نکات کلیدی مهارت سخنوری در ملاعام از زبان برایان تریسی

مهارت سخنوری شما و اینکه بتوانید در ملاعام و اجتماع به خوبی صحبت کنید به اعتماد به نفس نیاز دارد.

جالب است بدانید که ۵۴ درصد از افراد بالغ آمریکایی، بیش تر از مرگ، از صحبت کردن در عموم می ترسند. واقعیت این است که اگر شما ندانید که چطور باید در ملاعام صحبت کنید احتمالش هست که زندگی شخصی و حرفه ای خود را در معرض خطر قرار دهید.

برخی از نکاتی که باید برای غلبه بر ترس و تقویت مهارت سخنوری خود در پیش بگیرید در ادامه ذکر می شود:

 

نکات کلیدی در مهارت سخنوری در ملاعام از زبان برایان تریسی

 

مهارت سخنوری

۱- گفتار خود را بطور گسترده تمرین کنید

سناریو و نکات کلیدی را یادداشت کنید اما کلمات را به ترتیب تمرین نکنید. انجام اینکارها باعث می شود تا به همه ی سوالاتی که از شما پرسیده می شود براحتی جواب دهید.

 

۲- درباره موضوعی صحبت کنید که واقعاً به آن اهمیت می دهید

صحبت کردن درباره ی چیزی که واقعاً به آن علاقه و اشتیاق دارید باعث می شود احساس راحتی را تجربه کنید، زیرا از اعماق قلب تان سخن می گویید.

 

۳- دوباره، بیش تر تمرین کنید

وقتی کسی از برایان تریسی پرسید که چگونه می تواند مهارت سخنوری و ارتباط موثر خود را پرورش داده و بهتر در ملاعام سخن بگوید، تریسی سخنی از Elbert Hubbard را نقل کرد و گفت:

به گفته ی Elbert Hubbard، اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه باید در جمع و ملاعام صحبت کرد فقط: حرف بزنید، تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید و باز هم تمرین کنید.

 

۴- روی الگوها تمرکز کنید

به هنگام صحبت کردن، سعی کنید یک ریتمی داشته باشید. جملات خود را کوتاه کرده و سعی کنید نکات اصلی را تکرار کنید. یک توقف کوتاه بین نکات، می تواند باعثِ پیش بینیِ چیزی که قرار است بگویید شود.

۵- خودتان را در آینه ببینید

سخنرانی خود را در مقابل آینه تمرین کنید بطوریکه احساس کنید شخص دیگری واقعاً در مقابل تان قرار گرفته است. دقت کنید به:

  • حالات چهره
  • ژست های خود
  • حرکات بدن تان
  • استقبال کردن و خوشامدگویی تان

اگر به هنگام صحبت، حالات مهربانانه و مودبانه داشته باشید بیش تر و بهتر توسط جمع مردم استقبال خواهید شد.

 

۶- صدای خود را ضبط کرده و از آن یاد بگیرید

صدای خود را با گوش یا دوربین ضبط کنید. از همان ابتدا تا انتهای سخنرانی تان از خودتان فیلمبرداری کنید. سپس به آن گوش کرده و یا تماشا کنید. ببینید چطور می توانید آن را بهبود ببخشید و سپس این نکات جهت بهبودی را یادداشت کنید. بعضی از مردم دوست ندارند به صدای خودشان در داخل نوار گوش دهند اما این یک مرحله ی ضروری و مهم است تا به صدای خود عادت کرده و استایل صحبت کردن تان را بشناسید.

۷- روی تنفس خود کار کنید

وقتی روی نحوه ی تنفس خود تمرکز می کنید صدای شما طنین بیش تری داشته و باعث ریلکس تر شدن شما خواهد شد. به آرامی نفس بکشید و روی ریتم بخشیدن به آن تمرکز کنید.

۸- حتی وارن بافت هم در ابتدای سخنوری خود، اضطراب داشت

 

 

وارن بافت، با تدریسِ “اصول سرمایه گذاری” به افرادی که دو برابر سن خودش بودند بر ترس خود غلبه کرد. او خودش را مجبور کرد تا با مردم صحبت کند. بارها و بارها این کار را تمرین کرد.

 

۹- ترس از بی اعتنایی شدن را از خود دور کنید

“اگر مردم از سخنرانی من نفرت داشته باشند چه اتفاقی می افتد؟ اگر صحنه را ترک کنند چه می شود؟”

سعی کنید همه ی ترس هایی را که از بی توجهی، بی اعتنایی و رد شدن توسط مردم دارید از خود دور سازید. مخاطبان شما حتما دلیلی دارند که در سالن و بخاطر سخنان شما حاضر شده اند.

۱۰- سخنرانی خود را برای کسی دیگر ارائه دهید

افراد زیادی هستند که می تواند برای آنها تمرین کنید. اما دقت کنید که باید از فرد بخواهید در این خصوص واقعاً با شما روراست و صادق باشد و به درستی انتقاد کند. افرادی از قبیل: دوستان، یک شخص قابل توجه، اعضای خانواده و حتی حیوان خانگی تان می توانند به تمرین شما کمک کنند.

صحبت کردن مستقیم با شخصی دیگر باعث راحت تر و ریلکس شدن شما شده و به شما کمک می کند تا فیدبک و بازخورد را از وی دریافت کنید. خصوصاً اگر درباره ی سخنرانی شما سوال بپرسد، دقیقاً مشابه مخاطبان شما خواهد شد که در سخنرانی همان سوال ها را خواهند پرسید.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar