هدف خوب ، چیست !!!؟

هدف خوب

هدف خوب

همه از هدف صحبت می کنند اما افراد (یا شرکت های) کمی می دانند که چگونه هدف را تعریف کنند. من معتقدم که هدف فقط چیزی که کشف شود نیست بلکه سخت کوشی نیز بخشی از هدف است.

در سال گذشته، یک الگوی رفتاری جالب در اینترنت، به نام نمودار هدف ون(Venn) ، نشان داد که هدف را می توان در تقاطع چهار چیز پیدا کرد :

  • کارهایی که شما دوست دارید انجام بدهید (فعالیت هایی که شما را خوشحال میکند)
  • آنچه که شما بابتش حقوق می گیرید ( حفظ نیازهای خود در زندگی)
  • آنچه دنیا به آن نیاز دارد ( کمک شما به جامعه)
  • چیزهایی که  در آن مهارت دارید ( تمایز شما از دیگران در چیست)

اما  به گونه ای دیگری نیز می توان عمل کرد

این نمودار جذاب است و در واقع ممکن  است به خیلی از شما برای کشف اهدافتان در زندگی شغلی کمک کند. شما می توانید لیستی از همه چیزهایی که دوست دارید ، چالش هایی که جهان با آن مواجه است ، چیزهایی که مردم حاضر به پرداخت پول بابت آن هستند و چیزهایی که شما در انجام آن خوب هستید تهیه کنید .قطعا لیست طولانی خواهد شد. اما پس از چند بار تکرار شما می توانید برخی از هم پوشانی ها را پیدا کنید و در نتیجه هدف خود را تعیین کنید.

با این حال در اطراف ما چیز دیگری عمل می کند

با دنبال کردن مشتاقانه یک موضوع و کشف چگونگی به انجام رساندن آن به گونه ای متفاوت با دیگران، ممکن است به کاری که تا کنون از آن متنفر بودید علاقمند شوید.برای مثال ، من سال ها از مدیریت متنفر بودم  چون میدیدم که خیلی از مدیران در انجامش اشتباه می کنند. تنها پس از اینکه رویکرد من تغییر کرد و در مورد مدیریت مطالعه کردم ، به آن علاقه مند شدم.

با تصور و ارائه یک محصول یا خدمت که هیچ کس آنرا در خواست نکرده ، امکان دارد یک بازار جدید ایجاد شود (با تقاضای بالا) که تا پیش از آنکه شما شروع کنید وجود نداشت. نگاهی به زندگی خود من بکنیم : قبل از اینکه من کارگاه مدیریت زیرک را شروع کنم کسی پولی برای دوره های مدیریت پرداخت نکرده بود. در راه این استارتاپ در نهایت من چیزی را ایجاد کردم که دیگران حاضر به پرداخت پول شدند.

با تغییر خود و جهان اطرافتان ، نیازهای مردم را نیز تغییر می دهید. مسئله هایی که شما فردا حل خواهید کرد بستگی به مسئله هایی که امروز حل می کنید دارد. به عنوان مثال ، با ایجاد شرکتی برای رشد کسب و کارم ، من نیاز جهان برای ارزش گذاری کسب و کار را کشف کردم و این مسئله بعدی است که من در تلاش هستم تا آن را حل کنم.

در نهایت شما با تمرین مداوم ، ممکن است در چیزی فوق العاده شوید که واقعا در آن خوب نبودید. مثلا در تجربه شخصی من ، به عنوان سخنران عمومی ، متوجه شدم که اغلب مردم زمانی که متوجه میشوند من فردی درونگرا هستم که همیشه نوشتن را به صحبت کردن ترجیح می دهم  شگفت زده می شوند. من هرگز در صحبت کردن خوب نبودم ولی بسیار تمرین کردم.

 

نمودار هدف ون هم درست است هم غلط.

درست است چون هدف خوب نتیجه کار زیادی است که باید با توجه به چهار مورد ذکر شده انجام شود. با این حال ، این اشتباه است که مردم تصور میکنند رسیدن به هدف در کشف کردن چیزی ست درحالی که آن در حال حاضر وجود دارد ،  جایی در آن چهار حوزه پنهان است. حتی برای بعضی از شما ها ممکن است درست باشد. اما برای بسیاری از ما، هدف خوب چیزی است که ایجاد می کنیم.

ما تا زمانی که چیزی را دوست داشته باشیم در آن کاوش می کنیم .

ما تا زمانی که دریافتی داشته باشیم اختراع می کنیم .

ما تا زمانی که دنیا به ما نیاز داشته باشد تغییر می کنیم .

و ما تا زمانی که در کاری مهارت پیدا کنیم تمرین می کنیم.

هدف چیزی است که با سخت کوشی زیاد  به وجود می آید.

 

نویسنده :

JURGEN APPELO   نویسنده ، سخنران ، کارآفرین و مدیر شرکت هپی ملی (Happy Melly)

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar