نوشتن وقایع روزانه چه فوایدی دارد؟

 

نوشتن وقایع روزانه بطور مرتب، می تواند یک راه ارزشمند برای سازماندهیِ افکارتان باشد. بهترین ایده های شما را پیگیری کرده و به شما در پیشرفت کار و حرفه تان یاری می دهد.

 

cstland-journals

 

نوشتن وقایع روزانه حتی اگر به نوشتن چند خط کوتاه و سریع در هر روز هم خلاصه شود می تواند راهکار بسیار ارزشمندی برای سازماندهی افکار به حساب بیاید.

در ابتدا- یک دفتر خاطرات تهیه کنید. اگر شما هم مانند بسیاری از ما هستید احتمالاً خرید یک دفتر با طرح ها و رنگ های براق که از جاکلیدی برخوردار است (تا امکان گم شدن نباشد) می تواند گزینه ی خوبی به نظر برسد اما اینکار را توصیه نمی کنیم.

نوشتن، یک دفتر باکیفیت می طلبد که به راحتی بتوانید ایده های خود را بطور گسترده و بدون دغدغه ی از هم گسستن شان ثبت کنید. پس از انتخاب این دفتر باارزش، بهتر است بدانیم که چه اهدافی را برای ما به ارمغان می آورد. در ادامه با پاسخ این سوال همراه ما باشید.

 

۱- مرکز ذخیره سازی ایده ها

ایده های بسیار جذابی هست که در طول روز و شرایط مختلف مثلاً وقتی در حال دوش گرفتن یا بهم زدن چای شیرینِ در یک صبح پاییزی هستیم حتی شاید وقتی در ترافیک و شلوغیِ شهر گیر افتاده ایم به سراغ ما بیایند. گاهی اوقات بهترین ایده های ممکن، وقتی به ذهن ما می آیند که قصدِ خواب داریم. گاهی هم دقیقاً لحظه ی از خواب بیدار شدن جرقه ای در ذهن مان می زند. پس بهتر است برای ذخیره ی بهتر و کامل این ایده ها، یک دفتر یادداشت، همیشه دمِ دستِ خود داشته باشیم. بدین طریق می توانید روزهای بعد نیز درباره ی ایده های خود بطور کامل تر بیندیشید.

اینکه به خودتان بگویید “هِی؛ این فکرِ خوبیه، یادم باشه حتماً پیگیری کنم!” بی فایده ست و اجازه ندهید که به سراغ تان بیاید. شاید بگویید که نه، ذهن حافظه ی قوی دارد و نباید او را دستِ کم بگیریم. اما اینطور نیست! اطلاعات بسیار زیادی هست که در طول روز به سراغ تان می آید و خیلی ساده و راحت می تواند باعث شود که ایده های بسیار مهم خود را به باد فراموشی بسپارید. مطالعات نشان می دهند که نوشتن با استفاده از خودکار و کاغذ به ماندگاری در حافظه کمک می کند. پس با نوشتن دستی ایده های تان -حتی اگر مثل خاطره نویسی با جزئیات کامل هم ننویسید- به ماندگاری آنها در ذهن کمک کنید.

البته برخی از افراد هم هستند که اصلاً با نوشتن رابطه ی خوبی ندارند- شاید هم تواناییِ انجام آن را در خود نمی بینند! در هر حال، برای این دسته افراد هم پیشنهاد می کنیم که حتماً از اپلیکیشن های یادداشت در گوشی و یا سایر دستگاه های موجودشان بدین منظور استفاده کنند. این ابزار به خوبی باعث می شوند تا ایده های تان در یک محل گردهم آیند. البته به اندازه ی نوشتنِ دستیِ ایده ها به ماندگاری در حافظه کمک نمی کنند اما گزینه ی خوبی هستند برای زمانی که قلم و کاغذ در دسترس نیست!

 

۲- معلم و مدرس

به صورت تئوری داستان از این قرار است که باید از اشتباهات خود درس هایی را بیاموزیم تا مجدداً مرتکب آنها نشویم. اما متاسفانه در واقعیت، این تکرار شدن گاهی اتفاق می افتد. ما باید این اشتباهات را در کوله پشتی خود قرار داده و به آرامی پیش رویم تا ببینیم که چه چیزهایی برای آموختن به همراه دارند.

این دفتر نوشتاری و خاطرات روزانه ی شما می تواند بهترین مکان برای ثبت اشتباهات تان باشد. وقتی شما آنها را روی کاغذ پیاده می کنید قادرید شرایط را آنالیز کرده و متوجه شوید که در کجا مرتکب اشتباه شده اید. در نهایت اینکار، بهترین مراحل را برای پیشرفت ایجاد خواهید کرد. نیازی نیست که سعی در برگشتن و اصلاح اشتباه قبل بکار ببندید. اما باید بتوانید از آن اشتباه به عنوان یک گام برای رشد و توسعه ی فردی استفاده کنید.

 

۳- اتاقی ست با عایق صوتی

همه ی ما گاهی اوقات روزهای ناخوشایندی را سپری می کنیم که فقط ترجیح می دهیم رو به آسمان فریاد برآریم. متاسفانه نتیجه ی این فریاد، برای بسیاری از ما آپارتمان نشینان با توضیح دادن به پلیس و جلب رضایت همسایه ها خاتمه می یابد.

خاطره نویسی روزانه برای شما حُکمِ اتاقی را دارد که عایق صداست و شما تا جایی که حنجره تان اجازه می دهد می توانید فریاد بزنید و گله کنید. یعنی با داشتن یک دفتر و نوشتن روی آن، می توانید از آزار دادن همسایه های خود دست بکشید. این دفتر امن ترین جاست و از این نظر اصلاً جای نگرانی نیست!

انجام این کار نه تنها برای حرفه ی شما مفید است، بلکه در حفظ سلامتی شما نیز نقش مهمی ایفا می کند. مطالعه ای که توسط بخش سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شد، دریافته بود که کنترل و بروز ندادن احساسات منفی ریسک مبتلا شدن به بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها را افزایش می دهد.

پس واجب است که با نوشتن روزانه و تخلیه ی روحی روانی خود، سلامت شخصی و حرفه ای خود را تضمین کنیم.

 

۴- لیستِ بایدهای کاری پیشرفته

همه ی ما لیستی از کارهایی داریم که باید انجام دهیم، برخی در اپلیکیشن یادداشت گوشی ثبت کرده ایم و برخی دیگر بر روی برگه های یادداشت که روی میز و کمد جای دارند نوشته ایم. آن دسته از افرادی که بتوانند این نوشته های پراکنده ی خود را بیابند (محل قرارگیری آن را فراموش نکنند!) و کارها را طبق لیست انجام دهند جزو انسان های خوش شانس دسته بندی می شوند. بقیه، محل یادداشت های مان را فراموش می کنیم، چه بسا آن را به همراه کاغذهای باطله وارد سطل آشغال کرده باشیم!

نوشتن روزانه باعث می شود لیست کارهایی که باید انجام دهید، (شخصی و یا حرفه ای) در یک محل گردآوری شوند. سپس راحت تر است که نسبت به انجام آنها اقدام کنید. خصوصاً اگر فرد پرمشغله ای هستید یا با تاریخ های مقرر و معین بیش تر سروکار دارید تهیه ی این دفتر و نوشتن را برای شما الزامی می دانیم.

۵- تخته رؤیاها

حتماً شما هم درباره ی تخته یا بوردِ رؤیاها چیزهایی شنیده اید.برای ۵ یا ۱۰ سال آینده ی خود برنامه ریزی می کنید و روی بورد می نویسید. می توانید آن را مملو از تصاویر متعدد سازید. تصاویر مختلف از انسانِ ایده آل شما (کسی که می خواهید تبدیل شوید)، چیزهایی که قرار است بدست آورید. مکان هایی که قرار است دیدن کنید و … این بورد باید هر روز در معرض چشم شما قرار بگیرد. این تخته ها به شما انگیزه می دهند و صرفاً طراحی شده اند تا اهداف ما را به واقعیت هایی محسوس بدل کنند.

dream-board

از دفتر یادداشت روزانه ی خود به عنوان تخته ی رؤیاها استفاده کنید. صفحاتی از آن را به چیزهایی اختصاص دهید که به شما انرژی و انگیزه برای حرکت و پیشرفت می دهند. بنابراین، می توانید بدون درنظر گرفتن مکانی که حضور دارید، انگیزه های خود را با خود همراه کنید.

 

۶- سازنده ی مراحل بعدی

همه ی کارهایی که انجام می دهیم مراحلی دارد که باید پیروی و دنبال کنیم. مثلاً برای سیب زمینی سرخ کردن، ابتدا باید سیب زمینی را پوست بِکَنید و قطعه قطعه کنید. سپس روغن را درون ماهیتابه ریخته و بعد سیب زمینی های بُرش خورده را بیفزایید. همه ی اینها مجموعه ای از مراحل هستند و شما اگر قصد پیشرفت در کسب و کار و یا زندگی شخصی خود را دارید، باید زمانی را صرفِ ساختن مرحله ی بعدی بکنید.

نوشتن روزانه یک راه بسیار عالی ست تا مرحله ی بعدی خود را در یک محلی که از دسترسی آسان برخوردار است ادامه دهید. اما مراقب باشید که با نگاه کردن به گذشته، میزان پیشرفت خود را از دست ندهید! بجای آن، به پیشرفت هایی که داشته اید بیندیشید و از آن به عنوان پرِش به سمت مراحل بالاتر استفاده نمایید.

 

۷- پرورش “تفکر خارج از جعبه”

عبارتِ “تفکر خارج از جعبه یا همان Out of Box” را قطعاً شنیده اید و در مقالات وب سایت حاضر درباره ی آن خوانده اید. شاید هم از جانب افراد باتجربه و خلاق بارها به شما گفته شده که در کلیه ی مراحل زندگی خود خارج از جعبه فکر کنید. اما واقعاً این موضوع یعنی چه؟
در واقع همه ی ما تشویق شده ایم تا درون جعبه بنشینیم و خارج از جعبه فکر کنیم. اما وقتی که شما به مدت زیادی درون چهار دیواری بنشینید احتمالاً سخت است که از آن خارج شوید.

یادداشت های روزانه شما را برای تفکر خارج از جعبه تشویق می کند. وقتی ایده های خود را روی کاغذ پیاده می کنید، همانطور که کلمات را روی کاغذ می چینید باید بارها و بارها آنها را مرور کنید. این به شما فرصتی می دهد تا ایده های خود را از زاویه ای دیگر ببینید.

شما نباید عمیق ترین و تیره ترین رازهای خود را دفتر خاطراتی صورتی و قفل دار بنویسید. اما نوشتن وقایع روزانه به همراه ایده ها، انگیزه ها و نصایح یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای کمک به حرفه ی شماست.

 

[تعداد: ۱۵    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
کودک ۹۰۰ ساله
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
کودک ۹۰۰ ساله
مهمان
کودک ۹۰۰ ساله

دیگران برام مهم نیستن دوست دارم بیشتر مال تو باشه شما خانم زیبا وباهوشی هستین.(دیدگاهم)

کودک ۹۰۰ ساله
مهمان
کودک ۹۰۰ ساله

شما زیبا و باهوش