• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

وضعیت کنونی کارآفرینی در کشور از زبان دکتر مرتضی عماد زاده

مصاحبه با جناب دکتر مرتضی عماد زاده ، دکترای تخصصی PhD اقتصاد پولی و بانکی و رئیس کمیته تحصیلات تکمیلی سازمان مدیریت صنعتی

وضعیت کنونی کسب و کار در حوزه کارآفرینی از زبان دکتر مرتضی عماد زاده

مصاحبه با جناب دکتر مرتضی عماد زاده ، دکترای تخصصی PhD اقتصاد چولی و بانکی و رئیس کمیته تحصیلات تکمیلی

جناب دکتر عماد زاده ، بفرمائید به نظر شما وضعیت کسب و کار در حوزه کارآفرینی چگونه است؟

 

وضعیت ما در حوضه کارآفرینی هنوز در مراحل طفولیت کار است یعنی شرکت های استارتاپ ما تازه در حال آغاز به کارند. پتانسیل بسیار خوبی دارند. اینکه این پتانسیل ها چه زمانی بالفعل شود زمان بر بوده و نیاز به قوانین و مقرراتی دارند که از این فکر ها پشتیبانی کند. چون وضعیت کارآفرینی، نوآوری، خلاقیت و … اینها، هم به یک فضای  خوب کسب و کار و هم به سرمایه گذاری خطر پذیر (  venture capitalist  ) که سرمایه گذاری کنند، هم به یک پشتیبانی علمی فعالیت های دانش بنیان و در کل زنجیره ای از فعالیت ها احتیاج دارند که در کشور ما نوپا است. البته مثل همه چیزها هم امید و هم انتظار داریم که در آینده وضعیت بهتری به خود بگیرد. لازمه ی کار این است که از آنچه اکنون اتفاق می افتد نتایج ملموس در بیاید یعنی آیندگان وقتی پشت سرشان را نگاه کنند ببینند هر جا کار جدیدی، کارآفرینی، یک نو آوری، یک خلاقیت ایجاد شد در نهایت به منافع اقتصادی خوبی ختم شد. بنابراین بخواهند که به این کار کمک بکنند.

 

چه راهکارهایی برای کارآفرین ها پیشنهاد می کنید؟

 

برای کارآفرینان آنچه که من پیشنهاد می کنم گام اول اینکه فعالیت هایشان پشتوانه ی علمی مستحکم داشته باشد که متکی به فعالیت های دانشگاهی، فعالیت های تحقیقاتی، مقالات و نوشته های موسسات بزرگ و معتبر باشد. نکته دوم اینکه خودشان را عرضه کنند تا بتوانند جذب سرمایه کرده و افرادی که سرمایه های خطر پذیر به میان می آورند این اتفاق بیافتد. نکته سوم تجمعی ایجاد کنند که این تجمع از دولت بخواهد تسهیلاتی را در فضای کسب و کار برایشان فراهم کنند. یعنی باید یک نهاد نماینده رسمی از خودشان ایجاد کرده تا بتوانند این کار را دنبال کنند و بالاخره مسئله ی افزایش علم و دانش و تمرکز بر فعالیت های دانش بنیان و کاری که در واقع موجب می شود آنچه را که از اول قول می دهند در عمل تحقق بخشند.

چطور می توانند جذب سرمایه داشته باشند ؟

باید طرح هایی داشته باشند که خوب طبقه بندی شود به کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. سرمایه گذار که می خواهد حاصل عمری از فعالیت هایش را در اختیار کسی بگذارد باید به درجات معقولی از کار مطمئن باشد. باید بتوانند فعالیت هایشان را در فاز های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف کنند که درفاز کوتاه مدت سرمایه گذار بتواند نتیجه کارش را ببیند تا اعتماد بیشتر شده و مرتب سرمایه گذاری را بیشتر کند. طرح هایی را باید به سیستم بانکی ارائه کنند که آن را به نافع بودن طرحشان قانع کنند، و همواره باید بتوانند عامل امانت، درستی اخلاق و دوری از فساد و امثالهم را در کارهایشان نشان دهند. به این ترتیب احتمال موفقیتشان را افزایش خواهند داد .

روند اقتصادی را در سال آینده رو چگونه می بینید؟

ببینید برای رشد کارآفرینی برنامه تفاوت در معیار ها و شاخص های یک سال خیلی تعیین کننده نیست یعنی باید یک روند طولانی تری را دید. ما انتظار داریم وضعیت اقتصادی سال آینده بهتر از امسال باشد. انتظار داریم قیمت نفت بهتر شود بهتر بفروشیم و بهتر پول آن را دریافت کنیم، انتظار داریم اگر دولت فعالیت هایش تمدید شود، یعنی دولت یازدهم یک سال دیگر فرصت کار داشته باشه بتواند از برنامه هایش بهتر استفاده کند، همه انتظاراتی است که هست، اگر این شرایط محقق شود شرایط کارآفرینی حداقل مثل امسال بوده و احتمال دارد بهتر هم بشود.

بفرمائید حذف صفری که در پول ملی انجام داده اند چه تاثیری می تواند داشته باشد

صفری حذف نشده، و فعلا هم قرار نیست بشود. توی دستور هست ولی نه به این زودی. ممکن است تا ۴- ۵ سال دیگر به دستور نرسد، الان فقط منباب آنچه که در جامعه رایج است و کسی دیگر با ریال کار نمی کند، تومان معیار پول است، که تسهیلات بسیار فراوانی در عملیات ثبت و نگارش و گزارشگری و تجمیع اطلاعات دارد، به نظر من کار خوبی کردند . الان هم قرار نیست هزینه هایی اتفاق بیافتد به مجردی که این اسکناس ها مسکوک و کهنه می شوند و باید امحاء شوند جایگزینش را با تومان ارائه کنند. قرار نیست هزینه ی خاصی را ایجاد کند.

جناب دکتر پیشنهادتان در مورد اینکه کارآفرینان در چه حوزه ای وارد بشوند مناسب تر است چیست ؟

بستگی به تخصص افراد دارد و ما نمی توانیم بگوییم افرادی که تخصص IT دارند در IT،  آنها که پایه ی ساخت دارند در تولید کار کنند. و کاملا بستگی به تخصص افراد دارد و پیشنهاد من این است که افراد در حوزه تخصصی خودشان فعالیت انجام دهند.

 

مطالب مرتبط:

خانم دکتر سیده فاطمه مقیمی از کارآفرینی می گوید…

چالش های کارآفرینی و راه کار های عبور از آن برای بانوان

 

[تعداد: 10   میانگین:  4.7/5]
Avatar

محمد سیفی

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar