نوآوری تحول آفرین اساسی و تأثیر فن آوری های جدید

نوآوری تحول آفرین

نوآوری تحول‌آفرین اساسی و پله‌ای

نوآوری به چندین شکل امکان‌پذیر است. فاستر و کاپلان به‌طور ویژه تفاوت بین نوآوری‌های پله‌ای، اساسی و نوآوری تحول‌آفرین را به نمایش می‌گذارند. تمایز عمده آن‌ها در جدید بودنشان و ثروتی است که برای مجموعه به ارمغان می‌آورند.
به‌طورکلی تأثیر نوآوری‌های اساسی تا ۱۰ برابر بیش از تأثیر نوآوری‌های رو به جلو است؛ و تأثیر نوآوری‌های تحول‌آفرین هم ۱۰ برابر بیشتر از نوآوری‌های اساسی است. نوآوری پله‌ای عرضه را جذاب تر یا سودآورتر می‌کند، اما گزاره ارزش یا استراتژی عملکرد را به‌طور اساسی تغییر نمیدهد.
اضافه کردن بادبان به کشتی های تندرو قرن ۱۹ آن‌ها را بهتر ساخت، اما در اصل آن‌ها همان وسیله حمل‌ونقل موجود باقی ماندند. اضافه کردن نوآوری طعم و بسته‌بندی جدید در خط تولید خمیردندان، نوآوری پله‌ای است که انرژی و انتخاب را به همراه می‌آورد اما تغییر اندکی در شکل کسب‌وکار را مطلبد.
از آن جایی که شرکت‌های موفق در نوآوری افزایشی به شکل کسب‌وکار خود ملزم هستند، بعید است تغییرات واقعی در صنعت ایجاد کنند.
نوآوری تحول‌آفرین تغییر بنیادی در شکل کسب‌وکار به وجود می‌آورد و احتمالاً با یک گزاره ارزش جدید و روش جدید تولید، توزیع و یا فروش کالا سروکار دارد. این احتمال وجود دارد که دارایی‌ها و قابلیت‌های شرکت هیا معتبر نامتناسب شوند. اختراع نیروی بخار، که درنهایت به حمل‌ونقل کشتی های بادی خاتمه داد، یک نوآوری تحول‌آفرین بود.
نوآوری‌های تحول‌آفرین برای تحلیل حیاتی هستند، چون بازار های جدید رقابتی ایجاد و مشتریان در حاشیه را جذب می‌کنند.
نوآوری‌های اساسی ازنظر نو بودن و تأثیرگذاری در حد میانه قرار می‌گیرد. آن‌ها معمولاً نسل جدیدی از محصولات را به نمایش می‌گذارند، مثل نسخه های ویندوز که استفاده از بعضی از محصولات را برای بسیاری از مصرف‌کنندگان منسوخ می‌سازند. در این حالت گزاره ارزش ارتقا می‌یابد اما تغییر نمی‌کنند. این نوع نوآوری ها بسیار رایج تر هستند.
نوآوری‌های تحول‌آفرین و حتی اساسی اغلب از سوی تازه‌واردین به صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد. شرکت‌های وظیفه‌ای‌ای بهتر است بر روی نوآوری‌های پله‌ای تمرکز کنند تا بتوانند گوشه‌های سودآور بازار را حفظ کرده و بهبود بخشند. احتمالاً کارکنان، فرهنگ و ترکیب دارایی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها توان پشتیبانی از نوآوری تحول‌آفرین را ندارد. درنتیجه، زمانی که نوآوری‌های تحول‌آفرین ظهور می‌یابند، واکنش‌های وظیفه‌ای انکار است، با این اعتقاد که بهبود در عرضه‌های اولیه رخ نخواهد داد.
به‌این‌علت است که تولید کنندگان درشکه های تک اسبی هرگز به تولید کنندگان اتومبیل تبدیل نشدند، شرکت‌های تلگراف از تلفن غافل شدند.

تأثیر فنّاوری های جدید

ظهور فنّاوری جدید به این معنی نیست که فنّاوری قبلی به یکباره ناسالم خواهد شد.۲ عامل جالب که بیانگر عدم پیش‌بینی درست در خصوص تأثیر فنّاوری جدید و چشمگیر می‌شد، عبارت‌اند از:
اول، فروش فنّاوری قدیمی برای مدت قابل‌ملاحظه‌ای ادامه می‌یابد و بخشی از آن به این دلیل است که شرکت‌های وابسته به آن برای بهبود فنّاوری اقدام می‌کنند. از آغاز اختراع ریش تراش های برقی، فروش تیغ های ریش تراشی عملا ۸۰۰ درصد رشد یافت. پس ظهور یک فنّاوری جدید خط پایانی برای فاز رشد فنّاوری موجود نیست.
اغلب شرکت‌های فعال در فنّاوری قبلی زمان بسیار زیادی را برای عکس العمل نشان دادن به فنّاوری جدید در اختیار دارند.
دوم، پیامدهای فنّاوری جدید به سختی قابل پیش‌بینی هستند. فنّاوری های جدید در ابتدا گران و خام هستند. به‌علاوه شروع به کار آن‌ها با حمله زیر بازارها آغاز می‌شود. برای مثال، ترانزیستور ها ابتدا در سمعک ها و رادیوهای جیبی مورداستفاده قرار گرفتند.
علاوه بر آن، فنّاوری های جدید تمایل دارند بازارهای جدید خلق کنند تا اینکه بازارهای موجود را مورد هجوم قرار دهند.

روندهای مصرف‌کننده

این روندها می‌توانند فرصت‌ها و تهدیدهایی پیش روی شرکت‌ها قرار دهند. برای مثال، سبک زندگی جدید که برای خانم‌ها استقلال مالی و اجتماعی به ارمغان می‌آورد با احتمال زیاد از تعداد افراد مدگرا و افرادی با این تفکر که پوشش خاصی برای موقعیت‌های خاص موردنیاز است خواهد کاست.

روندهای فرهنگی

فیث پاپکورن (Faith Popcorn) از محیط آینده دیدگاهی با روندهای زیر را متصور است:
– خانه‌نشینی. مصرف‌کنندگان برای حفظ خود از واقعیات ناملایم دنیای بیرون به محیط راحت و امن خانه پناه می‌آورند. این رویکرد از خریدهای کاتالوگی و اینترنتی، سیستم‌های ایمنی منازل، باغبانی و خانه‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند.
– ماجراجویی رؤیایی. مصرف‌کنندگان دارای محرک‌ها و هیجانات کم-ریسکی هستند که بتوانند به‌واسطه آن‌ها از استرس و کسالت فرار کنند. شرکت‌های گوش‌به‌زنگ، رستوران‌های موضوعی، لوازم‌آرایش نوظهور، سفرهای ماجراجویانه، لباس‌های فانتزی، تفریحات خیال‌انگیز و ماشین‌های تخیلی را ارائه می‌کنند.
– انتقام لذت‌بخش. مصرف‌کنندگان علیه قوانین طغیان می‌کنند و خورد را آزاد می‌سازند تا از میوه‌های ممنوعه لذت ببرند. برای مثال، بستنی‌های پرکالری، سیگار، مشروبات الکی، سالن‌های آفتاب‌گیری.
– غفلت‌های کوچک. آدم‌های پرمشغله و پراسترس با تجملات قابل‌دسترسی به خود پاداش می‌دهند که احساس رضایت سریع را برایشان به ارمغان می‌آورد: آب پرتغال تازه، بیسکوئیت گردویی شکلاتی، خودنویس لوکس، دوربین دید در شب، ظروف نقره، پورشه، و …
– پیری زدایی. مصرف‌کنندگان به دنبال سمبل‌های جوانی، تازه‌سازی و جوان‌سازی می‌گردند تا شاید زندگی بزرگ‌سالی خود را متعادل سازند. مدرسه رفتن جمعیت بالای ۵۵ سال و مشارکت در ورزش‌های پرتحرک از نشانه‌های این روند هستند، اما درواقع این موضوع به گروه سنی گسترده‌ای مربوط می‌شود که به کالاها، پوشش، فعالیت‌ها، و تفریحاتی علاقه دارند که حس دل‌تنگی آن‌ها را نسبت به جوانی تسکین بخشد.
– سرزنده بودن. مصرف‌کنندگان بر کیفیت زندگی و اهمیت نیکی و پذیرفتن مسئولیت سلامت شخصی بجای محول کردن آن به عهده صنعت رفاه و سلامتی تأکیددارند. استفاده از رویکردهای درمانی کل گرا، محصولات و رستوران‌های گیاهخواری، محصولات ارگانیک، فیلترهای آب و باشگاه‌های سلامت از نمونه‌های این گرایش هستند.
– سخن جانی. مصرف‌کنندگان مجبور می‌شوند نقش‌های چندگانه‌ای برای فائق آمدن بر زندگی‌های بیش‌ازحد شلوغ خود بپذیرند. راه‌های هرچه سریع‌تر تهیه غذا، خدمتی که مدیریت منزل دوم شمارا به عهده می‌گیرد، خنثی‌کننده سروصدا، کسب‌وکار الکترونیک و یوگا از واکنش‌های به این روند هستند.

 

مقالات مرتبط:

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar