• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

چطور از شکست به موفقیت برسیم ؟

چطور از شکست به موفقیت برسیم ؟

 

به عنوان یک کارآفرین، باید گفت که ما چیزهایی فراتر از پول و انرژی و اعتبار را برای ساخت یک کسب و کار قرار می دهیم. بخش عظیمی از قلب و روح ما نیز در کارمان رسوخ می کند. وقتی به موفقیت می رسیم، هیچ جایی وجود ندارد که بتوانیم شادی خود را در آن جای دهیم. اما وقتی شکست بخوریم، صدای شکست مان تا پوست استخوان مان هم نفوذ می کند و زخم عمیقی را در بدن مان جای می گذارد. گویی بدترین ترسی که داشتیم وارد زندگی مان شده باشد. خوشبختانه، همچنان امیدی هست… حتی شکست هم می تواند یک امید باشد!

در این پست، چیزهایی هست که برای کسب قدرت مجدد پس از شکستی عظیم نیازمندش هستیم. همراه باشید.

 

۱- استراحت کنید

فرسودگی یک عامل طبیعی ست. اگر کسب و کارتان به سمت شکست راهی شده و در زندگی تان نقش زیادی ایجاد کرده احتمالاً خیلی احساس خستگی می کنید و از داشتنِ همین احساس هم بیماری و خستگی زیادی دارید. خودتان را به یک تعطیلاتی که استراحت و آسودگی را به شما هدیه می کند دعوت کنید. این تعطیلات می تواند یک سفر خارجی و یا سپری کردن زمان تان در منزل و کنار خانواده باشد. شاید مشغول دیدن فیلم های موردعلاقه ی خود شوید و یا داشتن یک جایگاه متوسط در یک کسب و کار دیگر به شما سود این تعطیلات را برساند.

موضوع اینجاست که زمان لذت بخشی را تجربه کنید بدون اینکه احساس خستگی از کوله بار مدیریت یک کسب و کار را روی خود داشته باشید. استراحت و تازه شدن، انرژی خود را تجدید کردن می تواند یک دوای خیلی عالی برای وضعیت فعلی شما باشد.

۲- اشتباهات خود را پذیرا باشید

این بسیار مهم است که دانشی که از شکست خود بدست می آورید را با آغوش باز قبول کنید. در غیر اینصورت، هرگز نمی توانید از این ویژگی خود رهایی یابید. هیچ مفهومی ندارد که سعی کنید شکست کسب و کارتان را پنهان کنید. شما قرار نیست بخاطر تصمیماتی که خودتان مرتکب شدید از کسی عذرخواهی کنید اما بسیار مهم است که آنها را سازماندهی کنید تا در تصمیمات بعدی بتوانید تصمیمات بهتری اتخاذ نمایید.

مردم به رهبرانی که به اشتباهات خودشان اعتراف می کنند احترام بسیار بیش تری قائلند.

۳- اعتماد به نفس خود را حفظ کنید

شکست خصوصاً نوعی که عمومی بوده و شما را در وضعیت مالی بد قرار می دهد اعتماد به نفس شما را به لرزش درمی آورد. این کاملاً طبیعی ست. اما باید درک کنید که تحت هر شرایطی، اعتماد به نفس و خوش بینی اصلی ترین چیزی ست که برای کارآفرین موفق شدن نیاز دارید.

استیو جابز هم از شرکت بخاطر اشتباهاتش اخراج شد. گویی هیچ اتفاقی بدتر از این نمی توانست رخ بدهد! اما این شکست، باعث نشد که جابز از انجام دیگر فعالیت ها خودش را کنار بزند و از اشتیاق و علاقه اش نسبت به ایده هایش چیزی کاسته نشد.

شما هم به هیچ هوش و استعداد خاصی برای انجام این کار نیاز ندارید تا مانند استیو جابز شوید. نقاط قوت خود را همواره به یاد بیاورید و باید بدانید که قادرید نقاط ضعف خود را به بهبودی تبدیل کنید. همه ی انسان ها، هر از چند وقتی با شکست روبرو می شوند و این بدین معنی نیست که دیگر نمی توانید وارد بازی شوید.

۴- درس های خود را بیاموزید

شما تنها زمانی شکست می خورید که از تجربه ی خود چیزی نیاموزید! اگر استارتاپ شما رو به کندی و ضعف پیش رفت، هر یک از کوچک ترین اشتباهاتی که مرتکب شدید و هر کاری که می توانستید بهتر به انجام برسانید را آنالیز کنید. آزمون و خطا یکی از موثرترین راه هاست حتی اگر جلوه ی مناسبی هم نداشته باشد مطمئن باشید که مهارت ها و دانش ما را بهبود می بخشد. قید این تجربه ی مهم را نزنید. از آن درس هایی را بیاموزید. این درس ها را یادداشت کنید و هر چیزی را که باید برای کسب نتیجه ی بهتر آگاه باشید را به خاطر بسپارید.

این موارد به شما انگیزه می دهد تا در فعالیت های آتی خود برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق بهتر عمل کنید.

۵- از شروع جدید لذت ببرید

ترس از یک شروع جدید برای برخی کارآفرینان فلج کننده است. پس از تلاش ها و سخت کوشی های زیادی که برای ساخت یک کسب و کار موفق صرف کردید و نتیجه ای جز شکست نداشته، شاید یک انسان افسرده به نظر برسید. سعی کنید به شکست قبلی و گذشته فکر نکنید. یک کارآفرین خوب شروع جدید را به عنوان یک فرصت می بیند.

[تعداد: 4   میانگین:  4/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar