نکات ضروری بازاریابی برای همه

 

Marketing-Tips

 

نکات ضروری بازاریابی

نکات ضروری بازاریابی برای اثر بخشی بازاریابی توصیه می شوند، با دنبال کردن این ۱۰ راهکار بسیار آسان به سیستم بازاریابی خود کمک کنید:

۱- به درک صحیح از مشتریان خود برسید.

آشنایی با مشتری مهمترین مرحله از فرآیند بازاریابی است. افزایش میزان اطلاعات و دانش شما در این خصوص منجر به افزایش میزان فروش شما می شود. از تمام اطلاعات خود در مورد درک رفتار مشتری، جمعیت شناسی و نیازهای آن استفاده کنید. این اطلاعات می توانند تصمیم های مهم کسب و کار شما را هدایت و به شما در نوشتن برنامه بازاریابی کمک کنند.

۲- مشاهدات خود را در حوزه بازاریابی افزایش دهید.

درک صحیح از مشتریان بسیار حیاتی است، اما ممکن است از نتایج تغییر و تحولات بازار، ممکن است فرصت های جدیدی در کسب و کار ایجاد شود. برای مثال، در دوران رکود اقتصادی فروشگاه ها با فروش ارزان و یا کمپ های فروش ارزان از سوی دولت، فرصت ها و تهدیدات متعددی را فراهم آورد. فن آوری های نوظهور ممکن است محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنند و یا تصویب یک قانون از سوی دولت ممکن است رفتار مصرف کنندگان را تغییر دهد، شما می بایست منظم بازار را تحت نظر داشته باشید و از فرصت ها و تهدیدها غافل نشوید.

۳- محصولات و خدمات را متناسب با مشتریان خود طراحی کنید.

زمانی که شما یک برنامه بازاریابی برای مکانی مشخص دارید، می بایست مطمئن شوید که محصولتان متناسب با مشتریان طراحی، بسته بندی و از طریق کانال مناسب ترویج شده است. کارآفرینان و بازاریابان اغلب برای افزایش فروش به دام ساخت محصولات از دیدگاه خود می افتند، در صورتی که می بایست تمام مراحل مطابق با مشتری طراحی و ترویج شود.

۴-اطمینان حاصل کنید که کارآمد و تأثیر گذار هستید.

روند انجام کسب و کار شما همانند محصولتان مهم است، تحویل مطمئن و سریع، برخورد مؤدبانه کارکنان، خوش آمد گوئی به مشتری هنگام ورود و یا حتی پذیرایی با چای گرم در هوای سرد می تواند تأثیر شگفت انگیزی روی مشتریان داشته باشد. فراتر از انتظار مشتریان به انجام وظایف خود بپردازید و آنها را شگفت زده کنید. با این روش، شما از طریق مشتریان خود تبلیغ می شوید. یعنی روشِ دهان به دهان! که یکی از بهترین شیوه های فروش است.

۵-تبلیغات و ارتباط با مشتریان خود را طراحی کنید.

طراحی چند تبلیغات به اندازه کافی نمی تواند برای دریافت بازخورد مناسب باشد. امروز مصرف کنندگان با انبوهی از پیام های تبلیغاتی بمباران می شوند و به همین دلیل تمرکز کمتری روی آنها دارند. شما می بایست بسیار هوشمندانه تر عمل کنید و پیام خود را واضح و روشن برای آن دسته از افرادی که دقیقاً می توانند مشتری شما باشند، ارسال کنید. از استدلالات منطقی و عاطفی برای نشان دادن اهمیت چیزی که آنها نیاز دارند و شما می فروشید استفاده کنید.

۶- روی افراد خود سرمایه گذاری کنید.

کارکنان شما با ارزش ترین دارایی مجموعه شما محسوب می شوند، روی آنها سرمایه گذاری کنید و آموزش های مورد نیاز شغلشان را برای انجام بهتر کارشان به آنها ارائه دهید. از منشی گرفته تا فروشندگان! مطمئن شوید که انگیزه، ابزار و آموزش های لازم برای طرح کسب و کار را داشته باشند. اگر همه به خوبی با هم کار می کنند در نهایت کسب و کار شما به خوبی خود را نشان می دهد.

۷- اطمینان حاصل کنید که دکور فروشگاه شما تمیز و جذاب است.

دکور فروشگاه ممکن است برای کسب و کار شما به خط مقدم فروش سرویس و خدمات تان تعبیر شود. ارائه خوب یکی از بزرگترین ابزار نفوذ است که موجب ایجاد انگیزه بیشتر در کارکنان و همچنین تأثیر گذاری در تصمیم خرید مشتریان می شود. اگر دکور فروشگاه شما کثیف و نامناسب باشد مشتریان در مورد کل کسب و کار شما چه نظری خواهند داشت؟ حتی اگر در پشت کسب و کار خود با نوعی هرج و مرج مواجه هستید، هرگز از استانداردهای مورد توجه مشتریان تعدیل نکنید.

۸- استراتژی قیمت گذاری داشته باشید.

تنها به قیمت گذاری بر اساس تعیین هزینه ها اکتفا نکنید. قیمت گذاری یک ابزار قدرتمند برای دستیابی به اهداف شماست، با تعیین قیمت تصمیم میگیرید که چه پیامی را به مشتری منتقل کنید. محصولات خود را در یک سطح مطمئن قیمت گذاری کنید. قیمت بالا باعث کاهش فروش می شود، اما این پیام را منتقل می کند که محصول شما از کیفیت مطلوبی برخوردار است. قیمت پائین می تواند باعث شکست قیمت بازار و تسلط بر بازار شود، اگرچه ممکن است سود کمی در کوتاه مدت داشته باشد. تعیین قیمت خود را بر اساس یک استراتژی بزرگ بنا کنید که همسو با طرح اصلی کسب و کار شماست.

۹- پاسخگوی مناسبی برای شکایات باشید.

پاسخگویی سریع و مثبت، فرصتی را ایجاد می کند که مشتری ناراضی را از دست ندهید. به یاد داشته باشید که نام تجاری خود را با بدنامی مواجه نکنید، چیزی که شما نمی خواهید این است که مردم درباره کسب و کار شما داستان بد بگویند. پاسخگویی مناسب ممکن است مشتری را به مشتری وفادار شما تبدیل کند، آنها اعتماد خود را به برند شما تازه می کنند و با اعتماد بیشتری خرید می کنند اگر متوجه شوند که این یک اشتباه بوده و دیگر هم تکرار نخواهد شد.

۱۰- یک برنامه بازاریابی بنویسید.

استراتژی کسب و کار خود را در قالب یک طرح بازاریابی بنویسید و مطمئن شوید که تمام کارکنان شما کاملاً آن را درک کرده و فهمیده اند. این طرح یک سند جامع و تحقیق شده است که شامل تمام جنبه های اساسی از مصرف محصولات توسط مشتری تا تمام نکاتی که در بالا گفته شد می شود. وقتی این سند را طراحی کردید سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • در حال حاضر کجا هستیم؟
  • قصد داریم کجا باشیم؟
  • چه فرصت هایی در بازار وجود دارد؟
  • چگونه به اهداف خود می رسیم؟
  • چه کسی، چه کاری انجام می دهد؟
  • چگونه متوجه می شویم که رسیده ایم؟

همراه ما باشید … در آینده با تهیه برنامه بازاریابی آشنا می شویم.

 

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
خلیلیقیمت زنده طلا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
قیمت زنده طلا
مهمان
قیمت زنده طلا

بسیار عالی بود

خلیلی
مهمان
خلیلی

برای پاسخ دادن به شش سوال اخری که که نوشتین چه معیارهایی باید در نظر بگیریم تا پاسخ درست بدیم? مثلا سوال در حال حاضر در کجا هستیم.فقط باید ب میزان تولید یا میزان فروش دقت کنیم یا متغیرهای دیگه?