• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

همجنس خواری بازار چیست و چه تاثیراتی دارد؟

همجنس خواری بازار

همجنس خواری بازار

همجنس خواری بازار (Market Cannibalization) تاثیر منفیِ محصول جدید یک شرکت در عملکرد فروشِ محصولات موجود و مرتبط آن شرکت است. همجنس خواری بازار به وضعیتی اشاره می کند که یک محصول جدید، فروش و تقاضای محصول موجود را کاهش می دهد و به طور کلی فروش کلی را کاهش می دهد، حتی اگر فروش محصول جدید افزایش یابد. این می تواند به طور منفی بر حجم فروش و سهم بازارِ محصولات موجود تاثیر بگذارد.

همجنس خواری بازار همچنین به عنوان یک همنوع خواری صنفی بیان می شود و تنها به کاهش ناگهانی فروش منجر می شود، به این معنی که از دست دادن سهم بازار ناشی از رقابت در همجنس خواری بازار گنجانده نمی شود. بنابراین، همجنس خواری بازار  زمانی اتفاق می افتد که محصول جدید به بازار بزرگ موجود به جای محصول قدیمی تر نفوذ کند، و موجب گسترش پایه ی بازار شرکت نشود. محصول جدید به جای جذب یک بخش جدید از بازار و افزایش سهم بازار، به بازار فعلی شرکت جذب شده و منجر به کاهش فروش و سهم بازار برای محصول موجود می شود.

به عبارت دیگر، یک محصول جدید به جای افزایش تقاضا برای یک بخش اضافی از بازار، به بازار فعلی شرکت نفوذ کرده و تقاضا برای محصولات ثابت آن را کاهش می دهد. در این راستا، همجنس خواری بازار، نمونه ای است که در آن دو خط تولید محصول یک شرکت، با یکدیگر رقابت می کنند.

اما اثرات همجنس خواری مطلقا منفی نیست و در برخی مواقع اگر در جای درست خود استفاده شود چه بسا اثرات مثبتی نیز داشته باشد. و در بازر رقابتی امروز می تواند ابزاری برای پیروزی بر رقبا باشد.

مثالی از اثر مثبت همجنس خواری بازار

اگر، برای مثال، یک شرکت بخواهد سهم بازار خود را افزایش دهد، می تواند این کار را به گونه ای انجام دهد که معرفی محصول جدید، به جای اینکه به خودش آسیب بزند، رقبا را به خطر اندازد همانطور که اپل این کار را انجام می دهد. علاوه بر این اگر محصول جدید به مراتب برتر از یک محصول قدیمی باشد، اثر آن می تواند مثبت باشد. برای مثال اپل آیفون و آیپدهایی را معرفی کرد که دارای ویژگی های فراوانی بوده و قیمت های بالاتری دارد، و فروش آیپدهایی با قیمت پایین تر از جمله سری های Nano، Shuffle  و  Classic را کاهش داد.

همجنس خواری بازار می تواند تاثیر منفی بر حد سودآوری شرکت داشته باشد. این باعث می شود عمر محصول موجود به پایان برسد زیرا فروش به محصول جدید منتقل می شود، به جای اینکه به بازار جدید منتقل شود.با این حال، در بعضی موارد، همجنس خواری بازار به عنوان یک استراتژی مثبت با نام استراتژی همجنس خواری استفاده می شود.

[تعداد: 3   میانگین:  4.7/5]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar