نیاز واقعی کارکنان را چطور بسنجیم ؟

نیاز واقعی کارکنان

نیاز واقعی کارکنان

هر کسب و کار در حال رشدی باید مزایای کارکنان خودش را از برخی جوانب ارزیابی کرده و بهبود ببخشد تا بتواند کارکنان و استعدادهای برتر خود را حفظ نماید.

متاسفانه، نیاز هر یک از کارکنان وابسته به نوع صنعت و جمعیت متفاوت است بنابراین یک اندازه ی مشخص و معین برای این حقوق و مزایای کارکنان وجود ندارد. انتخاب حقوق و مزایای صحیح، نیاز به یک تحقیق دقیق و همه جانبه دارد؛ همینطور باید به درک عمیقی از آنچه واقعا کارکنان نیاز دارند و آنچه که کسب و کار واقعا توانایی پرداخت آن را دارد برسند.

از کجا باید شروع کرد ؟

وقتی که کارکنانی را استخدام می کنیم این موضوع قابل بررسی ست که هریک از آنان در جایگاه قبلی خودشان تا چه مدت کار کرده اند. اگر او به مدت ۱۰ سال (و یا بیش تر) کار کرده باشد، کارفرمای سابق می تواند مزایای مناسب و معقولی را به او پیشنهاد دهد. همانطور که در سایر مقاله های مرتبط با مبحث “استخدام” که در وبسایت قرار دادیم بیان شد، استخدام هم دیگر فقط با نگاه کردن به رزومه ی کاندید صورت نمی گیرد! بلکه با کاوشی عمیق تر، کارفرمایان به دنبال این هستند تا بدانند که فرد تا چه اندازه صادق و روراست است. آیا برخلاف درگیری های داخلی او قادر است در جایگاهش بماند؟ علت اینکه چرا کارفرما، کارمند قبلی را برکنار کرده هم می تواند نشانه هایی را بدست دهد. باید مواردی که برای هریک از کارکنان حائز اهمیت است درنظر گرفته شود. آیا این فرد به تیم های ورزشی علاقه مند است؟ آیا فعالیت های داوطلبانه را دوست دارد؟ و …

پس از نگاه کردن به تاریخچه ی کارکنان و دریافتن اینکه چه ویژگی خاصی دارند، باید یک فرآیند ساده ای را ایجاد کنید تا حقوق و مزایای مناسبی برای آنها تعیین گردد. باید ببینید چه عواملی هست که علاوه بر اینکه تقویت کننده ی روحیه باشند باعث حفظ کارکنان نیز می شوند.

اما بطور کلی، مواردی هست که کارکنان بیش ترین نیاز را به آنها دارند. که این نیازها از شمایی که مدیر مجموعه هستید انتظار دارند تا برآورده سازید. در این پست نگاهی به این موارد موردنیاز مهم کارکنان می اندازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

  • هدف

هدف، احساس بسیار خوب و  خوشایندی را در فرد ایجاد می کند. حداقل کمی احساس رقابت را در فرد بیدار می کند. این احساس هدفمندی و مسئولیت پذیری در انجام وظایف معنا و مفهوم بهتری را درون فرد ایجاد کرده و طبیعتاً نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.

  • ماموریت

همه ی ما دوست داریم به نحوی بخشی از یک مجموعه ی بزرگ تر را شامل شویم. استفاده شدن از کلماتی مانند “بهترین، بزرگ ترین، سریع ترین، باکیفیت ترین و …” برای ما احساس هدفمندی خاصی را ایجاد می کند. اجازه دهید کارکنان تان بدانند که در کسب و کارتان، در بین مشتریان و رقبای تان قصد رسیدن به چه جایگاهی را دارید. و در صورت امکان به آنها اجازه دهید تا چند ماموریت را برای خودشان خلق کنند.

  • انتظارات

هر شغلی باید شامل استاندارد های ویژه ی خود بوده و برخی آزادی عمل را داشته باشد، در هر کاری برای موقعیت های خاص شرایطی را باید در نظر گرفت، تا در آن شرایط کارمند بتواند تصمیم درستی بگیرد و به خوبی از پس موقعیت پیش آمده برآید. اگر کارمندتان در مورد مسائل کاری به شرایطی بر بخورد که علی رقم استاندارد بودن آن به شکل استثنایی، در معرض خطر حقوقی یا جانی قرار بگیرد این پیشامد ممکن است منجر به ترک شغل او شود.
داشتن چندین انتظار و توقع از کارمند، نسبت به این که ندانند رییس شان در یک دقیقه بعد چه انتظاری از آنان دارد باعث استرس بیش تری می شود.

  • ورودی

همه دوست دارند پیشنهادات و ایده هایی را ارائه دهند. اگر آنها را نادیده گرفته و به هیچ یک از نظرات و ایده های آنان اعتنا نکنید در واقع خودتان از او یک ربات ساخته اید. ایده دادن و به اشتراک گذاری افکارشان را برای آنها راحت تر و ساده تر کنید. بله شما همیشه نمی توانید ایده های آنان را عملی کنید اما همواره می توانید کاری کنید که از اینکه ایده ی خود را با شما به اشتراک گذاشته اند احساس رضایت و ارزش داشته باشند.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar