• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

پیتر دراکر : پدر علم مدیریت و سرگذشت او

پیتر دراکر

Peter Ferdinand Drucker

پیتر دراکر

 

پیتر دراکر معروف به “پدر علم نوین مدیریت” نویسنده، استاد دانشگاه و مشاور در امر استراتژی و سیاست‏گذاری بر تجارب و بخش‏ های اجتماعی سازمان هاست.

پیتر دراکر در نوامبر ۱۹۰۹ در اتریش زاده شد و ۸ روز قبل از تولد ۹۶ سالگی اش (سال ۲۰۰۵) در کالیفرنیا آمریکا چشم از جهان فرو بست. پدرش آدولف دارای یک شغل دولتی رده بالا و مادرش کارولین فیزیکدان بود. از این جهت، بسیاری از مقامات دولتی، وزراء، پزشکان، وکلا، فیزیکدانان و دانشمندانی که به خانه آنها رفت و آمد داشتند را در میهمانی ها ملاقات می کرد. در این ملاقات ها بود که شخصیت فکری او شکل گرفت.

دکتر پیتر دراکر علاوه بر تدریس؛ تاکنون کتب و مقالات بی شماری را نیز نوشته است. از سال ۱۹۳۰ تاکنون بیش از ۳۰ عنوان کتاب نوشته که تمام آنها به بسیاری از زبان ها ترجمه شده اند. تعداد کل نسخه های کتاب او بالغ بر ۶ میلیون جلد است که از این حیث آن را بی نظیر می سازد. برخی از کتاب های او به عنوان ادبیات مدیریت معروف هستند.

دراکر هم زمان با بزرگ ترین شرکت های تجاری جهان و شرکت هایی که به دنبال منابع مادی نبودند همکاری می کرد. دارای مدرک دکتری در زمینه قانون بین المللی و عمومی از فرانکفورت آلمان بوده و از دانشگاه های مختلف جهان دکتری افتخار کسب کرده است.

یکی از معروف ترین کتاب های او با عنوان:

The Effective Executive and Management Challenges for the 21 St Century (چالش های مدیریت در سده ۲۱) است که باعث شد تا در ۲۱ ژوئن سال ۲۰۰۲ از دست رئیس جمهور وقت امریکا جایزه ای را دریافت کند.

بخش قابل توجهی از موفقیت دراکر را باید در نوع برخورد اقتصادی او، ارتباط پایداری که بین بافت حیات بشری و داده های محکم اقتصادی و واقعیات حیات سازمان ها و جریان سیاسی ممالک (که در دوران کودکی در ذهن او شکل گرفته) وجود دارد؛ باید جستجو کرد. امروز دراکر به عنوان پدر علم مدیریت نوین و به عنوان بزرگ ترین مشاوران تجاری جهان و کسی که مدیریت را معنا کرد شناخته می شود. او اعتقاد دارد که بسیاری از مدیران تشخیص نداده اند که آنان در حال اجرای علم مدیریت هستند.

او محورهای عمده اقتصاد سنتی نظیر زمین، نیروی کار و حتی سرمایه را زیرسؤال برد و به جای آن اقتصاد مبتنی بر دانایی را قرار داد که سنگ بنای پیشرفت کشورها در قرن جاری خواهد بود؛ غفلت از آن نیز فاصله ی بین کشورها را در سال های آتی بیشتر خواهد کرد.

او چهار سری فیلم آموزشی براساس کتاب های مدیریت و سر مقاله‌ های زیادی دارد که در وال استریت ژورنال و هاروارد بیزنس بررسی شده اند.  پیتر دراکر همچنین ده‌ها مقاله برای همایش های آکادمیک و نشریات پرتیراژ نیز تهیه کرده است.

فیلیپ کاتلر درباره او می‌گوید: «دراکر “پدر علم مدیریت” است. او یک مدل برای مست. همواره ایده‌های جدید می‌دهد و آنها را بازبینی می‌کند. هنگامی که به من عنوان پدر بازاریابی می دهند، من دراکر را معرفی می‌کنم. من می‌گویم اگر من پدر بازاریابی باشم، دراکر پدربزرگ بازاریابی ست.”

پروفسور دراکر زمان زیادی را به بررسی کارکرد بخش خدمات اختصاص داد که نتیجه‌ ی آن تأسیس بنیاد غیرانتفاعی مدیریت دراکر در نیویورک بود که از سال ۲۰۰۳ به بعد با عنوان مؤسسه رهبر به رهبر (LEADER TO LEADER) شناخته می‌شود.

در ادامه برخی از نقل قول های بسیار مشهور پیتر دراکر را با هم مرور می کنیم. نقل قول هایی به ظاهر ساده که ممکن است زندگی هر یک از ما را تغییر دهد:

۱- اینکه کارِ درستی را انجام دهید بسیار مهم تر از درست انجام دادن یک کار است!

۲- اگر چیز جدیدی را می خواهید، انجام دادن کارهای گذشته را رها کنید!

۳- هر چیزی که قابل ارزیابی باشد، بهبود یافتنی ست!

۴- نتایج خوب، با بهره برداری و استفاده از فرصت ها رخ می دهد؛ نه با حل کردن مسائل!

 


با تصرف و تلخیص از مقدمه کتاب حرفه مدیریت به قلم Nan Stone نوشته پیتر دراکر

امیدوارم مفید واقع شده باشد.

[تعداد: 20   میانگین:  3.1/5]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar