وب‌سایت رقیب ، منبع غنی از اطلاعات موردنیاز است!

وب‌سایت رقیب

برای شنایی یک رقیب و کسب اطلاعات بیشتر حتما وب سایت رقیب را بررسی کنید. وب سایت رقیب حاوی اطلاعاتی از محصولات و نوع ارائه خدمات وی به مشتریان می باشد.

مدیریت، کنترل و به حرکت داشتن مجموعه‌ای از کسب‌وکارهای نامتجانس از نقاط قوت جنرال الکترونیک، سونی، دیزنی، و دیگر شرکت‌هایی که محصولات متنوع ارائه می‌کنند، محسوب می‌شود.

کیفیت، عمق و وفاداری مدیران ارشد و میانی، دارایی پراهمیتی را برای دیگران تأمین می‌کند. جنبه دیگری که باید مورد تحلیل قرار بگیرد فرهنگ است. ارزش‌هایی که در یک سازمان نفوذ می‌کنند می‌توانند به بعضی از استراتژی‌ها انرژی بدهند و از برخی دیگر ممانعت به عمل‌ آورند.

توانایی در تثبیت اهدا و برنامه‌های استراتژیک هم می‌تواند نشانه قابلیت‌های ویژه‌ای باشد. چشم‌انداز کسب‌وکار تا چه حد گسترده است؟ خواست و توانمندی آن در پیگیری این چشم‌انداز تا چه اندازه است؟

وب سایت رقیب

پنجمین حوزه ی مورد بررسی، بازاریابی است. توسعه تمایل مشتری می‌تواند نقطه قوت مهمی‌ باشد. قوت بعدی می‌تواند بر توانایی و تمایل به انجام تبلیغات مؤثر متکی باشد.

نیروی فروش و عملیات خدماتی می‌توانند از منابع مزایای رقابتی محسوب شوند. و نیز یکی دیگر از قوت‌های قابل‌تصور- به‌ویژه در حوزه فنّاوری برتر- توانایی رقیب در نزدیکی به مشتریانش است.

آخرین حوزه قابل‌توجه، پایگاه مشتری است. پایداری پایگاه مشتری و وفاداری آن‌ها چقدر است؟ کالاهای رقیب چگونه توسط مشتریانش ارزشیابی می‌شوند؟ هزینه‌هایی که مشتری در صورت تغییر تأمین‌کننده خود خواهد پرداخت چه میزان است؟ جابه‌جایی مشتریان کاملاً وفادار و راضی به‌سختی امکان‌پذیر است. اندازه و پتانسیل رشد بخش خای موردنظر چه میزان است؟

 

شبکه قوت رقابتی

پس از شناسایی دارایی‌ها و قابلیت‌ها، قدم بعدی امتیازدهی به خود و رقبایمان است. نتیجه آن شبکه قوت رقابتی خواهد بود که وظیفه‌اش خلاصه کردن موقعیت رقبا با توجه به دارایی‌ها و قابلیت‌هاست.

در شکل زیر شبکه قوت رقابتی برای بازار اتومبیل‌های لوکس را موردبررسی قرار می‌دهیم. دارایی‌ها و قابلیت‌ها در سمت چپ فهرست بندی شده است و از جهت اینکه آیا آن‌ها کلیدهای اصلی موفقیت بوده و یا در درجه دوم اهمیت قرار دارند نیز دسته‌بندی‌شده‌اند.

 

تحلیل زیر بازارها

غالباً مناسب خواهد بود تا زیر بازارها یا گروه‌های استراتژیک و شاید محصولات مختلف مورد تحلیل قرار بگیرند.

یک شرکت نمی‌تواند با تمام شرکت‌های فعال در یک صنعت رقابت کند بلکه رقابت فقط با آن‌هایی که درگیر استراتژی‌ها و بازارها مشابهی هستند، وجود دارد. برای مثال، شبکه قوت رقابتی برای زیر بازار ایمنی ممکن است ولوو امتیاز بالایی کسب نماید و به همین ترتیب، در شبکه قوت سیستم انتقال ممکن است نتیجه متفاوت باشد و بی ام و امتیاز بالاتری داشته باشد.

ت

 

فرآیند تحلیل

یک رویکرد این است که چندین مدیر هر یک به‌طور مستقل شبکه خود را ایجاد کنند. تفاوت‌های بین این شبکه‌ها معمولاً می‌توانند برداشت‌ها و مبانی اطلاعاتی را آشکار سازند. یک مرحله تلفیق می‌تواند اطلاعات مرتبط را منتشر کند، ابهامات استراتژیک را مشخص سازد و برای آن ساختار ارائه دهد.

دستیابی به اطلاعات رقبا

وب‌سایت یک رقیب می‌تواند منبع غنی از اطلاعات موردنیاز باشد. اطلاعاتی درباره چشم‌انداز، سبد کالا و خدمات ارائه می‌شود. وب‌سایت‌ها همچنین می‌توانند اطلاعاتی در رابطه با دارایی‌هایی همچون کارخانه‌ها، دسترسی جهانی و تعداد برندها را ارائه دهند. تحقیق روی سایت‌های رقبا می‌تواند با موتورهای جستجو و دسترسی به مقالات و گزارشات مالی کسب‌وکار تکمیل گردد.

اطلاعات تفصیلی رقبا عموماً از منابع متعددی قابل‌دسترسی هستند. رقبا معمولاً مراودات بسیار زیادی با تأمین‌کنندگان، مشتریان و توزیع‌کنندگانشان دارند؛ سهامداران، تحلیل گران امنیت و قانون‌گذاران دولتی.

تماس با هر یک از این گروه‌ها می‌تواند برایمان اطلاعات به همراه داشته باشد. پیگیری مجلات و نمایشگاه‌های تجاری، تبلیغات، سخنرانی‌ها، گزارشات سالانه و … نیز می‌توانند آموزنده باشند.

 

با تحقیقات بازار می‌توان جایگاه رقبا نزد مشتریان را پیگیری کرد. پاسخ به سؤالات زیر می تواند کمک بیشتری به ما کند.

  • کدام فروشگاه به محل زندگی شما نزدیک‌تر است؟
  • از کدام بیشتر خرید می‌کنید؟
  • آیا راضی هستید؟
  • کدام‌یک ارزان‌ترین قیمت را دارد؟
  • محصولات خاص؟ بهترین خدمات مشتری؟ تمیزترین فروشگاه؟ باکیفیت‌ترین تولید؟

 

مطالب مرتبط:

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar