ویژگی های افراد سرسخت

ویژگی های افراد سرسخت

ویژگی های افراد سرسخت

با هر چالشی که در زندگی مواجه می شوید، باید سعی کنید قدرتمندتر شوید. اگر قصد موفق شدن دارید همه چیز را از دریچه ای جدید بنگرید و تصمیماتی قاطعانه اتخاذ کنید. شاید در یک نگاه اجمالی ساده به نظر بیاید. اما اینطور نیست! زیرا همه ی ما به دنبال دوستان خوب، شغل های خوب و ارتباطات خوب هستیم.

خیلی سخت است که بتوانید از لحاظ ذهنی سرسخت و مقاوم باشید خصوصاً زمانی هایی که دچار تردید هستید. توانایی برای شکستن این قالب و ایجاد یک مسیر جدید و روشن نیازمند شهامت، جرأت و استحکام بیش تری ست که فقط افرادی که به لحاظ ذهنی قدرتمندند از آنها برخوردارند. اگر بدانید این دسته از افراد چطور می توانند خودشان را از سایرین مجزا کنند، شگفت زده خواهید شد. این دسته از افراد، جایی را که دیگران موانعی غیرقابل حل شدن می بینند را چالش هایی می بینند که باید بر آنها فائق بیایند.

وقتی که کارخانه ی توماس ادیسون در آتش در حال سوختن بود، واکنش بسیار دیدنی و ساده بود. او گفت: خدا را شکر که همه ی اشتباهات ما از بین رفتند و حالا می توانیم با شروعی جدید آغاز کنیم.

این واکنش ادیسون خلاصه ی یک سرسختی ذهنی ست. این یعنی دیدن فرصت ها و اقدام کردن زمانی که همه چیز به نظر ناامن می رسد.

عادت هایی هست که شما می توانید از طریق آنها این مقاومت و توانایی ذهنی را در خود بهبود ببخشید. در واقع، نشانِ این دسته از افراد موفق و قدرتمند، داشتن همان استراتژی هایی ست که از همین حالا می توانید در خود تقویت کنید.

  • هوش احساسی بالایی دارند

اساس و پایه ی این توانایی بطور کلی در هوش هیجانی یا احساسی شما خلاصه می شود که ما در گذشته مطالبی را هم در خصوص این هوش خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. اگر تواناییِ درکِ کامل و تحمل کردن احساسات قدرتمند منفی را ندارید و نمی توانید با آنها بطور خلاقانه برخورد کنید نمی توانید ذهنیت سرسختی و استقامت را در خودتان پرورش دهید. اگر کسی از شما تست استقامت ذهنی می گیرد، در واقع همان هوش احساسی (EQ) شما را می سنجد.

برخلاف آی کیو که ثابت است، ای کیو یک مهارت انعطاف پذیر است که می توانید با تمرین و درک بهتر توانایی آن را تقویت کنید. جای تعجب نیست که ۹۰ درصد از افراد برتر دارای هوش احساسی بالایی (EQ) هستند و این افراد نسبت به اشخاصی با ای کیوی پایین تر، درآمد بسیار بیش تری را هم کسب می کنند.

متاسفانه مهارت های هوش احساسی از موجودی کمی برخوردار است. TalentSmart بیش از یک میلیون نفر را مورد بررسی قرار داد و دریافت که تنها ۳۶ درصد از این افراد، به درستی می توانند احساسات شان را به هنگام بروز شناسایی کنند.

  • اعتماد به نفس خوبی دارند

چه خودتان را برنده بدانید، چه بازنده! حق با شماست.

– هنری فورد

افراد سرسخت، محکم و توانمند این نقل قول از هنری فورد را باور دارند و می دانند که ذهنیت فرد تاثیر بسیار قدرتمندی در توانایی موفقیت شخص دارد. این جمله فقط انگیزشی نیست بلکه واقعی ست. مطالعه ای در دانشگاه Melbourne نشان داد که افراد با اعتماد به نفس بالا، به درجات و مقام های بالاتری با سرعت بیش تر نسبت به سایرین می رسند.

  • توانایی “نه” گفتن دارند

تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده که در آن به این نتیجه رسیدند: هر چه بیش تر توانایی “نه” گفتن برای فرد سخت باشد، بیش تر ممکن است دچار استرس و حتی افسردگی شود. افراد سرسخت و محکم (به لحاظ ذهنی) می دانند که توانایی “نه” گفتن برای سلامتی مفید است و از بیانِ آن هیچ ابایی ندارند.

دقت کنید که این قدرت “نه” گفتن با بیان جملاتی مثل “فکر نکنم بتونم، مطمئن نیستم” ابراز نمی شود. افراد قدرتمند دقیقاً با اعتماد به نفس بالا خود واژه ی “خیر” را بر زبان می آورند. فکر می کنید که دیگران به چشمِ یک انسان مغرور به شما نگاه کنند؟ مهم نیست. شما حق انتخاب دارید و از تصمیمات خودتان کاملاً آگاهید.

  • افراد سمی را خنثی می کنند

سر و کار داشتن با افراد پیچیده و سخت، برای بسیار خسته کننده و طاقت فرساست. افرادی که از لحاظ ذهنی سخت و مقام اند، قادرند تعاملات خودشان را از طریق بررسی احساسات شان با افراد سمی کنترل کنند. وقتی مجبور باشند با یک فرد سمی روبرو شوند، خیلی منطقی و محتاطانه به شرایط نزدیک می شوند. آنها احساسات خودشان را شناسایی کرده و اجازه نمی دهند که عصبانیت را ناامیدی هرج و مرج ایجاد کند.

  • تغییر را می پذیرند

افراد برتری که از ذهن های خلاق و قدرتمند برخوردارند منعطف و مدام در حال سازگاری می باشند. آنها می دانند که ترس از تغییر فلج کننده و یک تهدید بزرگ برای موفقیت آنهاست. بهتر است بگوییم که آنها خودشان به دنبال تغییر می روند. تنها زمانی که به سمت تغییر حرکت می کنید قادرید بهترین را بیابید. به هنگام تغییر باید ذهن و بازوهای خود را به سمت تغییر باز کنید تا بتوانید روی فرصت های جدیدی که این تغییر ایجاد می کند، سرمایه گذاری نمایید.

 

[تعداد: ۲۲    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar