• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

چرا مدل منابع انسانی مهم است؟

hrmm

 

 

مدل منابع انسانی، ساختار منابع انسانی سازمان را برای دستیابی به اهداف استراتژیک توصیف می کند. مدل منابع انسانی توصیف مشترکی از: اهداف اصلی منابع انسانی، قابلیت ها، فرآیندها و استانداردهای این حوزه می باشد.

مدل منابع انسانی، یک پل ارتباطی بین استراتژی و دیگر حوزه های مدیریتی مانند فرآیند ها و ساختار سازمانی منابع انسانی ست. تعریف مدل منابع انسانی نقش کلیدی و اساسی در مسئولیت های عملکردی آن دارد.

چرا مدل منابع انسانی مهم است؟

استراتژی منابع انسانی معمولاً بصورت کلی ست و موضوع مالکیت فرآیند منابع انسانی را حل نمی کند. استراتژی منابع انسانی نقش های استراتژیک این حوزه را تعریف کرده و برای بلندمدت طرح های ابتکاری را برنامه ریزی نموده است.

مدل منابع انسانی بهترین ابزار برای تصمیم گیری بر مالکیت فرآیند منابع انسانی می باشد. علاوه بر این؛ به شناخت شکافهای بین ساختار سازمانی و شایستگی کارکنانِ منابع انسانی کمک می کند.

مدل منابع انسانی به هموار کردن مدیریت عملکرد این حوزه نیز کمک می کند. برای کارکنان بسیار مهم است که بتوانند در فرآیند منابع انسانی جهت یابی کرده و با شناسایی مالکیت فرآیند پاسخگوی سوالات باشند.

مدل منابع انسانی، فرآیند تصمیم گیری را بهبود می بخشد. تصمیمات در این حوزه روشن می شود و  به جز موارد استثنا نیازی به تصویب درخواست جدید از سوی مدیر نخواهد بود.

نتایج مدل منابع انسانی چه چیزی هستند؟

نتیجه اصلی آن شفاف سازی نقش ها و مسئولیت های منابع انسانی و واگذاری پروژه های گوناگون به واحد های مختلف آن می باشد. تعریف مدل منابع انسانی کار آسانی نیست ولی وجود آن موجب جلوگیری از برخی اختلالات در آینده می شود. این مدل به ساخت تابع عملکردی قوی و رقابتی در سازمان کمک می کند.

مدل منابع انسانی، فرآیندها و مناطق استراتژیک را که به توسعه بیشتر برای ساخت یک موقعیت قوی و رقابتی در بازار کمک می کند باری می رساند.
علاوه بر این، باعث شناخت کامل مسئولیت فرآیند منابع انسانی می شود. و کارکنان از هدف داشتن و هدایت شدن اطمینان حاصل می کنند.

 

[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar