• ژانویه 28, 2020

چرخه بودجه چیست؟ و چه اهدافی را دنبال می کند؟!

چرخه بودجه

 

چرخه بودجه کسب و کار ، محدوده ی زمانی است  که بودجه آن را پوشش می دهد. شرکت ها چرخه بودجه را به صورت دوره های ماهانه، سه ماهه و / یا سالانه تعیین می کنند تا هزینه ها را کنترل و وظایف اداری را تسهیل نمایند. درک هدف چرخه بودجه و انواع مورد استفاده آن به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که چگونه یک یا چند مورد را برای کل کسب و کار یا بخش هایی از آن به کار بگیرید.

اهداف چرخه بودجه

اهداف چرخه بودجه عبارتند از: کمک به هزینه های کنترل، آسان کردن تهیه گزارش ها برای اداره امور مالی و فراهم کردن امکانی برای مدیریت جهت پاسخگویی و واکنش به مشکلات عملکردی یا فرصت هایی که تحلیل اختلاف بودجه ها به طور منظم انجام می پذیرد. برای مثال، اگر بخش تولید محدودیتی در میزان مصرف هزینه برای کارگران در یک دوره سه ماهه داشته باشد، می تواند برای جریان کار خود برنامه بهتری تنظیم نماید.

بر اساس دستاوردها و نتایج بخش تولید در پایان سه ماهه، مدیریت می تواند تصمیم بگیرد که آیا نیاز به افزایش بودجه بخش برای کارگران دارد یا خیر. در پایان هر چرخه، بخش حسابداری یک  تحلیل اختلاف بودجه را برای مقایسه نحوه عملکرد بودجه در مقایسه با پیش بینی ها، ارائه می کند. که اطلاعات دقیق تر مالی را برای تصمیم گیری در اختیار مدیریت می گذارد. مانند نحوه مدیریت جریان نقدینگی در بخش های مختلف یک کسب و کار فصلی.

تفاوت چرخه بودجه با دوره ی بودجه

یک چرخه بودجه شامل زمانی است که بودجه ها در طی آن برنامه ریزی می شوند، مورد بحث قرار می گیرند و تصویب و تحلیل می شوند.  اما یک دوره بودجه، تاریخ واقعی است که بودجه برای آن اعمال می شود. بنابراین، یک چرخه بودجه سه ماهه که یک دوره بودجه سه ماهه را پوشش می دهد، قبل از این سه ماه شروع می شود و پس از آن پایان می یابد.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

محاسبه بودجه تبلیغاتی ، پیش نیاز تبلیغات

استراتژی های بازاریابی مستقیم برای زمانی که بودجه ای ندارید !

چرخه بودجه ماهانه

در چرخه بودجه ماهانه ، دوره بودجه از روز اول ماه شروع می شود و در روز آخر به پایان می رسد. به دلیل تعداد روزهای مختلف در طول ماههای مختلف، میانگین روزانه یا مجموع های ماهانه ماه به ماه متغیر است. برای مثال، اگر بخش بازاریابی در هر ماه  ۱۰۰۰۰ دلار برای تبلیغات مبتنی بر کلیک هزینه کند، هزینه متوسط روزانه در هر ماه متفاوت خواهد بود. در صورتی که بخش هزینه هر روز را تعیین کند، کل هزینه ها در هر ماه متفاوت خواهد بود. بخاطر میزان کار زیاد در مدیریت ۱۲ چرخه بودجه، از این موارد اغلب در سطح اداری استفاده می شود و اغلب تنها مواردی از درآمد و هزینه به جای بخش کلی بودجه مورد استفاده قرار می گیرد.

چرخه بودجه سه ماهه

یک چرخه بودجه سه ماهه هر دوره متوالی سه ماهه را پوشش می دهد. دوره های بودجه سه ماهه رایج از اول فرودین تا آخر خرداد، از اول تیر تا آخر شهریور، از اول مهر تا آخر آذر و از اول دی تا آخر اسفند را شامل می شوند ( البته در شکل غیر معمول می توانند متغیر نیز باشند مثلا از اول اردیبهشت تا آخر تیر). چرخه بودجه سه ماهه به دلیل حجم کار آماده سازی ، نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش آن چرخه، بیشتر از چرخه ماهانه رایج است. بودجه سه ماهه  برای کسب و کارهای فصلی بسیار مفید است.

چرخه بودجه سالانه

چرخه بودجه سالانه داده های سال مالی را برای نشان دادن سودآوری شرکت براساس پیش بینی های آغازین چرخه و عملکرد واقعی در پایان دوره ارائه می کند. اکثر کسب و کارها از یک چرخه بودجه سالانه برای نظارت بر عملکرد کلی کسب و کار استفاده می کنند. دوره های بودجه سالانه معمولا از اول فرودین تا ۳۱ اسفند یا از اول تیر تا ۳۱ خرداد اجرا می شوند.

عوامل دیگر

شرکت های دولتی کارشان بر مبنای چرخه بودجه سه ماهه و سالانه است. تا به ارائه ی اطلاعات و گزارشات دولتی کمک کند. از آنجا که مجلس های قانونگذاری اغلب باید بودجه را تأیید و تصویب کنند دولت ها باید از چرخه های بودجه استفاده نمایند.

[تعداد: ۳    میانگین: ۳/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar