چطور از فرصت های شغلی مطلع شویم؟

چطور از فرصت های شغلی مطلع شویم؟

 

فرصت های شغلی

از فرصت های شغلی چطور مطلع می شوید؟

بسیاری از مردم می گویند سخت ترین بخشِ کاریابی، متحمل شدن فرآیند پراسترس استخدام است. یعنی شخصِ جویایِ کار، با هجومی از تست ها و مصاحبه ها روبرو می شود که کارفرما برای ارزیابی صلاحیت و شایستگی وی تنظیم کرده است.

در دنیای واقعی، این تنها مانعی نیست که در مقابل افراد متقاضی کار قرار می گیرد. در حقیقت، جدال خیلی قبل تر از اینها شروع شده است. از همان زمانی که متقاضیان به دنبال شغل می گردند…

ما در این مقاله، مشکلاتی که به هنگام جستجوی شغل وجود دارد را کشف می کنیم و نکات بسیار مهمی را در رابطه با کاریابی عنوان خواهیم کرد. امیدواریم که مفید واقع شوند.

 

مشکلات مربوط به جستجوی شغل

اگر یافتن شغل آسان بود که همه ی انسان ها به سادگی استخدام می شدند، درآمد کافی داشتند و از شغل فعلی شان راضی بودند. متأسفانه موضوع این چنینی نیست و هر ساله نرخ بیکاری (عدم اشتغال) و کسانی که به اندازه ی توانایی های شان کار نمی کنند، این قضیه را اثبات می کند.

چندین دلیل برای اینکه بدانیم “چرا افراد جویای کار، به هنگام یافتن فرصت های شغلی، ناموفق اند” توسط Career development experts and advisors شناسایی شده است. به نظر می رسد که بسیاری از این دلایل، بخاطر رویکردهای متقاضیان جویای کار در یافتن فرصت های شغلی باشد، نه خودِ فرصت های شغلی موجود!

هیچ راه و متدی تست شده ای وجود ندارد که به شما بگوید چطور می توان از جدیدترین و آخرین فرصت های شغلی باخبر شد.

اما راهکار اولیه این است که در هر موقعیتی چشم های خود را باز کرده و گوش های خود را کاملاً تیز کنید. -مهم نیست که این موقعیت یا خبر چقدر کوچک است- !

در ادامه نکات و فن هایی که می توانید به هنگام کاریابی یا فرصت های شغلی استفاده کنید را گنجانده شده است:

 

مفیدترین نکات در یافتن شغل

 

۱- باید به مکان های صحیح بنگرید

شاید شما بخشی از زمان های قابل توجه خود را وقف گشتن به دنبال کار می کنید. اما آیا مطمئن هستید که مکان های درستی را می گردید؟ دقت کنید که شاید اصلاً متوجه این موضوع نباشید و درک نکنید که در حال هدر دادن زمان خود هستید.

 

 

روزنامه ها و انتشاراتی ها

اولین و بارزترین جایی که متقاضیان کار به سمت آن می روند صفحات ویژه در بخش کاریابی و استخدامی روزنامه و مجلات است. حتی مجلاتی هم هست که صرفاً آگهی مشاغل و استخدامی را به اطلاع عموم می رسانند. روزنامه های محلی را چک کنید.

اصلاً می دانید که این روزنامه ها وب سایت ویژه ی خودشان را دارند؟ این یعنی، هر خبری که در روزنامه چاپ می کنند، بدون شک در صفحه ی وب شان هم آپلود می شود. و شما می توانید بجای رد کردن ورقه های روزنامه از وب سایت آنها دیدن کنید. که در نهایت این امر، ما را به جای دیگر برای گشتن شغل هدایت می کند …

 

وب سایت های حرفه ای و بوردهای شغلی آنلاین

با اینکه گشتن در صفحات روزنامه هنوز هم رایج است، اما بیش تر مردم از وب سایت های مشاغل آنلاین استفاده می کنند. برخی از این بوردها قدیمی بوده و برخی دیگر از راه های نوین استفاده می کنند مثل CareerBuilder و Monster.com. البته گروه دیگر هم برای حوزه و یا صنعت خاصی اختصاص یافته اند. چندین وب سایت بزرگ و حرفه ای امروز که چنین خدماتی را ارائه می دهند شامل Indeed، SimplyHired و دو مورد که در خط بالا ذکر شد می باشند. برخی از وب سایت های دیگری که در حوزه های خاص فعالیت دارند FinancialJobBank، Authentic Jobs، HealthcareJobsite، را دربر می گیرند.

 

۲- زمان زیادی را برای کاریابی وقف کنید

در صورت امکان، ما پیشنهاد می کنیم که یک مجاهدت و تلاش تمام وقت برای یافتن شغل بکار ببندید. البته متقاضیان جویای کار، گِله مندند و می گویند که با تلاش چندین ماهه هم موفق به یافتن کار نبوده اند! قرار بر این شد که جهت ارزیابی مجدد، نگاهی به گذشته بیندازند و ببینند که در طول این چندماه، چه زمان هایی را صرف جستجوی شغل کرده اند. نتیجه ای که بدست آمد نشان داد که آنها فقط در “ساعات آزاد” شان به فعالیت های مختلف جهت کاریابی پرداخته اند. در حقیقت، افراد بیکار زمان های زیادی در اختیار دارند تا به دنبال شغل موردنظر بگردند.

دکتر Randall S. Hansen موسس Quintessential Careers پیشنهاد می دهد که حداکثر زمانی که می توانید را وقف گشتن شغل کنید. زیرا بطور معمول اگر دانشجو باشید یا در جایی مشغول به کار (و قصد دارید به دنبال شغل بهتری بگردید) زمان تان به اندازه ی کافی محدود خواهد بود.

خب فرض کنیم که شما تحت هر شرایطی قادر نیستید بطور تمام وقت به دنبال شغل بگردید، در اینصورت باید اطمینان حاصل کنید از اینکه بیش ترین زمانِ آزادِ خود را صرف کاریابی می کنید. در واقع، هر زمانی را که درگیر کار فعلی خود یا دانشگاه تان نیستید باید در پی شکار شغل باشید.

 

۳- از رویکرد رندومی/ اتفاقی در جستجوی شغل دوری کنید

آیا شما هم جزو افرادی هستید که درخواست کار و یا رزومه ی خود را تا حد توان، برای همه ی شغل ها و کارفرمایان می فرستند و با یک اشاره ی انگشت روی این لیست شرکت ها، حدس می زنند که کدامیک از آنها برای مصاحبه تماس می گیرند؟

شاید این روش، برای برخی نتیجه دهد. اما با یک نگاه دقیق تر می بینید که زمان، انرژی و منابع خود را هدر داده اید. تصور کنید که برای چند سِمَت مختلف باز در یک شرکت درخواست کار داده اید. اما صلاحیت شما برای هیچ یک از آنها اعلام نشود. این رویکرد “تقاضای کار کورکورانه” شما را از پای درآورده و ناامیدتر می سازد. خصوصاً اگر هیچ کدام از آنها برگشتی به سمت شما نداشته باشند.

 

 

شما باید یک استراتژی ویژه داشته باشید و بهترین این استراتژی ها هم این است که یکی از فرصت های شغلی را بیابید که با مهارت ها و صلاحیت های شما هماهنگ باشد.

 

 

۴- از آنلاین بودن و ابزارهای مختلف برای یافتن مشاغل پنهان استفاده کنید

اصطلاح “بازار کار پنهان” یا همان hidden job market برای توصیف مشاغلی به کار می رود که به صورت پست آنلاین نیستند و تبلیغ نمی شوند! افراد متقاضی کار، می توانند با استفاده از شبکه های ارتباطی که دارند از این کارهای پنهان مطلع شوند. خوشبختانه ابزارها و متدهایی وجود دارد که برای یافتن پست های این چنینی به کار گرفته می شوند.

یک مثال آن، استفاده از اپراتور جستجوهای پیشرفته است. این اپراتورهای جستجو نتایجی را فراهم می کنند که نسبت به کلمات کلیدی ساده ای که گوگل به شما می دهد، بسیار هدفمندتر و خصوصی سازی شده تر است. استفاده از Google Alerts، گوگل هم یک راه برای دریافت نوتیفیکیشن ها در رابطه با فرصت های شغلی ست. با تنظیمات آن کار کنید تا همه ی نوتیفیکیشن های ایمیلی را بطور مرتب از رویدادها و سایر فرصت های شغلی در حوزه ی مربوطه بدست آورید.

اخیراً اپلیکیشن ها هم از جنبه ی کاربردی بسیار مفید واقع شده و در جستجوی شغل کمک کرده اند. برخی از این اپلیکیشن های مفید Switch و jobR می باشد.

 

۵- از جستجوی پیشرفته استفاده کنید

شما سرچ بار یا همان نوار جستجو را می بینید و داخل آن، عبارت توصیفیِ شغلی که به دنبال آن می گردید را می نویسید. سپس روی کلمه ی “جستجو” یا سرچ کلیک می کنید. صفحه ی نتایج جستجو در مقابل شما ظاهر می شود و می بینید که جستجوی شما هیچ نتیجه ای به همراه نداشته است! احساس بدی به شما دست می دهد و دوباره، جستجوی دیگری …

اما غافلید از اینکه نیاز به چنین کارهایی نیست! عبارت “جستجوی پیشرفته” به گوش تان آشناست؟ گوشه ای در همان صفحه نوشته شده “جستجوی پیشرفته” اگر آن را می بینید خب با کلیک روی آن، از همان استفاده کنید.

استفاده از جستجوی پیشرفته به شما نتایجی را می دهد که یک جستجوی ساده در اختیارتان قرار نمی دهد. در این نوع جستجوهای پیشرفته، شاید معیارهای بیش تری هم از شما درخواست شود. مواردی نظیرِ موقعیت، کلمات کلیدی، مشاغل و صنایع مرتبط، ماهیت کار (پاره وقت، تمام وقت). با استفاده از این معیارهای جستجوهای پیشرفته، شاید فرصت شغلی را پیدا کنید که قبلاً نزد شما بوده و آن را از دست داده اید.

 

۶- کاری کنید که شبکه اجتماعی برای شما کار کند!

همانطور که می دانید پلت فرم های شبکه های اجتماعی در همین چند سال اخیر رشد کرده اند. در درجه ی اول اتصال مردم به شبکه ی جهانی اینترنت را توسعه دادند و امروز خدمات زیادی را ارائه می دهند. شبکه های اجتماعی مانند خیابانی شدند که می توان پست های کاریابی را در آن چسباند.

اکنون بسیاری از شرکت ها، در حساب کاربری شبکه اجتماعی خود فعالیت هایی مرتبط با استخدام و سایر فرصت های شغلی دارند. اشخاص متقاضی کار نیز همینطور! از طریق صفحات شخصی خودشان بطور فعالانه می توانند به دنبال کار موردنظر خود بگردند. برخی از پلت فرم های بسیار رایج که در این جهت بکار می رود فیسبوک، توییتر و لینکداین می باشد.

دوستان، هشتگ هم می تواند در یافتن شغل موردنظر کمک شایانی کند. برخی از هشتگ های محبوبی را که می توانید در پلت فرم های شبکه های اجتماعی استفاده کنید (مثل #استخدام ، #فرصت_شغلی ) بکار گیرید.

البته با انجام این مراحل، فکر نکنید که فرصت های شغلی به سمت شما روانه می شوند! شما باید فعال باشید. هر پیام، نقل قول، اندرز، کلمه ای را که مربوط به حوزه ی شماست به اشتراک بگذارید. دوستیِ اشخاصی را در این حوزه ها بپذیرید. به آنها نشان دهید که شما انتخاب بهتری هستید. شما باید اولین شخصی باشید که به ذهن آنها خطور می کند.

 

امیدواریم نکاتی که در این پست ذکر شده، به یافتن شغل موردنظرتان کمک کنند. می توانید نظرات خود را از طریق بخش نظرات در انتهای صفحه با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar