارکنان در سطوح مختلف، -از مدیرعامل گرفته تا کارمند جدید- در طول هفته های کاری از برخی جوانب از آنها استفاده می کنند.

این کار، علاوه بر فرصتی که برای صحبت کردن درباره ی این شکلک های خندانی که ارسال می کنیم، ایجاد می کند باعث می شود تا به معنای عمیقی که در پسِ آنها قرار دارد و هوش هیجانی در محل کار را منتقل می کند دست یابیم.

وقتی درباره ی مفهوم عمیق چیزهایی که در ارتباطات خود ارسال می کنیم می اندیشیم- مثل صورت چشمک زن، یا علامتِ لایک در پایان ایمیل یا نوشته های مان- می توانیم مزایای استفاده از شکلک ها را محل کار به وضوح ببینیم.

یکی از این مزایاها، فراهم کردن زمینه ای در ارتباطات ایمیلی ست که گاهی اوقات ابهامی را در لحن و گفتار ایجاد می کند. بسیاری از شکلک ها در سراسر جهان وجود دارند و لحن ایمیل را آرام تر می کنند. اگر برای منتقل کردن مفهوم ایمیل که آیا مثبت است یا منفی، دچار ابهام شدید شکلکی را که دست می زند یا لایک دارد بیفزایید. این ایموجی ها مثبت بودن و هیجان واقعی را نشان می دهند.

نمی توان پیشنهادات ارتباطات دیجیتالی را در شرایط فوری فراموش کرد. شما می توانید با استفاده از نشانه هایی که احساسات را انتقال می دهند در شرایط فوری از تایپ کلمات خودداری کنید. همینطور توانایی شما را وقتی که در حال انجام چندکار بطور همزمان هستید – که اصلاً هم پیشنهاد نمی شود!- افزایش می دهد. مثل زمانی که در جلسه حضور دارید و بجای نوشتن پاسخ کامل، به ارسال ایموجی مرتبط اکتفا می کنید.

پس، ایموجی و شکلک ها می توانند هیجان فرد را به روشی سریع و شخصی نشان دهند.

 

بخش نگران کننده

حتی با همه ی خوبی هایی که در استفاده از ایموجی و شکلک ها هست، باز هم بسیار ضروری ست که تنها به ارتباطات دیجیتالی اکتفا نشود! توانایی برقراری ارتباطات شخصی با افراد نیاز به یک سری اولویت ها دارد. هرگز یک شکلک غمگین را برای ابراز ناامیدی خود استفاده نکنید. همه چیز وابسته به این است که از ایجاد مشاجره و ابهام بپرهیزید. همینطور بسیار مهم است که درباره ی فرهنگ های مختلف و مخاطبان متنوع حساس باشید.

برای هوش هیجانی چه مفهومی دارد؟

رضایت و خشنودی که در پایان روز احساس می کنید وابسته به ارتباطات و تعاملی ست که با انسان های پیرامون خود داشته اید. موضوع این نیست که باهوش ترین فرد در اتاق باشید. مهم این است که بتوانید ارتباطات خوب برقرار کرده و تصمیمات کلیدی اتخاذ کنید. ارتباطات دیجیتالی یک راهکار دیگر برای ایجاد روابط این چنینی است. این روابط دیجیتالی هرگز نمی توانند با مکالمه ی رودر رو برابری کنند. اما وقتی به درستی و موثر استفاده شوند به اختصار و رسایی پیام شما کمک می کنند.

وقتی ۹۰ درصد از اطلاعات حسی که به مغز ارسال می شود بصری ست (به گفته ی ۳M Corporation) ارتباطات دیجیتالی می تواند تاثیرات مثبت روی نحوه ی نگهداری شدن پیام شما توسط مخاطبان کلیدی بگذارد.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar