نقش ها و مسئولیت ها در منابع انسانی

 مسئولیت ها در منابع انسانی

مسئولیت ها در منابع انسانی

 نقش ها و مسئولیت ها در منابع انسانی به چه صورت تعریف می گردد؟ منابع انسانی نقش استراتژیک در سازمان های مدرن ایفا می کند. منابع انسانی از نوآوری، توسعه استعداد و روش های جدید برای افزایش بهره وری عملکرد حمایت می کند. منابع انسانی در توسعه دانش منحصربفرد درمورد شرکت های تولیدی، مدیریت عملکرد و بهینه سازی هزینه های پرسنل با استفاده  از سیستم پرداخت پاداش و مزایا بصورت هوشمند عمل  می کند. نقش ها و مسئولیت های منابع انسانی در سازمان های مدرن بسیار گسترده اند، و مدیریت ارشد سازمان متکی بر عملکرد دقیق کارکنان منابع انسانی هستند.
تغییر نقش منابع انسانی در سازمان
در گذشته، منابع انسانی یک واحد اداره امور بود. کارکنان منابع انسانی پر اشکال عمل می کردند، آنها مسئول انطباق کارکنان با قوانین بودند. آنها گزارشات استاتیک تولید می کردند که با سایر اقدامات استراتژیک کسب و کار سازمان ارتباط نداشت و هیچ ارزش افزوده ای به مدیریت ارشد سازمان ارائه نمی کردند. منابع انسانی در پروژه های استراتژیک سازمان درگیر نمی شد، و تنها به انجام وظایف واگذار شده به آنها می پرداخت.

امروزه منابع انسانی نقشی کاملاً استراتژیک در سازمان های مدرن است. فرآیند های اداری منابع انسانی به یک واحد تخصصی تبدیل شده اند و بصورت حرفه ای بر دستور کار استراتژیک شرکت تمرکز می کنند. منابع انسانی بر بازار نظارت دارد و پیشرفته ترین تحولات حوزه منابع انسانی را به ارمغان می آورد. منابع انسانی در توسعه راهبران سازمان تمرکز دارد. منابع انسانی با درک فرآیندهای کلیدی کسب و کار و کیفیت آن را با ارتقا مهارت کارکنان بالا می برد.

تغییر در منابع انسانی بسیار چشمگیر بوده و طی سالیان طولانی اتفاق افتاده است. سازمان های مدرن از ایجاد مزیت رقابتی توسط منابع انسانی بسیار لذت می برند.

مسئولیت منابع انسانی دشوار

منابع انسانی در سازمان های مدرن مسئولیت کامل مدیریت افراد را به عهده دارد. این به معنی مدیریت کارکنان نیست بلکه با فراهم کردن ابزار و شرایط مناسب به تسهیل کار مدیران در مدیریت کمک می کند. منابع انسانی اجازه نمی دهد که سازمان در حوزه نیروی کار دچار رکود شود. سازمان زنده باعث تحرک کارکنان و پیاده سازی روش های خلاق در مدیریت افراد خواهد بود.

منابع انسانی مسئول ایجاد ابتکارات در سازمان است. این به معنای اجرای کامل امور، همچنین به معنی مشاوره محض نیز نمی باشد. بلکه به معنی ایجاد ابتکارات و مسئولیت اجرای آنها از مسیر موفقیت آمیز است. مسئولیت در منابع انسانی نیازمند طرز تفکر متفاوت از کارکنان منابع انسانی است. آنها خدمات ارائه نمی کنند بلکه به تنظیم خدمات در سازمان مشغول می شوند. منابع انسانی می بایست در تصمیم گیری های اساسی سازمانی نفوذ کرده و با ارائه پیشنهادات به ساخت یک شرکت رقابتی کمک کند.

منابع انسانی برنامه های راهبردی خود را دارد. آنها به مدیریت فرآیند استخدام، توسعه استعداد و مدیریت حرفه ای و آموزش می پردازند. آنها منتظر دستور نیستند بلکه با تأثیر گذاری و هدایت مدیران برای ساخت یک مجموعه بهتر فعالیت می کنند.

منابع انسانی اولین مسئول رضایت کارکنان است. منابع انسانی می بایست به اندازه گیری رضایت کارکنان بپردازد و بصورت منظم ایده ها را بپرسد. کارکنان ارزشمندترین دارایی سازمان هستند و منابع انسانی مسئول پرورش این دارایی است.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar