• اسفند ۹, ۱۳۹۸

همکاران بد را چطور بشناسیم؟

نکاتی که نشان می دهد همکارتان می خواهد شما را ضعیف جلوه دهد

cstland-1

در دنیای کسب و کار هر فرد، همکاران متفاوتی وجود دارد. برخی از آنها گاهی می خواهند شخصی را مقابل چشم دیگران بد جلوه دهند.  گاهی هم دوست یا همکار شما به شکلی رفتار می کند که می پندارید به فکر مصلحت شماست و جز موفقیت تان آرزویی برای شما ندارد. سپس در موقعیت های متفاوت ضعف شما را به رخ تان می کشد. این شخص به هیچ عنوان خود را مقابل دیگران بد جلوه نمی دهد!

کم کردن ارزش دیگران و ضعف آن ها جزو سمی ترین حیله های کارکنان در محیط کار است. گاهی آن قدر درگیری بین دو همکار سخت می شود که از کار خود استعفا می دهند. به این نکات توجه کنید تا مطمئن شوید آیا همکارتان قصد کم کردن ارزش شما را دارد یا خیر!!!
رفتارهایی که از مرز رقابت فراتر می رود شما را در حالت تدافعی قرار می دهند.

گاهی تشخیص بین رقابت و تخریب برای ما سخت می شود. پس قبل از هر گونه قضاوت درباره همکار خود اطمینان حاصل کنید که دوست تان قصد ضعیف کردن یا بی ارزش کردن شما را نداشته باشد. فرق میان “رقابت” و “تخریب” این است شخصی که غرق رقابت است دوست دارد از همه پیشی بگیرد و موفق باشد، اما شخصی که قصد تخریب شما را دارد دوست دارد شکست همکار خود را ببیند. ممکن است در هیچ بحثی با او شرکت نکنید اما اگر هم با او وارد بحث شدید ناخودآگاه خودتان را در حالت دفاعی می بینید. بااین که شما چیزی ندارید که از آن دفاع کنید، اما مراقب باشید! این افراد دوست دارند بحث های کوچک را به جنجال بکشانند؛ هدف همکارتان این است که شما را بی ارزش کند.

 

تنها کسی نیستید که مورد هدف افراد مخرب قرار گرفته بلکه این شایعه سازی پراکنده است.

 

این نوع از کارکنان که قصد تخریب همکاران خود را دارند به یک نفر بسنده نمی کنند، بلکه هر روز دوست دارند سراغ مجموعه جدیدی بروند. شاید خیلی از همکاران شما از دیدن تان خوشحال نشوند اگر به صورت جدی با این مسئله برخورد نکنید می توانند باعث دردسر های فراوانی برای شما شوند.
بیش تر مردم دوست دارند شایعه سازی کنند، شایعه سازی فقط برای افراد معروف مانند هنرمندان نیست! بلکه در همه مکان های عمومی بین مردم عمومیت پیدا کرده است. افرادی که شما را ضعیف جلوه می دهند منبع شایعات مخرب به شمار می روند. گاهی خودتان را در شرایطی می بینید که در حال دفاع کردن نسبت شایعات هستید.

 

تلاش های شما را تصاحب می کنند و به گونه ای رفتار می کنند که مقامی برتر از دیگران دارند.

 

این یک نشانه ی روشن است: اگر تلاش شما را از آن خود کرده و ایده های شما را به سرقت می برند و یا در پروژه هایی که به آنها مربوط نیست دخالت می کنند این یک هجوم واضح است که نشان می دهد این فرد یا افراد قصد ضعیف کردن و تخریب شما را دارند. شما و همکارتان در یک سطح از کار قرار دارید اما او به گونه ای رفتار می کند که همه فکر می کنند مقامی برتر دارد. رفتار او با شما مانند رفتار مدیر با کارکنان است. این شخص از کارمندان می خواهد هنگام بروز مشکلات به او مراجعه کنند.

 

چرا فقط نام شما را فراموش می کند؟ در حالیکه رفتار او با دیگران متفاوت و خوب است.

فراموشی یک دردسر بزرگ نیست! گاهی یکی از همکاران تان فراموش می کند زمان جلسه را به شما یادآوری کند و در دقیقه نود به شما یادآوری می کند که جلسه در ساعت X برگزار خواهد شد. اما اگر این فراموشی تکرار شد احتمالاً قصد آزار شما را دارد! چرا باید فراموش کردن نام شما فقط در مراسم مهم اتفاق بیفتد؟

یکی دیگر از مسائل مهم درباره افرادی که قصد تخریب شما را دارند این است که همیشه هر ایمیل مهمی را برای دیگران ارسال می کنند  و شما را پشت گوش می اندازند! این فرد می خواهد دیگران را برتر از شما جلوه دهد. بر فرض از زمانی که کارتان را شروع کرده اید تغییری در رفتارتان رخ نداده و خطایی مرتکب نشده اید اما اخیراً همه به طریقی متفاوت با شما رفتار می کنند؛ حتی مدیرتان! اگر او هم با بی اعتمادی با شما تعامل دارد سعی کنید مقصر را کشف و دیگران را قانع کنید که خطایی مرتکب نشده اید.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۱/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
ناهید عساکرهثابتی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ثابتی
مهمان
ثابتی

با سلام سرکار خانم عساکره بسیار مفید و سازنده بود سپاسگذارم