نقش کارکنان در شناسایی برند چیست ؟

شناسایی برند

نقش کارکنان در شناسایی برند

به نقش کارکنان در شناسایی برند فکر کردید؟ کارکنان چه ارتباطی با برند سازمان شان دارند؟

بیایید با یک سوال مهم مطلب را آغاز کنیم. فکر می کنید چه کسی بیش ترین دانش را درباره ی فرهنگ برند و کسب و کار شما دارد؟

بدون شک، کارکنان تان یکی از بکرترین و اصلی ترین منابع برای پیشرفت درون سازمان شما هستند. و هنوز هم شرکت های کمی می دانند که چگونه و چه زمانی باید از این منبع استفاده کنند. این مطلب اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد تا بدانید که چه زمانی، برند باید به دنبال مدافعان و طرفداران کارکنان داخلی بوده و ایده هایی برای کمپین های ساختاری فراهم کند تا تصویر برند شما را گسترش داده و فرهنگ مشترک سازمان تان را بهبود یابد.

یافتن طرفداران پنهان برندتان

اینطور نیست که همه ی اعضای تیم تان، درباره ی شرکت شما مؤثر و موکد باشند. شاید شما دوست داشته باشید که اینطور فکر کنید، اما کارکنان در سطوح مختلفی از تعامل و درگیری با شرکت تان هستند که با توجه به سن، نقش شان در کسب و کار، حوزه کاری و همینطور تجربه های کاری که درون سازمان داشته اند متغیر می باشد. اگر موافقید که فرصت استفاده از مدافعان برند را در بین کارکنان خود در استراتژی بازاریابی دنبال کنید، اولین قدم یافتنِ آنهاست.

راه اندازی کمپینی که از کارکنان درخواست کند محصولات و خدمات اختصاصیِ موردعلاقه شان را به اشتراک بگذارند می تواند شروع بسیار خوبی باشد. با این کار، نه تنها می توانید برای ارزش گذاری نظرات کارکنان، امتیاز دهید بلکه از اطلاعات دریافتی و محتوایی که ایجاد می شود می توانید در وب سایت، شبکه های اجتماعی و مطالب چاپی خود استفاده کنید. یک پرسش نامه یا نظرسنجی آنلاین داوطلبانه، می تواند آن دسته از کارکنانی را که درباره ی تیم مشتاق هستند را در معرض دید قرار دهد. در عین حال، این مدل بررسی به آنها اجازه می دهد تا آزادانه راجع به محصول و خدمات تان صحبت کنند.

برندهای بین المللی مثل وال مارت و IBM ، قبل از اینکه محصول را به عموم عرضه کنند، خرید داخلی را در بین کارکنان ترویج می دهند. – چون خیلی بهتر است محصولی را روانه ی بازار کنید که کل سازمان تان درباره ی آن صحبت می کنند. سطح اطلاعات و همهمه ای که از جانب شبکه های فردیِ تک تک کارکنان ایجاد می شود برای محصولات و خدمات جدید شما که در پیش است بسیار کارآمد خواهد بود.

زمانی که بازخوردها را دریافت کردید، با یک بررسی کیفی می توانید اعضایی از کارکنان را که فعال بوده و برای به اشتراک گذاری چیزهای مثبت راجع به فرهنگ سازمان تان آماده هستند را شناسایی کرده و ارتباط برقرار کنید. آن دسته از کارکنان که بازخوردهای پرانرژی تری را در کمپینِ برنامه ریزی فراهم کرده اند بیش تر درگیر کنید.

یک جنبه ی مهم درباره ی به اشتراک گذاریِ فرهنگ و برندتان از درون، این است که اطمینان می یابید شامل همه ی کارکنان از همه ی بخش هاست و فقط محدود به بخش بازاریابی یا فروش نیست! پس از آن، هر چیزی که شما تولید کنید معتبر، قابل اعتماد و غیرمصنوعی خواهد بود.

ایده ها و استراتژی های کمپین

مصرف کننده قادر است برای ده ها سال از محصول شما استفاده کند حتی بدون اینکه بداند چطور ساخته شده یا چه مهارتی درگیر شده تا آن بدستش برسد! آیا می دانستید یکی از گران ترین تمرین هایی که برندها می توانند انجام دهند عملِ شفافیت است؟ خب این یعنی چه:

البته ما نمی گوییم که دستورالعمل ها و اطلاعات اختصاصی کاری و ویژه ی خود را فاش کنید، اما یک نگاه اجمالی از پشت صحنه را که می تواند شامل موارد زیر باشد، ارائه دهید:

  • ویدئوهایی از تولید تجهیزات
  • دیدار، معرفی و خوشامدگویی با کارکنان (از لیدرهای اجرایی گرفته تا مسئولان حمل و نقل و دریافت)
  • دیدار با تیم های خلاق و مستعد که در پسِ تبلیغ ها، محصولات و خدمات محبوب قرار گرفته اند
  • جشن گرفتن کارکنان قدیمی که به نشانِ برتری سالانه در شرکت دست یافته اند
  • برگزاری رویدادهای تفننی یا تعطیلاتی که به مأموریت برندتان تأکید کند

مصرف کنندگان، عاشقِ برندهایی هستند که کارکنان شان را دوست دارند. همینطور، سازمان هایی موردعلاقه ی آنان است که برای دستیابی به یک فرهنگ سازمانی مثبت افتخار کنند. – یکی از این فرهنگ های سازمانی مثبت این است که توسط کارکنانی که از “بخشی از تیم بودن” راضی بوده و به سهم خودشان از تولید افتخار کنند تأکید شود.

از دیدگاه بازاریابی، وقتی که شما کارکنان تان را نقطه ی مرکزی کمپین قرار می دهید، خواهید دید که برای به اشتراک گذاریِ این پیشرفت، در شبکه های اجتماعی، دوستان و فامیل های شان مشتاق تر می شوند. از دیدگاه منابع انسانی، شما با این کار، چیزی فراتر از حقوق ماهیانه برای آنها فراهم کرده اید. شما به آنها احساس مهم بودن منتقل کرده و در بخشی از موفقیت شرکت آنها را سهیم دانسته اید.

دستورالعمل هایی را تنظیم کنید

هر کمپین موفقی، با یک برنامه و زنجیره ای قوانین شروع کرده که برای محافظت کردن از تصویر برند طراحی شده اند و همینطور باید بتواند فرصت های تبلیغاتی را بهبود ببخشد. کمپین را برای کارکنان خود معرفی کنید. سپس انتظارات و استانداردها را برای به اشتراک گذاری عمومی در کانال های اجتماعی سندسازی کنید.

فان را به کارهای خود بیفزایید. انگیزه، مسابقه و پاداش را برای کارکنانی که در هر یک از کمپین ها شرکت می کنند درنظر بگیرید. باعث می شود تا آنها را نسبت به تعاملاتی که دارند در تب و تاب حفظ کنید.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar