• اسفند ۸, ۱۳۹۸

نوع پوشش و زبان بدن نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

نوع پوشش و زبان بدن نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا  

نوع پوشش و زبان بدن نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

حتما شما هم از بازار داغ نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا اطلاع دارید. بررسی ها و دیدگاه ها بر روی دو نامزد انتخاباتی چنان متمرکز است که علاوه بر سیاست ها و شخصیت این دو نامزد، وضعیت ظاهری و نحوه ی پوشش آنها را نیز مورد مطالعه قرار داده اند.

شاید فکر کنیم که مسائل بی اهمیتی هستند و معتقد باشیم که ظاهر ساستمداران کشور نباید حائز اهمیت باشند. اما واقعیت، خلافِ این امر است. سیاستمداران امروزی هم به مضمون توجه دارند و هم به ظاهر و این موضوع جدیدی هم نیست! در دهه شصت میلادی، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این موضوع به رویدادی تلویزیونی بدل شد، به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران ظاهر شیک و جذاب کندی در پیروزی او بر نیکسون نقش مهمی داشته است.

هیلاری کلینتون اولین زنی ست که از سوی یک حزب عمده آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد شده و بنابراین به شدت زیر نظر بوده است. در هیچ کشوری تمرکز روی نوع پوشش و مدل مو در فضای سیاسی به اندازه آمریکا نیست! به عنوان مثال مفسران ساعت ها در مورد کت و شلوار سفیدی که خانم کلینتون در اجتماع سراسری حزب دموکرات پوشیده بود صحبت کردند.

  _۹۱۵۲۷۵۷۳_cead1d8b-4dd5-4fd5-8fc2-856d9d7245b2  

برخی از این صاحبنظران گفته اند که هیلاری کلینتون درنظر داشته با به تن کردن رنگ سفید نوعی بارقه ی امید را به مخاطبان القا کند. همچنین گفته شد که او خواسته با این کت و شلوار سفید، به لباس زنان در هنگام جنبش کسب حق رای اشاره کند. بالاخره شماری هم، آن را منعکس کننده ی پس زمینه سفید پرچم آمریکا توصیف کردند.

دونالد ترامپ رقیب کلینتون در دوره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا هم به اندازه ی وی زیر ذره بین بوده است. اما معمولاً بخاطر مدل مو، دست های نسبتاً کوچکی که دارد و پوست برنزه و کت شلوارهای نسبتاً گشادی که به تن می کند مورد بررسی و حتی تمسخر قرار می گیرد.

_۹۱۵۲۷۵۷۴_۰d350217-41c1-49a6-9e42-e5bb461c7044

پژوهش ها نشان می دهد که در بحث سیاست، بیش از آنچه که فکرش را بکنیم ظاهر افراد موثر است. الکساندر تودورف از دانشگاه پرینستون پژوهشی را انجام داده و نتایج آن را در سال ۲۰۰۶ در مجله علوم روانشناسی منتشر کرده است. در این بررسی، داوطلبانی که تنها برای لحظه ای، تصویر نامزدهای ناشناس را دیده بودند توانستند حدود ۷۰ درصد از افراد پیروز در انتخابات کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۶ را پیش بینی کنند! از چنین منظری، اظهارنظر مارک روبیو در مورد دست های کوچک دونالد ترامپ فراتر از یک تمسخر ساده بود، به این وسیله می خواست توانایی آقای ترامپ برای رهبری را زیر سئوال ببرد.

یکی از متخصصان مُد که هم در میان هنرپیشه های هالیوود مشتری دارد و هم در بین سیاستمداران واشنگتن، می گوید:”ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جنبه های بصری بسیار برجسته اند. مد لباس و آرایش یک زبان جهانی است و چه باورکنید و یا نکنید، یکی از اولین و پایدارترین عناصر گذاشتن تاثیر روی دیگران است.”

دکتر ربکا آرنولد که در موسسه کورتوا استاد تاریخ لباس و پارچه است هم موافق است که توجه به نحوه لباس پوشیدن سیاستمداران در دوران شبکه های اجتماعی افزایش یافته است. او می افزاید :  “این نمایانگر فرهنگ ما بطور کلی است. امروزه در مورد ظاهر و نحوه ارائه خود حساسیت و وسواس بیشتری داریم و رسانه های دیجیتال آن را تشدید کرده اند.”

ادامه می دهد: “هنوز هم روی زنان تمرکز بیش تری می شود و آنها کت و شلواری را که به شیوه معمول لباس پوشیدن مردها بدل شده، ندارند. در عین حال باید یادآوری کرد که این توجه و حساسیت نه فقط زنان سیاستمدار بلکه همه زنان را شامل می شود و سلیقه و نحوه پوشش آنها با قساوت بیشتری مورد قضاوت قرار می گیرد.”

لاورن روثمن کارشناس مد در واشنگتن هم معتقد است دلیل این وضعیت تاحدی بخاطر این است که هنوز زنان در عرصه سیاست سرمشق های زیادی ندارند. “ما از زنانی که در سطوح قدرت و تصمیم گیری باشند سرمشق زیادی نداریم. اما در مقابل نحوه لباس پوشیدن مردان چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. برای مردانی که در سیاست و مدیریت کشور هستند یک اونیفورم مشخص وجود دارد که کت و شلوار سرمه ای، پیراهن سفید و کراوات های آبی و یا قرمز است. ولی چنین چیزی هنوز برای زنان خلق نشده است. به نظرم به موازات پیشرفت زنان و در هم شکستن موانع موجود شاهد ظهور نمونه های بیشتری از نحوه لباس پوشیدن زنانی خواهیم بود که در قدرت هستند.”

از دست ندهید : 

چگونه از دختران خود یک رهبر موفق بسازیم؟

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۹/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط