نکات بازاریابی : آیا باید همه افراد را جذب کنیم؟

نکات بازاریابی

نکات بازاریابی

یکی از قوانین طلایی برای بازاریابی موفق، شناسایی دقیقِ مخاطبان و مشتریانِ شماست. بارها خودِ همین جمله در همین وب سایت تکرار شده است، اما تا مادامی که انجامِ این کار را جزو عادت های خود قرار ندهید از بیانِ آن خسته نمی شویم! پس از شناسایی آنها، باید منحصراً روی آنان تمرکز کنید.

این دقیقاً خلاف کاری ست که در بسیاری از فعالیت های صاحبان کسب و کار مشاهده می کنیم. آنها سعی و تلاش زیادی را به کار می بندند و با همه ی افراد، ارتباط کمی برقرار می کنند و در ارتباط کامل با هیچ کس موفق نمی شوند! واقعاً از انجام این کار خودداری کنید! این کار به کسب و کارتان صدمه ی جدی وارد می کند. بجای آن از گزینه های دیگری که هوشمندانه تر و مؤثرتر هستند استفاده کنید.

اینسایدرها

براساس بازاریابی که در پیش دارید، باید مشخص کنید که دقیقاً می خواهید برای چه کسی خدمات خود را ارائه دهید. این افراد Insider شما خواهند بود. Insider در زبان انگلیسی از دو بخش مجزای In و Side تشکیل شده که به جنبه ی درونی چیزی/فردی اشاره می کند. در اصطلاح فوق، به معنی رازدار (کسی که از درون چیزی خبر دارد) می باشد.  اینسایدر، کسی ست که شما باید زمان و تلاش خود را صرفاً برای او صرف کنید. او دقیقاً کسی ست که هر زمانی که تصمیم بازاریابی داشتید باید همیشه در ذهن خود داشته باشید.

البته که شما بدون داشتنِ Outsider ، نمی توانید به Insider دست یابید! Outsider هم در اینجا به معنی بیگانه است. یعنی یک شخص غریب و خارجی! شاید به نظر ریسکی باشد که افرادی را به عنوان بیگانه درنظر داشته باشید. اما خیر، یکی از امن ترین چیزهایی ست که می توانید انجام دهید. به همین دلیل است که اگر دقت کنید، می بینید همه ی افراد موفق، Outsider هایی دارند.

برای مثال؛ اگر شما اپل هستید، بیگانگان شما کسانی هستند که به دنبال تکنولوژی ارزان و بی ارزش می گردند. اگر شما برند مشهور Gap هستید، بیگانگان شما کسانی هستند که به مد و فشن اهمیت نمی دهند!

با تصمیم گیریِ اینکه “اینسایدر شما چه کسی ست” می توانید بازاریابی را که مختص آنهاست ایجاد کنید. این نکته واقعاً بسیار مهم است و هرگز نباید در آن کوتاهی کنید. چرا؟ بخاطر بازاریابی شما، وقتی قصد انگیزه دادن به کسی دارید تا از شما خرید کند، باید متقاعدکننده باشد. این یعنی نیاز به صحبت کردن مستقیم با آنهاست.

بدانید که مشخصات یک مشتری ایده آل چیست

سپس،

در ذهن خود با آنها داد و ستد کنید.

از زبانِ خودشان استفاده کنید.

دریابید که چه چیزهایی برای آنان اهمیت دارد. (با مطالعه و …)

در مکان هایی که آنها حضور دارند، حاضر شوید.

از مشکلاتی که آنها در صنعت شان مواجه می شوند، پرده بردارید.

پاسخ هایی را ارائه دهید.

برایشان به یک منبع مفید تبدیل شوید.

خدماتی ارائه دهید که نیازها و خواسته های آنان را عملی کند.

این راهکارها، نسبت به سایر گزینه های مبهم، مؤثرتر بوده و منجر به رشد کسب و کارتان خواهد شد. امیدوارم مفید واقع شده باشد.

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar