چرا کارآفرینان به دریافت مشاوره بی توجهی می کنند؟

دریافت مشاورهدریافت مشاوره

مطالعه ی موفقیت های کارآفرینان به داشتن Mentor (مربی و یا مشاوره، کسی که به نصیحت و آموزش می پردازد) اشاره دارند که به عنوان عامل اصلی موفقیت آنان به شمار می رود. کارآفرینان با دریافت مشاوره می توانند در مسیر حرکت خود با چشمانی باز حرکت کنند.

مسلماً داشتن مشاور  قدرتمندترین بخش در هر اندرزی ست که کارآفرینان نوظهور به هنگام آغاز حرفه ی خود در تجارت دریافت می کنند.

در مورد ثروتمندترین مردم در سراسر جهان تحقیق کنید. خواهید دید که همه ی آنان این نوع از مشاور را همواره در کنار خود داشته اند.
مشاور وارن بافت، بنجامین گراهام بود. مشاور سال های اولیه ی بیل گیتس، پدرش و سپس وارن بافت بودند. مشاور مارک زوگربرگ نیز استیو جابز بود.

اگر چه، داشتن یک مشاور و مربی یک قدم مهم و اساسی ست که هر کارآفرینی می تواند نسبت به آن اقدام کند، اما بسیاری از آنان از انجام این کار خودداری می کنند.
فکر می کنید دلیل اینکه برای خود یک مشاور انتخاب نمی کنند چیست؟ می توانید نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.

– چرا به “مشاور گرفتن” بی توجهی می شود؟

ریچارد برنسون که بزرگ ترین مدافع مربیگری ست می گوید : قابل درک است که غرور مالکیت و انرژی های عصبیِ درگیر شده خصوصاً در استارتاپ های یک یا دو نفره وجود داشته باشد. دست و پنجه نرم کردن با این موارد به تنهایی تحسین برانگیز است اما رویکردی ناقص را پدید می آورد …

ادعای برنسون این بود که می گفت همین غرور کارآفرینان مانع از درخواست کمک می شود.

یکی از باورهای منفی و عمیق که به عنوان انسان در همه ی بشر وجود دارد این احساس است که “کافی نیستیم”!! در انتهای مغز شما این سوال وجود دارد که آیا شما به اندازه ی کافی خوب هستید؟ آیا به اندازه ی کافی باهوش، جذاب و سرزنده هستید؟ آیا شما برای رسیدن به خواسته های خودتان در زندگی به اندازه ی کافی صبور و موفق هستید؟!
این باور “کافی نبودن” بسیار رایج است؛ زیرا به ترس های عمیق ما ریشه دوانده اند. مغز ما می داند که اگر انتظارات ما برآورده نشوند معمولاً به شکست در کار، کناره گیری از روابط و احساس گناه از تخریب دیگران را منجر می شود.

دلیل اینکه چرا درخواست کمک کردن از دیگران بسیار سخت است در نهایت اثبات این باور مضر می باشد.

شاید کار مستقلی برای خود دارید و در جایگاه یک وکیل مشغولید، شاید به عنوان موسس یک استارتاپ و یا مدیرعامل یک شرکت کار می کنید در هر حال، چرا می خواهید نقاط ضعف خود را در معرض دید قرار دهید؟

تاکنون فکر کرده اید که چه اتفاقی برای اعتبار شما می افتد اگر دیگران دریابند که محدودیت های شما چیست؟ مشتریان، رقبایتان و سرمایه گذاران چه فکری خواهند کرد؟

ما معمولا بخاطر همان نفس (غرورمان) از جستجو کردن به دنبال مشاور و یا درخواست کمک کردن خودداری می کنیم.
ما فکر می کنیم که با درخواست کمک ضعیف به نظر می رسیم. گویی اعتراف می کنیم که دانش و تجربه ی ما کم بوده و قادر نیستیم به تنهایی کاری از پیش ببریم!

یافتن مشاور درست

تنها، زمانی که نفس، غرور و ترس شما در گوشه ای قرار بگیرند می توانید برای یافتن مشاور درست و صحیح اقدام کنید.
اما پیدا کردن یک مشاور و مربی ایده آل به این سادگی ها نیست!
Phil pustejovsky
۱۵ سال پیش، در چنین وضعیتی به سر می برد. داستان Phil ، درس های شگفت انگیزی را درباره ی اینکه چگونه می توان مشاور درست پیدا کرد به دست می دهد.

جایگاه واقعی او سرمایه گذاری استارتاپ بود که در آن شکست خورد و پس از آن، خودش نیز دچار شکست نفسی شد و از آن به بعد آغوش خود را برای کمک گرفتن از دیگران باز گذاشت.

هیچ یک از افراد موفق در تجارت نمی دانند که قرار گرفتن در فضای بزرگ و نداشتن هیچ ارتباط مستقیم در یک شهر غریب یعنی چه! Phil هیچ فکری درباره ی اینکه چه کاری انجام دهد و چگونه به دنبال مشاور صحیح بگردد نداشت.
Pill در میان تعاملا روزمره اش، با سرمایه گذار موفقی که تنها برای سپری کردن چندهفته برای یافتن کسی مانند خودش (مشاور) به آن شهر آمده بود آشنا شد.
و باعث شد Phil هم درباره ی نیازش به مشاور کاملا آگاه شود. با کسب این تجربه ها، Phil واقعا ایمان آورد که وقتی شاگرد آماده باشد، معلم می رسد!

در این پست ایده هایی را جهت پیدا کردن مشاور درست برای خودتان قید می کنیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید

۱- نفس خود را درک کنید

هیچ کس درخواست کمک کردن از دیگران را دوست ندارد. می توانید سیستم باور خود را که ریشه های عمیق دارد بخاطر این موضوع سرزنش کنید.
مسلما او به ما می گوید که چه چیزی در زندگی ما نیاز به رخ دادن دارد تا احساس خوب در ما شکل بگیرد.
او باعث می شود تا باور کنیم علاوه بر احساس اعتماد به نفس باید یاد بگیریم به خود متکی باشیم. آسیب پذیری نشانه ی ضعف است.
این نوع تفکر عادتی را ایجاد کرده که از کمک گرفتن از بیرون (غیر از خودمان) امتناع کنیم.

۲- نفس خود را از بین ببرید

برای موفق شدن بسیار ضروری ست که در آسیب پذیری خود احساس اعتماد به نفس داشته باشید. برای تغییر دادن عادت ها این قدمی ضروری ست.
برای اندرزگیری از اقدامات کوچک شروع کنید. مانند دست یابی که دوستان و مردمی که به شما نزدیک اند. این را به عنوان هدف روزانه یا هفتگی یادداشت کنید.
خودتان را برای گسترده تر کردن چرخه ی (ضروری) خود آماده تر کنید. در تجارت، این تمرین به شما کمک می کند تا به احساسات خود ضربه زده و قادر به ارتباط با مشتریان در یک سطح خوب و عمیق باشید.

۳- اولین ارزش هایی را که ایجاد کرده اید بشناسید

ما معمولا مشاوره را به عنوان یک جاده یک طرفه درک می کنیم. گویی جاده ای است که مشاور همیشه در حال هدایت کردن مشاور گیرنده می باشد. اما واقعیت این است که این نقش ها بستگی به نوع نیازی که هر فرد دارد متغیر هست.
بنابراین، قبل از اینکه درخواست کمک کنید مشخص کنید که چه ارزشی را می توانید برای دیگران فراهم کنید. چه چیزی را اختصاصی کرده اید؟ در چه چیزی مهارت زیادی دارید که بتواند برای دیگران مفید باشد؟

۴- جستجوی آنلاین

ممکن است شما هم مانند Phil Pustejovsky با یک جستجو بتوانید اولین و اخرین مشاور عالی خود را بیابید.
اما همچنان بسیار نادر است که این اتفاق بیفتد اما خب! غیرممکن نیست.
در بسیاری از تجارت ها، برای کشف کردن یک شخص ویژه در حوزه ی خودتان، لینکداین می تواند بهترین منبع برای تحقیق و ایجاد ارتباط باشد.
به یاد داشته باشید که وقتی بدین منظور به کسی برمی خورید به سرعت از آنها درخواست مشاور شدن شان را نداشته باشید!
شما فقط به دنبال چند راهنمایی و اندرز از یک شخص حرفه ای هستید.
پس از اینکه ارتباطات نزدیک تری ایجاد شد می توانید نکاتی را که در مرحله ی بعد ذکر شده را دنبال کنید تا ارتباط خود را نیز به سطح بعدی برسانید.

۵- تعاملات روزانه

از طریق تعاملات روزانه در کار ممکن است به کاندیدای ایده آلی که راهکارهای عقلانی را با شما به اشتراک می گذارد بربخورید.
زمانی که با چنین اشخاصی روبرو می شوید بر روی ایجاد ارتباط های بهتر تمرکز کنید.
سپس در جلسات اولیه درباره ی جایی که به کمک نیاز دارید اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که در این مسیر صادقانه قدم نهاده اید.
در آخر، اگر دریافتید که برای شما مناسب بوده و می تواند در آینده مشاور خوبی باشد از وی درخواست کنید.

۶- رسیدن به قهرمان

درباره ی قهرمانان حوزه ی خود فکر کنید. با اینکه نگهداشتن آنها می تواند سخت باشد اما خودتان را به آنها برسانید.
کارآفرینان موفق، قدردان اهداف و تصمیمات شما به جهت یادگیری خواهند بود.
همانطور که احتمالاً خودتان می دانید، داشتن یک مشاور صحیح یکی از قدرتمندترین چیزهایی ست که در تجارت همه به آن اشاره دارند.
خودتان را ضدضربه کنید. یافتن مشاور درست به همراه سختی هایی که دارد ممکن است متناسب با حوزه ی شما متنوع باشد.
پس عاقلانه انتخاب کنید. زیرا انتخاب اشتباه می تواند خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.
در حالیکه با یک مشاور و رایزن درست می توانید به هر آنچه که در رویاهای دوردست خود داشته اید و حتی چیزهایی که هرگز در رویا ندیده اید را کسب کنید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar