• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

پیاده سازی برنامه استراتژی موفق چگونه صورت می گیرد ؟

پیاده سازی برنامه استراتژی موفق

پیاده سازی برنامه استراتژی

با توجه به ویکی پدیا، استراتژی از یک کلمه ی یونانی استخراج شده که به معنی ” هنر رهبری گروه، دفتر ژنرال، فرماندهی، ریاست” بوده و به این صورت تعریف شده است: یک برنامه سطح بالا برای دستیابی به یک یا چند هدف تحت شرایط نامعلوم!

این مفهوم نامعلومی و عدم قطعیت قطعاً شامل هر دو موضوع کار و زندگی می شود. به همین دلیل، بسیار اهمیت دارد که این ۷ کلید برای تفکر استراتژیک موفق و مدیریت گردش کار را درک کنیم. اگر شما می خواهید کارها به درستی انجام شوند، باید بدانید چگونه فرآیند را باید به حد اعلی برسانید.

بیشتر جلسات برنامه ریزی و تفکر استراتژیک تلاشی است برای بهبود یا افزایش فعالیت های خاص. اگر شما در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک محصول جدید یا صحبت با شریک تان در مورد تعطیلات پیش رو هستید یعنی شما مشغول ” خلق” یک استراتژی می باشید. به هر حال بدون یک برنامه ریزی و سنجش دقیق، جلسات تفکر استراتژیک می تواند تاثیر بسیار کمی بر عملکرد افراد داشته باشد و یا بدتر از آن، باعث بی انگیزگی افرادی می شود که حالا فکر می کنند کارهای بیشتری برای انجام دارند، در حالی که قبلاً هم زمان کافی نداشته اند!

در زیر به ۷ کلید برای پیاده سازی موفق برنامه های استراتژیک می پردازیم:

۱- باید جاه طلبانه اما امکان پذیر باشد.

از دست یافتنی و معقول بودن نتیجه اطمینان حاصل کنید. کل ماموریت باید تهاجمی باشد. باید برای تمام افراد درگیر موضوع قابل توجه و مهم باشد. با این حال، سهامداران نیز باید به صورت قلبی و ذهنی مطمئن باشند که چشم انداز استراتژیک و تجربه در پی آن، قابل دستیابی باشد.

 

۲- تمام گزینه ها را بررسی کنید.

تمام مسیرها را برای رسیدن به هدف درنظر بگیرید. زمانی که شما یک ” محل/راه که می خواهید در آنجا قرار بگیرید” را تشخیص می دهید و آن را با تیم/گروه/خانواده در میان می گذارید، طبیعت انسان خواستار آن است که همه شروع به کار کنند تا فاصله ی میان جایی که هستند و جایی که شما می خواهید به آن برسید را پر کنند. جلسات منظمی را ترتیب دهید که در آن افراد ایده های خود را، چه در جایی که هستند و چه راه های رسیدن به هدف، به اشتراک بگذارند.

۳- هم ترازی

چشم انداز استراتژیک خود را با هدف کسب و کار (یا شخصی) هم تراز کنید. یک طرح استراتژیک باید مکمل اهداف شناسایی شده و مورد تایید قرار گرفته با عملکرد فردی و گروهی باشد. هر جلسه تفکر استراتژیک باید شامل مروری بر ” زمان رسیدن” به هدف مجموعه باشد.

۴- غافلگیری ممنوع

مردم را غافلگیر نکنید، شفاف باشید. هر فردِ درگیر با پروژه باید بداند که چگونه عملکرد و تولیدش بر کل برنامه استراتژیک اثر می گذارد. همه باید بدانند که چگونه پیشرفت شان مورد ارزیابی قرار می گیرد و مهم تر از همه، در صورت خروج از مسیر چگونه دوباره به مسیر برگردند.

۵- تعامل

از حمایت و پشتیبانی اجرایی برای تعامل استفاده کنید. اگر شما یک سفر خانوادگی ترتیب می دهید، چه کسی قرار است مسئولیت اجرای برنامه کل سفر را بر عهده بگیرد؟ اگر شما برای پخش یک محصول جدید برنامه ریزی می کنید، اسپانسر ها و سهامداران دخیل در شروع یک کار موفق چه کسانی هستند ؟ هر چه بیشتر میان افراد درگیر در فرآیند و نتیجه، تعامل وجود داشته باشد، موفقیت بیشتری در پیاده سازی آن استراتژی وجود خواهد داشت.

۶- افراد را در جریان قرار دهید.

برنامه ها و پیشرفت در طول مسیر را به اطلاع عموم برسانید. برخلاف باور عموم بسیاری از رهبران (و همچنین والدین) شگفت زده شدن را دوست ندارند. به عنوان یک کارآفرین نمی خواهم در لحظه آخر بدانم که حساب های دریافتی خارج از کنترل شده اند. یا به عنوان یک همسر دوست ندارم در برگشت از یک سفر کاری به خانه ببینم که سینک آشپزخانه گرفته است. به همین ترتیب، می خواهم بدانم که پیشرفت کار طبق برنامه پیش می رود. برای افراد درگیر پروژه امکان بررسی وضعیت فعلی چشم انداز را فراهم آورید.

۷- تنظیم کنید و به حرکت ادامه دهید.

پیروزی ها را جشن بگیرید. از شکست ها عبرت بگیرید و هوشمندانه تر از قبل حرکت کنید. در کسب و کار و در زندگی، گرایشی برای اتمام کار و به سرعت به مرحله بعدی رفتن وجود دارد. قبل از انجام آن صبر کنید و تمام افراد دخیل در تصمیم گیری و روند انجام کار را گردهم آورید. از تلاش ها، دقت به جزئیات و موفقیت دستیابی به استراتژی قدردانی کنید. همچنین توجهی ویژه به کسانی داشته باشید که “مسائل قابل بررسی” را در کاری که در مسیر اشتباه پیش می رفت ایجاد کرده اند. همینطور کسانی که تصمیم دارند در آینده به نحوی متفاوت کاری را به سر برند نیز به این توجه نیاز دارند.

تفکر استراتژیک در کار و در زندگی باید به دقت طراحی شود تا تشویق، شناسایی و پاداش دهی مناسب برای تلاش ها انجام شود. همچنین باید برای افرادِ درگیر، امکان یافتن جایی که ممکن است یا باید بخواهند تلاش بیشتری اعمال کرده تا در طول کل فرآیند ایستادگی کنند، ایجاد شود. وانمود نکنید که صحبت کردن در مورد اهداف یا تقسیم وظایف برای ایجاد مشارکت همه افراد درگیر کافی است.

 

از ۷ مورد بالا استفاده کرده تا جلسه تفکر استراتژیک بعدی خود را طراحی و تجزیه تحلیل کنید قبل از آنکه زمان اضافه ای را صرف وظایف و پروژه هایی که ممکن است تاثیر منفی بر روی مسیر دستیابی به هدفتان داشته باشد صرف کنید.

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

نیوشا ارانی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar