• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

ویژگی های رهبر واقعی که سازماندهی را پدید می آورد

ویژگی های رهبر واقعی و رفتارهای خالصانه از خودش بروز می دهد را در این مطلب بطور ترکیبی مطالعه می کنیم:

 

ویژگی های رهبر واقعی که سازماندهی را پدید می آورد

 

ویژگی های رهبر واقعی

۱- یک رهبر واقعی، اول گوش کرده سپس عمل می کند

کسی که مستقیماً به سوی نتیجه گیری حرکت می کند -بدون اینکه بدنبال درک کردن بگردد- خطای بزرگی را برای خودش و تیم شان مرتکب می شود. برای رهبری کردن موثر مردم، باید زمانی را صرف گوش کردن و تماشای منظره از دیدگاه دیگران صرف کنید. باید خودتان را در جای پای آنها قرار دهید تا کاملاً شرایط را درک کنید.

۲- رهبر واقعی، تحت تاثیر مسئله، تصمیمی نمی گیرد!

شما هم رئیس هایی را می شناسید که خیلی زود استخدام می کنند و براحتی دست به اخراج افراد می زنند؟ خب این افراد رهبر نیستند! فقط یک مدیر شاد است که از قدرتی که دارد استفاده می کند و همین امر، تفاوت را پدید می آورد. یک رهبر واقعی، منتظر می ماند تا اثرات و همه ی احساسات زودگذر سپری شوند تا در نهایت به یک تفکر ثابت برسند.

 

۳- یک رهبر واقعی می داند که چه چیزهایی را نمی داند!

خیلی وحشتناک است اگر کسی ادعای همه چیزدانی کند. یک رهبر خوب با اینکه همه ی پاسخ ها را در اختیار ندارد مشکلی ندارد و دانستن این، می توانند افرادی را که قادرند پاسخ ها را بیابند پیدا می کنند. آنها این را به عنوان ضعف نمی بینند. چون واقعاً هم ضعف نیست! این بخشی از کل فرآیند است.

 

۴- رهبر واقعی هرگز نمی خواهد باهوش ترین فرد اتاق باشد!

اگر کسی افرادی را استخدام کرده یا خودش را پیرامون افرادی قرار دهد که صلاحیت کم تری نسبت به خودشان دارند -تنها بدین خاطر که در آن جایگاه قدرت بماند- احساسِ ترس را تجربه خواهد کرد. شما هرگز نمی خواهید باهوش ترین فرد اتاق باشید و اگر هم باشید در اتاق اشتباهی قرار گرفته اید. رهبران عالی از این موضوع به خوبی آگاهند و بدنبال این می گردند که خودشان را با متخصصان محاصره کنند.

۵- یک رهبر واقعی، فرآیند را هم به همان اندازه پاداش جشن می گیرد

رهبران می دانند عالی بودن چیزی نیست که بتوانند زود بدست بیاورند. تکامل، حاصل ساعت ها، روزها، هفته ها تلاش و تمرین است.

۶- یک رهبر واقعی، فیدبک سازنده (نه منفی) ارائه می دهد

تفاوت زیادی هست بین انتقاد سازنده و شکایت منفی! کسانی که از خودشان منفی نگری را فوران می کنند هرگز نمی توانند به هیچ کسی کمک کنند! رهبر عالی همیشه بدنبال راه هایی می گردد تا کمک کند.

 

۷- یک رهبر، کاری که باید انجام دهد را انجام داده و به پایان می رساند

در بین ویژگی های رهبر واقعی ؛ هرکسی که بگوید “این کارِ من نیست!” مثال زدنی نیست. مردم نیاز دارند که در مسیر خودشان باقی مانده و برای کارهای خودشان مسئول باشند. فکر کنید آتش سوزی رخ داده و هیچ کس چون در آن بخش کار نمی کند بیکار نشسته باشد!

 

۸- یک رهبر واقعی فرهنگ مثبت را ایجاد می کند

اینکه نتیجه محور باشید خوب است اما فرهنگی که نتایج محصولات را حاصل می شود باید در برخی جوانب، شکل و فرم سالم باشد. ایجاد چنین فرهنگی، سخت کوشی می طلبد. یک رهبر عالی می داند که آنها در مرکز توجه قرار ندارند و چیزی که بسیار مهم است ایجاد محیطی ست که دیگران احساس قدرت را برای دستیابی به موفقیت احساس کنند.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
مرتضی بهره مند
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرتضی بهره مند
مهمان
مرتضی بهره مند

باسلام در بعضی مواقع مطالب خوب ومفید هست

مرتضی بهره مند
مهمان
مرتضی بهره مند

باسلام در بعضی مواقع مطالب خوب ومفید هست ولی دوست دارم مطالب کاربردی تر باشند تا تئوریک