هوش هیجانی شرکت ها چگونه می تواند اعتمادسازی کند؟

هوش هیجانی مثل نحوه ی ارتباط و اعتمادسازی در شرکت ها هم نتایج بسیاری به همراه می آورد.

اعتماد، توسط مردم ساخته می شود و مردم هستند که شرکت ها را می سازند. پس برای ساختنِ یک شرکت موفق و عالی، مردمی را پدید آورید که اعتمادسازی کنند.

اعتماد، چیزی ست که تفاوت عظیمی را در دنیای کسب وکار ایجاد می کند. وقتی مردم به شما اعتماد کنند، از شما خرید می کنند. اگر مردم به شما اعتماد داشته باشند، شما را حمایت خواهند کرد و وقتی شرکت شما اعتماد مردم را جلب کند مردم سخت تر برای شما کار می کنند. بیش تر درگیر شده و عملکرد بهتری را تولید خواهند کرد. اعتماد مثل یک هیجان آغاز شده و سپس به یک “احساس” بدل می شود.

 

هوش هیجانی شرکت ها چگونه می تواند اعتمادسازی کند؟

 

هوش هیجانی

تفاوت عظیمی هست بین کارکنانی که در یک شرکت با اعتمادِ بالا (مردم اعتماد زیادی به شرکت دارند) کار می کنند با افرادی که در یک شرکت کم اعتمادتر مشغول به کارند. به گفته ی هاروارد بیزینس “مردمی که در شرکت هایی با اعتماد کار می کنند، ۷۴ درصد کم استرس تر بوده، ۱۰۶ درصد انرژی بیش تری در کار داشته و ۵۰ درصد بهره وری بیش تری از خود نشان داده اند. همینطور ۱۳ درصد هم مرخصی های استعلاجی (بدلیل بیماری) کم تر، ۷۶ درصد تعامل بیش تر و ۲۹ درصد رضایت بیش تر از وضعیت زندگی شان را ابراز کرده اند. این افراد ۴۰ درصد هم کم تر عنوان فرسودگی شغلی را می گیرند.” تمامی این درصدها در مقایسه با کارکنان شرکت های کم اعتماد می باشد.

همه ی ما خواستار این اعتماد هستیم و به آن نیاز داریم. هر شرکت و هر رهبر، باید برای رسیدن به این اعتماد بجنگد. در این پست، به گام هایی موثر می پردازیم که که مدیران و رهبران برای رسیدن به یک شرکت معتمد می توانند بکار گیرند. با ما همراه باشید.

۱- شفاف باشید

 

۹۶ درصد از کارکنانی که برای شرکت هایی با اعتماد بالا کار می کندن می گویند که رهبران شان تصمیماتی را که نامتناقض، قابل پیش بینی و شفاف باشند را اتخاذ می کنند. در حالیکه تنها ۲۹ درصد از شرکت های کم اعتماد این گفته را عنوان کردند. –Interaction Associates

 

شفاف بودن، ساده ترین اصل است. چیزها را به کارکنان بگویید. اطلاعات، برنامه یا طرحی را از آنها پنهان نکنید. با شفاف بودن آنها هم احساس می کنند که مورداعتماد واقع شده اند. اعتماد، متقابل است. هرچه سازمان ها و شرکت ها اطلاعات را به اشتراک بگذارند، رشد می کنند.

 

۲- آسیب پذیر/ تاثیرپذیر باشید

 

آسیب پذیر بودن، محل تولد نوآوری، خلاقیت و تغییر است. –Brené Brown

 

وقتی شما آسیب پذیر باشید، اعتماد ایجاد می شود و همین اعتماد دریچه را به سمت تغییر و خلاقیت می گشاید. راهکار برای آسیب پذیر بودن گفتن داستان های واقعی ست. وانمود کردن به قوی بودن، کارِ ساده ای ست. نشان دادنِ نقاط ضعف کارِ سختی ست خصوصاً برای رهبران موفق. دلیل اینکه آسیب پذیر بودن نتیجه می دهد این است که ارتباطات انسانی را پدید می آورد. رهبرانی که انسانیت دارند بیش تر مرتبط اند.

۳- رشد فردی را حمایت کنید

 

چالش رهبری، قوی بودن است نه گستاخ بودن! مهربان باشید، اما ضعیف نباشید. برجسته باشید اما قلدری نکنید! متفکر باشید اما نه تنبل! فروتن باشید ترسو نباشید! افتخار کنید اما مغرور نشوید. شوخ طبع باشید اما حماقت نکنید! – Jim Rohn

 

هوش هیجانی یعنی شما احساسات تان خودتان را کنترل کنید تا بدین ترتیب بتوانید احساساتی که در روابط تان هست را هم مدیریت کنید. اگر مردم راضی و خوشحال باشند اعتماد خواهند کرد که مقاصدشان هم خوب است. اعضای تیم خود را تشویق کنید تا در خارج از محیط کار هم رشد کنند. آنها را حمایت کنید تا به کسی تبدیل شوند که دوست دارند آنها را حمایت کند. وقتی مردم احساس حمایت شدن را تجربه کنند رشد خواهند کرد و وقتی رشد کنند، وفادار خواهند شد. وفاداری محصول جانبیِ اعتماد است.

 

۴- به مردم اجازه دهید نقش خود را تعیین کنند

 

کارکنان دوره های مختلفی را در زندگی خود سپری می کنند و کارفرمایانی که بیش تر می توانند آنها را جذب کنند همان کسانی هستند که به کارکنان اجازه می دهند تا در طول دوره ی کاری با توجه به رویدادهای مختلفی که در زندگی شخصی شان روی می دهد صعود کنند. –Edie Goldberg

 

اگر مردم احساس کنند که در نقش شان گفته ای هست بیش تر دوست دارند به رهبر و سازمان اعتماد کنند. اعتماد یعنی اجازه دهید مردم تصمیم به کارهایی بگیرند که به همان اندازه که به صلاحِ شرکت است به صلاحِ خودشان هم باشد.  از اعضای تیم خود بپرسید که دقیقاً چگونه می خواهند به چشم انداز به اشتراک گذاشته شده ی تیمی دست یابند. با اینکه آنها مقصد را تعیین نمی کنند اما می توانند به سپری کردن مسیر کمک کنند.

۵- به “برتر بودن” تشویق کنید

 

در نهایت، با تنظیم یک مسیر مشخص، دادنِ آنچه که مردم برای انجام آن نیاز دارند و در آخر، خارج شدن از راه شان، می توانید اعتماد را توسعه دهید. –Paul J. Zak

 

مردم بخاطر انتظارات شان زندگی می کنند. انتظارات خود را بالا ببرید. انتظارات خود را بطور واضح و آشکار برای تیم و اعضای آن شرح دهید. سپس اجازه دهید کارشان را خودشان آغاز کنند.

۶- به “برتری” پاداش دهید

 

هرچه بیش تر اعتبار و ارزش دهید، بیش تر به سمت شما برخواهند گشت. هرچه بیش تر به دیگران کمک کنید، بیش تر می خواهند به شما کمک کنند. –Brian Tracy

 

به کارهای خوبی که دیگران انجام می دهند توجه کنید. به تلاش ها دقت کنید. دستاوردهای تیم تان را اعلام کنید. به مشتریان تان، کارهای خوبی را که هر یک از کارکنان تان انجام می دهند بگویید. از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید. در ساعات ظهر وقت ناهار که همدیگر را می بینید بگویید. به دیگران اعتبار بدهید. بگویید که به آنها اعتماد دارید چون کارها را خوب انجام می دهند. برنامه ای را تدارک ببینید تا حداقل یک بار در روز بطور عمومی، درباره ی خوبی و مهارتِ بالای تیم تان بلند سخن بگویید. انجامِ اینکارها اعتماد ایجاد خواهد کرد.

 

۷- روی روابط تمرکز کنید

 

 

من معتقدم که “اعتماد” قدرتمندتر از خودِ “قدرت” است. نوآوری و انعطاف پذیری را حمایت کرده و زندگی را لذت بخش تر و سازنده تر می کند. مردمی که در محیطی با اعتماد بالا زندگی می کنند، رشد می کنند. –Joel Peterson

 

 

مردم با مردم ارتباط برقرار می کنند. رهبران، همان چیزی هستند که مردم اعتماد می کنند نه آن چیزی که خودِ شرکت است! رهبری، چیزی ست که توسط یک شخص در یک زمان پدید می آید. روی اهداف، مهارت ها و آرزوهای شخص تمرکز کنید. به آنها کمک کنید تا دریابند که ارزشمند هستند و محترم. بطور اتوماتیک اعتماد ایجاد خواهد شد.

آگاه بودن از وضعیت احساسی دیگران، اولین قدم برای رهبران قدرتمند است تا اعتماد را بوجود بیاورند. دومی، تواناییِ احترام گذاشتن و عمل کردن روی این احساسات از طریق رفتارهای معتمد است. کلمات، اگر با عمل همراه نباشد هیچ معنی ندارند! اعتمادسازی همیشه زمان زیادی می طلبد.

 

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar