ویژگی های برجسته رهبران خانم از زبان خودشان

رهبران خانم

رهبران خانم و ویژگی های آنها

جنسیت نباید فاکتوری باشد که در رهبر شدن یا نشدن شخص اثر بگذارد! در سراسر دنیا، مدیران و رهبران خانم بسیار موفق بی شماری وجود دارد و در گذشته نیز عنوان کردیم که قابلیت های زن در جایگاه مدیریت و رهبری بسیار بیش تر از اینهاست؛ اما به خاطر دلایل متعددی تاکنون این اتفاق رخ نداده است. و حتی در مقاله ی چگونه از دختران خود یک رهبر موفق بسازیم؟  هم به برخی از این عوامل اشاره کردیم.

توانایی و قابلیت یک فرد در رهبر بودن تنها به نقاط قوت و ویژگی های شخصی او بستگی دارد.

براساس نوشته ی Huffignton Post در سال گذشته، از هر ۵۰۰ شرکت تنها ۲۳ مورد از آنها توسط مدیر خانم رهبری شده بود. این در حالی ست که این خانم ها واجد شرایط تر از مردانی بودند که مدیریت سایر شرکت ها را به عهده داشتند. پس این فاصله ی زیاد در آمار نشان از چیست؟

طبق مطالعه ای که Saba Software سیستم مدیریت استعداد، توسط Harris Poll در سال ۲۰۱۵ انجام شد، ۶۰ درصد از کارکنان مرد از شرکت خود انتظار داشتند که نقش فعالی را در گزینه های شغلی فرد ایجاد کنند، در حالیکه ۴۹ درصد از خانم ها این انتظار را داشتند.

Emily He افسر ارشد بازاریابی (سابق) در شرکت Saba Software که اکنون در شرکت DoubleDutch فعالیت دارد، عنوان کرد که: این آمار از نتایج قبلی حمایت می کند که نشان می داد زنان در حرف زدن از خواسته های شغلی خود تردید بیش تری دارند. همینطور Saba دریافته بود که، زنان درباره ی شغل خود بیش تر با انگیزه های ذاتی پیش می روند تا اینکه به نوع شغل یا تقاضای سایر همکاران خود اهمیت دهند.

 برخلافِ اینکه مردان، محوریت اصلی را خودِ حرفه درنظر گرفته و درخواست بیش ترین بازخورد مالی را از شرکت دارند، زنان بیش تر کلی نگر بوده و آن را بخشی از برنامه کل زندگی خود می دانند. همچنین، زنان بیش تر تمایل دارند با بازتاب کارها به حرفه های خود نزدیک شوند و برخی از ارزش ها مانند هدف، مفهوم کار، نوع ارتباط با همکاران و ادغام کار و زندگی شخصی برای آنان حائز اهمیت است.

به دلیل همین کلی نگری و روشی که دارند تعریف “رهبری” نزد خانم ها با آنچه که در ذهن برخی آقایان وجود دارد متفاوت است.

۶۵ درصد از زنان (۵۶ درصد مردان) معتقدند که از دید آنان، رهبر کسی ست که دانش خود را در ارتباط با دیگران سهیم می شود تا باعث موفقیت تیم و کسب و کار گردد. زمانی که خانم ها، این نگرش را وارد نقش های مدیریتی خود می کنند قدرت بیش تری کسب کرده و به رهبران کارآمد و مؤثرتری تبدیل می شوند.

۶۰ درصد از خانم ها بیان کردند که احساس می کنند رهبریت آنان براساس مشارکت شان در کسب و کار خودشان می باشد.

 شاید زنان هرگز درنیابند که چه نقش اساسی در موفقیت مباحث رهبری دارند اما پتانسیل و توانایی های آنان توسط دیگران، هرگز نباید نادیده گرفته شود.

Business New Daily از رهبران زن درخواست کرد تا افکارشان را در قدرت زن بودن خود به اشتراک بگذارند. ما هم در اینجا دلایلی که باعث رهبری فوق العاده ی آنها می شود را بیان می کنیم:

  • خانم ها، تعادل بین کار و زندگی را ارج می نهند

Amy Killoran ، مدیر خلاق در شرکت I Love Travel :

بله خانم ها رهبران موفقی هستند؛ چون ما قادریم مهارت های رهبری خود را در زندگی شخصی و حرفه ای به تعادل برسانیم. من مراقب تیم خودم هستم. در انجام مسئولیت های کاری و همینطور حفظ تعادل شان در زندگی و کار مراقب آنها هستم.

  • خانم ها، دلسوز و همدرد هستند

Anna Crowe مؤسس Crowe PR :

“بسیاری از خانم ها، ذاتاً دلسوز بوده و به روابط ارج می نهند” این کار باعث می شود تا درک وسیعی از آنچه که به مردم انگیزه می دهد را دست یابند.

  • خانم ها، شنونده های خوبی هستند

Jo Hausman نویسنده و استاد در زمینه ی رهبری و حرفه :

خانم ها رهبران موفقی هستند زیرا؛ زمان را صرف گوش دادن می کنند تا اینکه سریعاً واکنشی را بروز دهند. ما از مردم بخاطر نقطه نظرات آنها نیز قدردانی می کنیم. حرف های آنها چه صحیح باشد چه اشتباه؛ کاملاً به آنها گوش می دهیم سپس تصمیم می گیریم. ما دوست داریم به مردم فرصتی را دهیم که دیگران نمی دهند.

 

  • خانم ها، پرورش دهنده هستند

Marilyn Heywood Paige معاون رئیس بازاریابی در FiG Advertising :

یکی از جنبه های کلیدی در رهبری، توانایی کمک کردن به تک تک اعضای تیم در توسعه دادن نقاط قوت و مهارت های شخصی خودشان است. زنان هم ذاتاً پرورش دهنده هستند و بهترین یاری دهنده در رشد و کسب موفقیت.

  • خانم ها، مهارت انجام چندین کار را دارا هستند

Carolann Tutera رئیس SottoPelle :

خانم ها به همان اندازه که ذاتاً قادرند چندین کار را بطور همزمان انجام دهند رهبر خوبی نیز هستند. توانایی تصمیم گیری و پاسخگویی به چندین کار و وظایف مختلف به صورت همزمان یک بخش بسیار ضروری و مهم در امر رهبری ست.

  • خانم ها، شرایط بحرانی را به خوبی مدیریت می کنند

Huma Gruaz رئیس Alpaytac PR :

بسیاری از زنان، -خصوصاً مادران- محافظه کننده هایی تربیت شده اند که به خوبی می دانند چگونه باید شرایط بحرانی را در منزل با صبوری و شفقت مدیریت کرد. این ویژگی آنها در رهبری کسب و کار نیز به کمک شان برمی خیزد و فرقی ندارد که منابع انسانی در محیط کاری ست یا اعضای خانواده!

 

 

با ادامه این مطلب همراه باشید…

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar