نکاتی درباره کیفیت کلی محصولات

کیفیت کلی محصولات

 

راهنمایی هایی درباره کیفیت کلی محصولات که نمی دانید! اما ممکن است روی شرکت شما تاثیر بگذارد

ما اغلب در پروژه ها و زندگی خود درباره کیفیت زندگی و یا محصولاتی که با آن ها سروکار داریم، توصیفات زیادی را شنیده ایم. به طور مثال هنگام خرید محصولی، چون این محصول کشور ژاپن است کیفیت آن را ستایش نمی کنیم، در حالی که برخی دیگر، تولیدات کشورهای دیگر را مورد ستایش قرار می دهند. می توانیم بگوییم کیفیت در ذهن عامه مردم، فروشندگان و مصرف کنندگان معنای متفاوتی دارد. زیرا هر انسانی تعریف خاصی درباره کیفیت را در ذهن و تصور خود دارد.

به همین دلیل و با وجود مفاهیم متفاوت کیفیت ، می توانیم کیفیت را به این صورت تعریف کنیم، با ما همراه باشید.

۱- کیفیتِ مشخصات محصول و توصیف درخواست ها

اگر در توصیف کیفیت از این مفهوم ساده (توصیف درخواست ها) استفاده کنید، درست مانند این است که در یک محل خود را محدود کرده باشید و این راه  مناسب نیست. مراحل اولیه آگاهی از کیفیت محصول و بازرسی، در طول فرایند تولید صورت می گیرد، اما معاینه و بازرسی یک محصول، با هدف حذف محصول معیوب صورت می گیرد و اگر محصول مورد نظر طبق مشخصات درخواستی باشد، باید به دیدگاه مصرف کننده نیز توجه شود.

درست است که یکی از نقش های مهم کیفیت مطمئن شدن از مشخصات صحیحی است که در ابتدای پروژه صورت گرفته، اما باید به نقطه نظرات و درخواست های مصرف کنندگان توجه زیادی شود. این گونه به کیفیت بیاندیشید که تنها دغدغه شما، خلاص شدن از محصول معیوب نباشد.

۲- شرایط و مشخصات کیفیت باید برآورده شود ، تنها گفتن این شرایط به تیم کافی نیست

فقط از تیم خود درخواست نکنید کیفیتی متفاوت برای شما به وجود بیاورند، و کار را بدون نظارت به آنها بسپارید>  کافی نیست!! با این کار شما فقط کیفیت را برای تیم خود تعریف کرده اید. توجه نمایید که با دقت توصیفات کیفیت محصول را برای تیم خود شرح دهید و جای اشتباه برای افراد تیم خود باقی نگذارید. توصیفاتی که خواستار آن ها شدید، باید قابل اجرا و واقعی باشند. شما به عنوان مسئول، هدف را برای تیم خود می سازید و آن ها با همکاری و تلاش این ایده را عملی می کنند.

مثال؛ شما از متخصص سئو درخواست می کنید که سایت شما را در رتبه اول موتورهای جستجو قرار دهد، در صورتی که متخصص سئو با این شرط موافقت کرد بدانید او یک متخصص نیست،!!! زیرا توصیفات متفاوت در پروژه، غیر واضح است. پس صاحب سایت ابتدا باید روی کلمات کلیدی که به وسیله آن ها به رتبه اول دست پیدا می کنید تمرکز کند. البته همراه این نکته، زمان هم نیاز است که به هدف مورد نظر دست پیدا کنید.

۳- تلاش برای رفع انتظارات ذینفعان

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم برآورده کردن نیازهای مصرف کنندگان امری غیر ممکن است. در بیشتر اوقات نیازهای مصرف کنندگان با هم متفاوت است و اگر سعی می کنید تمام محصولات خود را بدون عیب به مصرف کنندگان ارائه دهید، امری فوق العاده خواهد بود. کسانی که نمی توانند با این راه ها به موفقیت دست پیدا کنند باید سعی بیشتری کنند. همیشه تلاش کنید نیاز مصرف کننده را به بهترین شکل برآورده سازید تا پیشرفت در محصول و خدمات شما به چشم آید. این کار باعث افزایش کیفیت محصول شما خواهد شد.

۴- کیفیت و محدودیت های سه گانه

مفهوم محدودیت های سه گانه، مختص صاحبان کسب و کار نیست. همه می دانند که محدودیت های سه گانه، روی محدودیت کیفیت تاثیر می گذارد. محدودیت سه گانه می تواند، قیاس مناسبی برای صاحبان کسب و کاری باشد که شرکت های جدیدی را راه اندازی کرده اند.

محدودیت های سه گانه در شکل:

cstland-Triple restrictions-5896 (A) و یا “Scope”  محدوده، دامنه و علاقه مندی به تمام فعالیت و اقداماتی است که برای تکمیل محصول نهایی انجام می شود

(B) یا Cost برای هزینه مطالعات است که برای به پایان رساندن محصول به آن نیازمندیم،

(C) و یا زمان Schedule برنامه زمان مورد نیاز برای تکمیل فعالیت محصول و اتمام نهایی،

این سه گزینه نتایج محدودیت های سه گانه است.در صورتی که یکی از این محدودیت ها تغییر یابد دیگر محدودیت ها هم تحت تاثیر این محدودیت قرار گرفته و تغییر می کنند در این شرایط کیفیت محصول شما تغییر کرده و پایین خواهد آمد.

 

cstland-sr14_landing_pro_1200_828

 

۵-  از یک مثال عملی به جای مفهوم کیفیت استفاده می کنیم

مثال اول:۲ پروژه تولید لیوان های شیشه ای:

  • پروژه ۱ توصیفات لیوان هایی بود که اگر لیوان ها از طبقه ۱۰ به پایین می افتادند، نمی شکست. اما بعد از تولید و انجام این آزمایش متوجه شدند این لیوان ها در صورتی که از طبقه ۱۰ پرتاب شوند، می شکنند. اما اگر از طبقه ۷ پرتاب شوند، نمی شکنند.
  • پروژه ۲ توصیفات لیوان پس از تولید اگر لیوان از طبقه ۲ پرتاب شود نشکنند. دقیقا پس از تولید لیوان های مورد نظر، با توصیفات قبل از تولید مطابقت یافته و توصیفات به حقیقت تبدیل شدند؛

به نظر شما کدام پروژه بهتر بود؟

با مراجعه به مفهوم کیفیت که در ابتدای این مقاله ذکر شده بود، می توانید متوجه شوید که کیفیت به معنای برآورده ساختن توصیفات و خدمات پروژه، برآورده ساختن نیازهای مصرف  کنندگان ( کل افراد ذینفع) است.

با مقایسه این دو پروژه متوجه می شوید که پروژه اول در این تعریف ساده اختلال ایجاد کرده است، زیرا محصول با توصیفاتی که از قبل برای آن مشخص شده بود مطابقت نداشت و مدیر و تیم مورد نظر آن انتظار مصرف کنندگان را برآورده نخواهد ساخت اما پروژه دوم محصول را طبق توصیفات مدیر و گروه برآورده ساخت و نیاز مصرف کنندگان نیز برآورده شد پس کیفیت پروژه دوم بهتر از پروژه اول است.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar