هزینه محصول بطور نسبی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه محصول

محاسبه هزینه محصول

همخوانی برند / شرکت

چه رابطه‌ای بین برند و شرکت وجود دارد؟ کیفیت ادراکی موردنظر چیست؟ کیفیت ادراکی می‌تواند بر تجربه محصولات یا خدمات قبلی و علائم کیفی، همچون انواع خرده‌فروشان، استراتژی‌های قیمت‌گذاری، بسته‌بندی، تبلیغات و مشتریان نوعی، مبتنی باشد.

آیا یک شرکت یا برند به‌عنوان برترین در یک محصول یا حوزه تکنولوژی شناخته می‌شود؟ نوآور است؟ گران است؟ به یک کشور، یک نوع مصرف‌کننده یا یک حوزه کاربرد منسوب است؟ چنین هم‌خوانی‌هایی، می‌توانند دارایی‌های استراتژیک مهمی برای برند یا شرکت محسوب شوند.

هم‌خوانی‌ها را می‌تواند با پرسش‌های منظم از مشتریان در خصوص تجربه‌شان در کاربرد محصول و اینکه یک برند یا شرکت برای آن‌ها چه معنی و مفهومی‌دارد، مورد نظارت قرار دارد. تشخیص تغییرات در هم‌خوانی‌های مهم، احتمالاً نتیجه چنین تلاش‌هایی خواهد بود. ممیزی‌های ساختاریافته با استفاده از مشتریان نمونه می‌تواند اطلاعات بازهم دقیق‌تری را در اختیار قرار دهد.

 

هزینه نسبی

تحلیل دقیق هزینه محصول (یا خدمات) و اجزایش به‌ویژه هنگامی‌که استراتژی به کسب مزایا وابسته است، بسیار اهمیت دارد و ضروری است محصولات رقبا و سیستم‌های آن‌ها به‌دقت تحلیل شوند.

چنین تحلیلی، با تلفیق تحلیل عملکرد، می‌تواند به یکی از ۴ وضعیت نشان داده‌شده در شکل زیر منجر شود.

 

هزینه نسبی

اگر یکی از اجزا مانند سیستم ترمز خودرو یا عملکرد تحویل‌دار بانک گران‌تر و ضعیف‌تر از رقیب باشند، ممکن است با یک مشکل استراتژیک که به تغییر نیاز دارد روبه‌رو باشیم. بااین‌حال، ممکن است تحلیل نشان دهد که آن مؤلفه از بعد هزینه و تأثیر بر مشتری آن‌قدر کوچک است که می‌تواند از آن چشم‌پوشید. اگر مؤلفه در جایگاه برتر رقابتی قرار داشته باشد، برنامه کاهش هزینه‌تنها استراتژی مناسب نخواهد بود.

تحلیل ارزش، که در آن ارزش مؤلفه برای مشتری کمی‌شده است، ممکن است نشان دهد که امتیاز برتر بودن می‌تواند از افزایش قیمت یا ارتقا حمایت کند. از سوی دیگر، اگر یک مؤلفه ارزان‌تر از مؤلفه رقیب بوده اما ضعیف‌تر باشد، تحلیل ارزش ممکن است کاهش تأکید را پیشنهاد دهد.

بنابراین، برای ماشینی که علیرغم دارا بودن مزیت هزینه با مشکلاتی روبروست، ممکن است لازم باشد تا شرکت از تأکید بر عملکرد ماشین بکاهد و آن با به اقتصادی بودن ماشین منتقل کند. راه‌حل دیگر بروز رسانی این مؤلفه است. برعکس، چنانچه یک مؤلفه نیاز به تأکید دارد، شاید نقشی کلیدی در جایگاه‌یابی و استراتژی‌های ارتقا ایفا نماید.

منافع مزیت هزینه

راه‌های مختلف دستیابی به مزیت هزینه عبارت‌اند از صرفه‌جویی مقیاس، منحنی تجربه، نوآوری در طراحی محصول و عرضه محصولات بدون تجملات. هر یک از آن‌ها دورنمای متفاوتی از رقابت بر مبنای مزیت هزینه ارائه می‌کنند که در فصل‌های بعد موردبررسی قرار خواهد گرفت.

 

محاسبه هزینه متوسط

در تعیین متوسط هزینه، برخی اجزای ثابت و نیمه متغیر هزینه‌ها به‌دقت تخصیص داده نمی‌شوند و در عوض میانگینی از هزینه کل هستند. این روش می‌تواند راهی برای ورود رقبا به یک بازار ایمن بگشاید. برای مثال، شرکت جی. بی. کانز، تولیدکننده دفاتر حساب برای بانک‌ها، موقعیتی را به وجود آورد که در آن مشتریان با سفارش بالا از طریق هزینه متوسط به مشتریان با سفارش پایین یارانه می‌دادند. ازاین‌رو هزینه تولید سفارشات بالا زیاد بود و به‌این‌ترتیب فرصتی برای رقبا به وجود می‌آمد تا نسبت به کانز قیمت‌های پایین‌تری را برای این سفارشات سودآور پیشنهاد دهند. خط تولیدی که به دیگر خطوط یارانه پرداخت می‌کند، بسیار آسیب‌پذیر است، فرصت را در اختیار رقبا قرار می‌دهد و لذا تهدید بالقوه برای کسب‌وکار محسوب می‌شود.


در ادامه، به نوآوری، توانایی و عملکرد مدیران می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.


[تعداد: ۷    میانگین: ۳.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar