• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

پنج دلیلِ طرح کسب و کار ناکارآمد و نحوه ی تغییر آن!

طرح کسب و کار ناکارآمد

داشتن یک طرح کسب و کار به روشن شدن مسیر کسب و کار کمک شایانی می کند، اما طرح کسب و کار ناکارآمد ممکن است موجب نابودی کسی و کارتان شود. بسیاری از شما برای راه اندازی کسب و کار، یک طرح کسب و کار خواهید داشت، زیرا این سند به عنوان طرح و نقشه ی راه شرکت شما عمل می کند. چه برای اشتراک گذاری با مدیریت برای کمک به استراتژی باشد و چه برای سرمایه گذاری به سرمایه گذاران ارائه شود، طرح کسب و کار مبنای تصمیمات آینده را فراهم می کند.
با این حال، علی رغم اهمیت آن، احتمال دارد که طرح کسب و کار شما تحلیل برود. و در رسیدن به اهدافش شکست خورده و به پایان برسد که کسب و کار شما را به ضرر تصمیم گیرندگان، وارونه جلوه می دهد.
در اینجا پنج دلیل بزرگ برای شکست طرح کسب و کار و نحوه ی فائق آمدن بر آنها مطرح شده است:

۵ دلیلِ طرح کسب و کار ناکارآمد و نحوه ی تغییر آن!

۱٫ برای همراهی با مخاطبان فرضی تان نمی نویسید

استفاده از یک طرح کسب و کار برای هر کسی، طرح شما را بی ربط نشان خواهد داد طوری که هرگز انتظارات هیچ یک از اعضای گروه را برآورده نخواهد کرد. ضروری است تا طرح کسب و کار برای مخاطبان خاص نوشته شود. در این صورت می تواند به نگرانی ها و پرسش های آنان پاسخ دهد.
نکته ی کاربردی: از همان ابتدا با کسانی که طرح کسب و کار را برای آن ها می نویسید شفاف و رو راست باشید. سپس پرسش های کلیدی را که آنها می خواهند پاسخش را دریافت کنند مشخص کنید و طرحی را با همان سوالات در ذهن خود تشکیل دهید.

۲٫ زمان زیادی را برای توصیف حقایق جزئی کارتان صرف می کنید

هیچ کس کسب و کار شما را بهتر از خودتان نمی شناسد. به این ترتیب شما به موقع به موارد مبهم و دو سویه پایان خواهید داد تا به خواننده نشان دهید که دانش شما بیشتر از ارزش افزوده است.
این یک راه خوب برای منصرف کردن خواننده است و مناسب ترین و مربوط ترین نکات را کم اهمیت نشان خواهد داد.
نکته کاربردی: نوشتن تا حدی که به سوالات کلیدی پاسخ دهد کافی است. شما می توانید با مشخص کردن فردی که برای وی می نویسید، تعیین کنید که کدام بخش باید در طرح گنجانده شود. مثلاً اگر طرح برای تیم شما باشد، لازم نیست تا بسیاری از جزئیات مربوط به بخش تولید مطرح شود، زیرا که آنها با این موضوع آشنایی ندارند.
همیشه طرح خود را بازخوانی و ویرایش و همچنین بخش ها و کلمات اضافی را که چیزی به دست خواننده نمی دهد، حذف کنید. اینکه قبل از به پایان رساندن طرح از دیگران بخواهید تا آن را بخوانند، ایده ی بسیار خوبی است.

۳٫ نمی توانید بازار خود را به طور مفصل شرح دهید

بسیاری از کارآفرینانی که “کپی و باز نشانی” را در بخش بازار با استفاده از موارد مبهم مربوط انجام می دهند، آنها را از اینترنت دریافت می کنند. در زمان من به عنوان یک سرمایه گذار، این مورد اغلب بخشی ناامید کننده بود.
با این حال یک فکر خوب در بخش بازار بسیار برجسته است. توجه به جزئیات و موجز بودن آن ضروری است.
نکته ی کاربردی: بازار خود را تقسیم بندی کنید تا دقیقاً تشخیص دهید که چه کسی و چه چیزی به آن مربوط است. برای مثال، اگر شرکت شما در فضای داده های بزرگ کار می کند، استناد به کل بازار نرم افزار، در فضای تکنولوژی و نرم افزار بی فایده است. به این فکر کنید که در نهایت مشتری کجا قرار می گیرد و ویژگی های آن بازار خاص را توضیح دهید.

۴٫ وضعیت مالی خود را شرح نمی دهید

بسیاری از کارآفرینان در مورد بخش مالی کسب و کار خود نامطمئن هستند- شاید به دلیل پیچیدگی و آشنا نبودن با آن. اما این کار آنقدر هم دشوار نیست. مانند قسمت های دیگر طرح کسب و کار تان، یک داستان بگویید.
نکته کاربردی: به طور واضح فرضیه های موجود درباره ی وضعیت مالی تان را توضیح دهید. به عنوان مثال، اگر فرض می کنید که ۱۰ درصد رشد درآمد و ۶۰ درصد سود ناخالص دارید، چه چیزی مبنای این کار است؟ هنگامی که درباره ی بخش مالی صحبت می کنید مطمئن شوید که آنچه را اعداد می گویند به زبان ساده توضیح می دهید. این رویکرد مفید تر از بیان اعداد به شکل مکانیکی است. ارتباط میان آنچه که داده ها نشان می دهد، گفت و گوی ملموس با مخاطبان را برای شما امکان پذیر می کند.

۵٫ نمی گویید که گام بعدی چیست

بسیاری از طرح های کسب و کار از میان بخش های طرح کسب و کار مانند کادر مخصوص تیک زدن با هدف تکمیل آن، حرکت کرده و گام بعدی را توضیح می دهند. درست همانطور که در ابتدای کار تنظیم متنی با شناسایی مخاطبان تان مهم است، اینکه بدانید در کوتاه مدت و میان مدت با این کسب و کار می خواهید به کجا برسید نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر طرح کسب و کار ی بدون این موارد از بین خواهد رفت.
نکته ی کاربردی: زمانی را برای جداسازی نکات کلیدی طرحی که توسعه داده اید، صرف کنید تا نشان دهید که از مخاطبان در اجرای این طرح چه خواسته ای دارید. اگر مخاطب شما تیم شماست، می توانید دیدگاهی را درباره ی استراتژیکی که می توانید با آنها بحث کنید، ارائه دهید. برای یک سرمایه گذار، شرایط و نقاط عطف سرمایه گذاری را شرح دهید، و یک ساختار معامله ای سطح بالا برای کار با آنها داشته باشید.
در نهایت، طرح کسب و کار هرگز پایان نخواهد داشت، زیرا همگام با رشد کسب و کار و نحوه ی واکنش شما به خطرات و فرصت های بازار، به تغییر ادامه خواهد داد. با این حال، مداومت کردن بر نکات مهم فوق، این اطمینان را خواهد داد که طرح شما بر روی پایه هایی قوی ساخته شده است، طوری که تصمیم گیری هایتان از این طریق فکری عالی خواهد بود.

[تعداد: 3   میانگین:  4.7/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar