همه چیز درباره مصرف کنندگان زن

همه چیز درباره مصرف کنندگان زن

مصرف کنندگان زن

یکی از بزرگ‌ترین بازارهای در حال ظهور دنیا از آنچه تصورش را می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. زنان قدرتمندترین مصرف‌کنندگان حال حاضر دنیا هستند و میزان تأثیر آنها بر اقتصاد هرسال در حال افزایش است. پیشی بینی شده که درآمد سالانه زنان در سال ۲۰۱۸ به رقم حیرت‌آور ۱۸ هزار میلیارد دلار برسد.

با در نظر گرفتن این نکته و سؤال‌های مکرر مبنی بر “راز” نهفته در رابطه با چراییِ خرید  و عدم خرید  خانم‌ها و توجه به این نکته که در حقیقت هیچ راز نهفته‌ای در این رابطه وجود ندارد، در این مطلب ۱۰ نکته را یادآوری می‌کنیم تا در زمان عرضه و فروش محصولات خود به خانم‌ها، در نظر داشته باشید.

 

۱- جنسیتِ “اقتصاد مصرفی” در دنیا، زن است

اگر اقتصاد مصرفی در دنیا دارای جنسیت بود، این جنس مطمئناً “زن” بود. زنان در ترکیبی از نفوذ و قدرت خرید خود در مجموع بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل خریدهای مصرفی را شامل می شوند. نفوذ در اینجا به معنای آن است که هرچند یک خانم ممکن است مبلغ لازم برای خرید را نپردازد، اما همواره حق رد و مخالفت یا تائید آن خرید را دارد.

 

۲- زنان دارای یک تأثیر افزایشی هستند

زنان “چندین بازار” در یک بازار هستند. از آنجایی‌که آنها تقریباً در تمامی جوامع به‌ عنوان مراقبان “کودک و سالمند” نقش‌آفرینی می‌کنند، بنابراین به نمایندگی از کسانی که در خانه آنها زندگی می‌کنند و همچنین گاهی برای خانواده خود و همسرشان (پدر و مادر) و حتی دوستان نیز خرید می‌کنند.

 

۳- همواره به نقطه کور خود توجه کنید

جنسیت همیشه قوی‌ترین تعیین‌کننده در چگونه دیده شدن جهان و جزئیات آن توسط ما می‌باشد. این تعیین‌کننده حتی از سن، درآمد، قومیت و محل جغرافیایی هم مهم‌تر است. جنسیت اغلب یک نقطه کور برای کسب‌وکارها به‌حساب می‌آید، چرا که اغلب در سطوح پایین تحصیل در رشته‌های مرتبط با کسب‌وکار و حتی در خود محل کار به‌ طور جدی موردتوجه قرار نمی‌گیرد!

 

۴- مطالعه رفتار خانم‌ها با مطالعه بازارهای خارجی برابری می کند

زنان و مردان هر یک در چهارچوب فرهنگ مرتبط به خودشان رشد پیدا می‌کنند. فرهنگ زنان با همان تمرکزی که لازمه مطالعه بازارهای خارجی است باید موردبررسی قرار بگیرد. تفاوت‌های فرهنگی تعیین‌کننده زبان، رفتار و ادراک مصرف‌کننده است.

 

۵- همیشه نام درج‌شده روی کارت عابر بانک تصمیم‌گیرنده نیست!

فرد تمام‌کننده معامله لزوماً تصمیم‌گیرنده برای آن معامله نیست. حتی اگر یک خانم حقوق‌بگیر نباشد، همانند دروازه‌بانی برای موارد مصرفی خانه و خانواده خودش عمل می‌کند. در بسیاری موارد، نام درج شده روی کارت عابربانک می تواند نام پدر، همسر و برادر است. اما می دانید که خانم ها بر خریدهای منزل، خریدهای شخصی خودشان و حتی خریدهای شخصی سایر اعضای خانواده تسلط دارند.

 

۶- “صورتی” یک استراتژی نیست!

زمانی که محصولی را تنها در یک رنگ عرضه می‌کنیم و آن رنگ هم صورتی است، ناخواسته به مشتری می‌گوییم “هیچ تفکری در پشت این حرکت وجود ندارد”! (البته یک استثنا قابل‌توجه در اینجا در زمان جمع‌آوری پول برای امور عام‌المنفعه در رابطه با سرطان سینه وجود دارد.) در غیر این صورت بهتر است این رنگ برای محصول تنها به‌ عنوان یک رنگ در بین دیگر رنگ ها در نظر گرفته شود.

 

۷- همواره در پی تناسب جنسیتی در تیم های کاری خودتان باشید

اگر خانم‌ها بخش مهمی از مشتریان شما را تشکیل می‌دهند، در تیم مدیریت شما هم باید سهم اکثریت را دارا باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که چنین شرکت‌هایی از نرخ بازده سرمایه‌گذاری بالاتری برخوردارند.

 

۸- روندها جمعیت شناختی نقشه راهی برای شما هستند

چندین روند مهم در دنیا وجود دارد که جمعیت زنانِ تأثیرگذار بر الگوهای خرید را هدایت می‌کند. این روندها باید در زمان برنامه‌ریزی بلندمدت برای یک کسب‌وکار مدنظر قرار بگیرند:

  • در سراسر جهان زنان سهم بیش تری از نیروی کار را نسبت به قبل به خود اختصاص می‌دهند.
  • امروزه زنان در سنین بالاتری ازدواج می‌کنند.
  • زنان (و مردان) نسبت به نسل‌های قبلی فرزندان کم تری دارند.

 

۹- خانم‌ها در درجه اول زن هستند و در درجه دوم مصرف‌کننده

شباهت‌های بین زنان نسبت به تفاوت‌های آنها در سراسر دنیا بیش تر است. آنها در زایش نسل بشر دارای ساختارهای مغزی، سطح هورمونی و نقش زیستی یکسانی هستند و همچنین به‌عنوان مراقب، سازنده ارتباط و برقرارکننده ارتباط نقش‌های یکسانی را ایفا می کنند.

 

۱۰- خدمات یک تمایزدهنده کلیدی است

از آنجایی‌که زنان انتظارات بیش تری نسبت به خدمات مشتری دارند، زمانی که سطح خدمات خود را برای زنان بالاتر می‌برید، مطمئناً سطح خدمات شما برای تمام مشتریان افزایش پیدا می‌کند.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar