چطور از بازخورد منفی استقبال کنیم؟

نکاتی برای شنیدن بازخورد منفی و فیدبک سخت و تند

 

چطور از بازخورد منفی استقبال کنیم؟

 

بازخورد منفی

 

بازخورد منفی صبحانه ی قهرمانان است – اما شما باید قادر به شنیدن پیام و انتخاب آن برای واکنش به آن باشید.

بازخورد منفی می تواند دردی همانند درد پس دست زدن تصادفی به یک مشعل اجاق گاز داغ ، و یا کلمات تحقیر آمیزی که از یک دوست، همکار یا رئیس در مورد نحوه ی تغییر روش عملکردمان می شنویم، داشته باشد. سپس صدایی درونی ما را سرزنش می کند که”چگونه توانستم چنین چیزی را بر زبان آورم؟”

دائماً به یاد می آوریم که کارمان را چگونه انجام می دهیم؟ آیا ما، ارزش های شخصی خود را برآورده می کنیم یا انتظارات دیگران را؟

بنابراین، بازخورد یک واقعیت زندگی و اصلی برای موفقیت ماست. بدون آن، وضع موجود غالب خواهد بود، “متوسط” تبدیل به هنجار خواهد شد و در نتیجه اکتشافات جدید اصلاً رخ نخواهد داد.

متأسفانه، این بدان معنا نیست که ما آماده، مایل و یا قادر به گوش دادن هستیم، به ویژه برای بازخورد دشوار!!! همانطور که  Amy Jen Su  صراحتاً در نقد و بررسی کسب و کار هاروارد توصیف می کند؛ بازخورد حتی اگر به شکل مؤثر ارائه شده باشد، می تواند مانند یک سوراخ در معده حس شود، که باعث می شود ما پیام را پس بزنیم و از دست بدهیم.

من شخصاً هنوز هم یاد می گیرم که “هدیه ی بازخورد” را  به ویژه هنگامی که با انتظارات من مطابقت ندارند، با آغوش باز بپذیرم. وقتی که من کنار گذاشته شوم، برای چند روز یا چند هفته غمگین می شوم، خواب نخواهم داشت، هنگامی که باید کاری را انجام دهم مردد می شوم و قدرتم را از دست می دهم. این ها رفتارهای بی حاصلِ من هستند.

و باور دارم که دیگران همین گونه هستند: هنگامی که ما بازخوردی را”به موقع” دریافت نمی کنیم، بجای آنکه در مورد کار نگران باشیم، کار خود را تایید می کنیم و ادامه می دهیم، و در هنگام نیاز  فرصت ها را برای تغییر روش و حتی ارتقا دادن آن از دست می دهیم.

البته، زمانی که بازخورد دریافت می کنید، نباید بلافاصله واکنش نشان دهید، و یا هر زمان به آن بازخورد عمل کنید. با این حال، باید مطمئن شوید که به بازخورد گوش فرا می دهید. در صورت لزوم آن بازخورد را برای مراجعات بعدی، ذخیره کنید. نهایتاً، تصمیم عمل کردن یا نکردن به بازخورد با شما است. در اینجا شش توصیه برای شنیدن بازخوردهای سخت و واکنش مطلوب به آنها آمده است.

 

۱- درنگ کنید!

هنگامی که ما بازخورد سخت دریافت می کنیم، آمیگدال مغز ما تحریک می شود. این قطعه از سیستم لیمبیک مسئول پاسخ جنگ و گریز است. متاسفانه، این پاسخ که برای حفاظت ما از تهدید طراحی شده است، ممکن است بازخورد را به عنوان یک تهدیدِ سوء برداشت کند.

این امر یک مشکل است زیرا تهدید واقعی رفتار یا رویدادی است که باعث نیاز به بازخورد در وهله اول می شود. بنابراین، در اولین نشانه هایی از “بله… اما!” و یا “شما اشتباه می کنید ”  که پاسخ شروع به فوران می کند، واکنش را متوقف کنید. این واکنش را سرکوب کنید. به بازخورد واکنش نشان ندهید. در عوض، منتظر زمان مناسب برای واکنش باشید؛ به کل پیام گوش فرا دهید. سپس پاسخ خود را انتخاب کنید.

دکتر  Travis Bradberry از اعضای Vital Smarts تاکید می کند که یادگیری برای آرام ماندن، به ویژه هنگامی که بازخورد منفی یا سخت دریافت می کنید ، باعث افزایش کارایی شما می شود.

 

۲- بگویید “متشکرم.”

من می دانم، که شما انتظار چنین انتقادی را نداشته اید ! با این حال، قبل از اینکه بر غرور خود سوار شوید و به فرد بگویید که چقدر بازخورد وی اشتباه است، درنگ کنید، در چشم هایش نگاه کنید و یک “تشکر” قلبی از او داشته باشید.

گمان می کنم که اگر بازخورد مهم بوده باشد، همکارتان فکر و تلاش زیادی را به کار گرفته تا شجاعت گفتن آن را بدست آورد. خوش شانسی است که این شخص به اندازه کافی به شما و رابطه تان برای به اشتراک گذاشتن پیام، اهمیت می دهد. بنابراین حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که بازخورد را تایید کنید و بگویید “متشکرم.”

قول می دهم که این پاسخ شما را در جایگاه خوبی قرار می دهد و  مطمئن می کند که کانال های ارتباطی باز باقی می مانند. علاوه بر این، بازخوردهای بیش تری در آینده دریافت خواهید کرد که می توانند برای رسیدن به موفقیت و شهرت شما بسیار مهم باشند. هنوز هم شک دارید؟ به جملات حکیمانه ی  Dan Rockwell یعنی عجایب رهبری (Leadership Freak) نگاه کنید، که در آن او هفت پاسخ مثبت خود را به بازخورد منفی با دیگران به اشتراک می گذارد.

 

۳- به دنبال ۱ درصد از حقیقت باشید!

هنگامی که بازخورد منفی یا سخت دریافت می کنیم آن را به عنوان ترور کامل شخصیتی می بینیم. “شما دیر کرده اید” اینگونه شنیده می شود:  “شما همیشه دیر می کنید” که باعث می شود رویدادهایی را به خاطر بیاوریم که نه تنها به موقع بلکه زودتر از موعد حضور داشته ایم. حال ببینید چه اتفاقی می افتد اگر ما از حالتِ “بخاطر آوری” به حالت “تدافعی” تغییر رویه دهیم؟

به جای آنکه بازخورد را حقیقتی مطلق در نظر بگیریم که در هر زمانی رخ می دهد، باید  آن را  ۱ درصد از حقیقت بدانیم.

خود را به عنوان یکی از نتایج جستجوی گوگل در نظر بگیرید. بازخوردی که شما می شنوید زنجیره ای از واژگان است که در بخش جستجو وارد شده است- یک داده می تواند به هزاران نتیجه منجر شود.  تمرکز بر روی ۱ درصد کمک می کند تا چشم انداز درست را حفظ کنید و بازخورد را نیز از دست ندهید.

در اینجا تاکتیکی وجود دارد که ما در برنامه رهبری خود برای کمک به روند بازخورد استفاده می کنیم: بازخورد را با سه روش در نظر بگیرید. ابتدا، بازخوردی را که به اشتراک گذاشته شده است بنویسید. سپس هر چیزی را که باور دارید در بازخورد اشتباه است ثبت کنید. در نهایت، آنچه را که احتمالا می تواند در بازخورد درست باشد، یادداشت نمایید.

حال نگاهی به آنچه که انجام داده اید بیندازید. شما توانسته اید بازخورد را به روشی که ۱ درصد تعریف می شود، پردازش کنید. حال چه خواهید کرد؟

 

۴- به دنبال الگوها باشید.

رد کردن بازخوردی که با درک ما از خودمان مطابقت ندارد و پرداختن به بازخوردی بعدی بدون فکر، کار آسانی است. قبل از انجام این کار درنگ کنید؛ به عقب برگردید و واکنش نشان دهید. آیا قبلا این بازخورد را دریافت کرده اید؟ بازخوردهای مشابه چطور؟ اگر اولین بار است که این بازخورد را دریافت می کنید، رهایش کنید.

حتی اگر به شکل مبهمی آشنا به نظر می رسد، درنگ کنید و گوش دهید. یک نقطه نظر می تواند به یک الگو تبدیل شود. و الگوها می توانند کمک کننده یا مانع باشند. عامل، مکان، موقعیت یا موضوع مشترک چیست؟ آیا بازخورد به اندازه کافی اهمیت دارد تا شما امروز وقت و توجه تان را روی آن صرف کنید؟

یک رهبر ارشد IT  ، که مربی او بودم می گفت “توجه به جزئیات” چیزی بوده که او همیشه با آن درگیر بوده است. آن مسئله قاعدتاً در “نیاز به بهبودِ” بخشی از بررسی ها عملکردی وی ظاهر شده است، اما او این انتقاد را با این عنوان که دیگران باید خونسرد باشند و نگران نادرست بودن کار وی نباشند، نادیده گرفته است. وی این ایده را که او ممکن است نیاز به تغییر رویکرد خود داشته باشد رد کرده است.

او با شور و هیجان پروژه های جدید تحریک می شده است، که به معنای طی کردن مسیر مستقیم و “از قلم انداختن i (اطلاعات) و یا صر فنظر کردن از t (تکنولوژی ) ” در پروژه هایی است که به پایان می رسیدند و از سوی وی توجهی دریافت نمی کردند.

حال او در یک تقاطع قرار دارد، و کارش در معرض خطر است. کار از مرحله ی بهبود بخشی گذشته زیرا دیگران الگویی را که او ندیده بود، دیده اند. بازخورد، زنگ خطر مورد نیاز این رهبر است و اکنون او آماده ی گوش دادن و اقدام می باشد.

من و او هر دو پذیرفتیم که بعید است او در هنگام پایان یافتن پروژه ها به یک سطح کمال برسد. اما از طریق گفتگوهای مربیگری اجرایی، قادر به شناسایی تاکتیک هایی بودیم که او می توانست همین حالا به کار گیرد، و تا زمانی که اینکار اهمیت داشته باشد روی آن متمرکز بماند و در پایان یک محصول کامل و تر و تمیز ارائه دهد. پروسه زمان بر بود، اما شهرت او در عجول بودن تغییر کرد و اعتماد به نفسی که در او بود مجدداً شعله ور شد.

کدام الگوهای بازخوردی را نادیده می گیرید؟ کدام گام های اولیه می توانند قبل از آنکه الگو موجب خروج از مسیر کاری شود،  باعث تغییر آن الگو گردند.

 

۵- با حس کنجکاوی گوش دهید.

صدای درونی خود را ساکت کنید و با دقت به پیام گوش دهید. بپرسید “چرا کسی چنین فکری در مورد من می کند؟”. پرسیدن یک سوال (حتی در ذهن تان) نئوکورتکس- ماده خاکستری منطق و مغز متفکر شما را درگیر می کند. با پرسیدن، خواهید دید که سوال تان توانایی آمیگدال -جرم تقریباً بادامی شکل درون نیمکره های مغز- را در ارائه ی پاسخ جنگ و گریز فرو می نشاند.

به یاد داشته باشید، بازخورد، پاسخ به مشکلی است که ممکن است از وجود آن خبر نداشته باشید. اگر کنجکاو هستید، می توانید در گفتگو شرکت کنید. لازم نیست با بازخورد موافقت کنید و یا به آن واکنش نشان دهید. اما اگر کنجکاو نیستید، آن را نخواهید شنید، قادر  به پردازش آن نخواهید بود، و ارزش بازخورد را از دست خواهید داد.

 

۶- سوال بپرسید.

سوالات، شما را قادر می سازند تا آنچه را که شنیده اید شفاف سازی کرده، رفتارهای خاصی را که منجر به تاثیر ناخواسته شده اند شناسایی نمایید، و در نتیجه حقیقتاً به بازخورد گوش فرا دهید.

“من در طول جلسه فقط گوش می دادم. با این حال آیا شما می توانید به من بگویید که از نظر شما من چه وقت درگیر جلسه نبوده ام؟”

“وقتی شما گفتید…….  ، آیا منظورتان ………….. بود؟”

“در کدام یک از جلسات/ موقعیت های دیگر دیده اید که من این کار را انجام دهم؟”

“پیشنهادتان برای اینکه من کار را در آینده به شکل  متفاوتی انجام دهم چیست؟”

“پیشنهاد می کنید گام بعدی من چه باشد؟”

 

این شش توصیه را به کار گیرید. در اینصورت زمانی که کسی بازخوردی غیر منتظره به شما می دهد، کمتر حس غافلگیری خواهید داشت. در حالی که بازخورد سخت هرگز اولین انتخاب ما نیست، اما چیزی است که می تواند موفقیت ما را سرعت بخشد- اگر به آن گوش دهیم.

یاد بگیرید که چگونه بازخورد را با گشاده رویی بپذیرید، در این صورت در موقعیت بهتری برای اقدام مناسب برای سرعت بخشیدن به زندگی حرفه ای خود خواهید داشت و مطمئن می شوید که شهرت شما به عنوان حرفه ایِ عالی همچنان ادامه خواهد یافت.

 

نویسنده: Morag Barrett

موسس و مدیرعامل SkyeTeam

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar