هزینه های موبایل و ADSL در ایران و کشورهای منطقه چگونه است؟

نتایج مربوط به بررسی آماری رتبه ایران در زیر سبد قیمت تلفن ثابت، تلفن همراه و پهنای باند ثابت در میان کشورهای منطقه در سال گذشته میلادی به گونه‌ای بوده که در تمام موارد جزو ارزان‌ترین به‌شمار می‌رود.

APPLE UNDER FIRE OVER IPHONE 'BABY SHAKER'...(FILES) A woman holds up an iPhone handset along a street in Hong Kong on July 5, 2008. Apple came under fire on April 22, 2009 after an application for the iPhone called "Baby Shaker" was briefly approved for sale in the company's online store. The program, which reportedly appeared in Apple's App Store on Monday and cost 99 cents to download, allowed a user to shake an iPhone screen to make a baby stop crying. After enough shakes, the hand-drawn baby pictured on the screen stopped wailing and a large red "X" appeared over each eye. AFP PHOTO/Andrew ROSS /FILES (Photo credit should read ANDREW ROSS/AFP/Getty Images)

در این میان اولین رتبه مربوط به هزینه‌های تلفن ثابت می‌شود که در این بخش ایران به عنوان ارزان‌ترین ارائه‌کننده تلفن ثابت شناخته شده و درصدر جدول قرار دارد. رقم شاخص اعلام شده در این زمینه نیز ۰٫۰۵ است و پس از آن در رده دوم قطر با شاخص ۰٫۱۳ قرار گرفته است.

کویت، قزاقستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، آذربایجان، عربستان، گرجستان، ارمنستان، یمن، مصر، لبنان، قرقیزستان، ترکیه، اردن، افغانستان و پاکستان هم در رده‌های بعدی جدول قرار گرفته و هر یک هزینه‌هایی به مراتب بالاتر برای ارتباطات تلفنی ثابت خود در نظر گرفته‌اند.

البته کشورهای ازبکستان، سوریه، عراق و ترکمنستان در این خصوص اطلاعات خود را اعلام نکرده‌اند.

ایران پنجمین ارائه دهنده ارزان مکالمات موبایل

درباره مکالمات تلفن همراه و هزینه‌های مربوط به آن نیز ایران در رده پنجم ارزان‌های منطقه جای دارد و شاخص آن ۰٫۵ است. در این زمینه قطر با شاخص ۰٫۳ در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن قزاقستان، کویت و عمان در رده‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

مصر، بحرین، آذربایجان و امارات متحده عربی نیز پس از ایران به ترتیب رتبه‌های بعدی جدول ارزان ترین‌های مکالمات موبایلی منطقه در سال ۲۰۱۴ را از آن خود کرده‌اند. همچنین از میان کشورهای منطقه افغانستان با شاخص ۱۰٫۱ در این زمینه به عنوان ارائه‌کننده گران‌ترین مکالمات موبایلی منطقه شناخته شده و پس از آن کشورهای قرقیزستان و پاکستان بالاترین تعرفه‌های مکالمات موبایلی منطقه را دارا هستند.

ایران دومین ارائه‌دهنده ارزان ADSL

در بخش سبد قیمتی پهنای باند ثابت نیز ایران با شاخص ۰٫۸۸ دومین ارائه‌کننده ارزان منطقه است و کویت با شاخص ۰٫۳ در رده اول ارزان‌های این بخش قرار دارد. قطر، قزاقستان، بحرین، ترکیه، عربستان، عمان و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که در رده‌های بعدی جدول ارزان‌های اینترنتی منطقه قرار دارند.

در این بخش بار دیگر افغانستان به عنوان ارائه‌دهنده‌ی گران‌ترین خدمات اینترنتی شناخته شده و شاخصی معادل ۳۸ را به خود اختصاص داده است. پس از افغانستان به ترتیب قرقیزستان، یمن و اردن دیگر کشورهای ارائه‌کننده اینترنت ثابت گران‌قیمت هستند.

در مجموع نیز رتبه ایران از نظر هزینه‌های ICT در منطقه رتبه سوم محسوب می‌شود.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *