چطور بدون احساس عذاب وجدان “نه” بگوییم؟

چطور بدون احساس عذاب وجدان "نه" بگوییم؟

 

 

کلمه ی “خیر/نه” بدون شک یکی از سخت ترین کلماتی ست که وقتی دیگران درخواستی از ما دارند می توانیم به زبان بیاوریم. حتی شاید در گفتن “بله” هم تحت فشار قرار بگیرید زیرا نمی خواهید کسی را ناامید کرده و یا به احساسات او ضربه بزنید.

پس، لازم است که در محل کار، دانشگاه، و در هر محیط های اجتماعی دیگری که قرار می گیرید توانایی “نه” گفتن را داشته باشید و از یک شخصِ معذب بودن دوری کنید. در این صورت می توانید کنترل زندگی خود را بدست گرفته، حفظ کرده و زمان خود را صرف چیزهای مهم تر کنید.

چرا باید “نه” گفتن را یاد بگیریم؟

در زیر، دلایلی را مطالعه می کنید که به شما می گویند باید توانایی “نه” گفتن را داشته باشید.

۱- به شما کمک می کند تا زمان خود را مدیریت کنید

با هر زمانی که می گویید “بله” باید با اختصاص دادن زمان خود برای درخواست، مبارزه کنید و همین موضوع بر مدیریت زندگی تان تاثیر دارد. در حقیقت کلمه ی “نه” کلمه ی مهمی ست که باید برای مدیریت زمان خود استفاده کنید. به شما کمک می کند تا زمان خود را روی چیزهای مهم تر صرف کنید.

۲- از علایق شما محافظت می کند

بجای اینکه برای خشنود سازیِ افرادی که چیزهای مهم مربوط به شما را فراموش می کنند کار کنید، “نه” بگویید تا بتوانید تمرکز خود را روی زندگی خود قرار داده و اولویت های خود را تنظیم کنید. البته خوشبختی و سعادت واقعی، جمعی ست پس بهتر است تا حد امکان به دیگران هم در رسیدن به خواسته هایشان کمک کنید. اما همواره بدانید که اولویت اصلی، شما و مسئول زندگی، خودتان هستید.

۳- مرزهایی را تنظیم می کند

همانطور که مردم یاد می گیرند شما چه کارهایی را انجام داده و از انجام چه کارهایی پرهیز می کنید، تنظیم کردن مرزها هم آسان می شود. همینطور به مردم اجازه می دهد تا شما را بشناسند و بدانند که توانایی ساختنِ مرزهای شخصی خود را دارید.

 

چطور بدون احساس عذاب وجدان “نه” بگوییم؟

۱- همین حالا بگویید “نه”

بجای اینکه الان پاسخ “مثبت” دهید و بعدها، فرد را ناامید کنید، همین حالا “نه” بگویید. زیرا در آن حال هم، فرد را به خواسته اش نرسانده اید. پس چه بهتر، که همین حالا “نه” بشنود.

۲- با پاسخ های “نه” خود، روراست باشید

“ممکنه” یا “احتمالاً” را بجای “نه” استفاده نکنید. اینها از یک ابهام و نامشخصی سرچشمه می گیرند و هستند بسیاری از افراد که از پاسخ مستقیم و روراست “نه” شما قدردانی می کنند تا از “احتمالاً” که می گویید!

۳- درباره دلایلی که باعث “نه” گفتن تان می شوند، دروغ نگویید

اگر درباره ی دلایلی که برای “نه” گفتن خود دارید دروغ بگویید، احساس عذاب وجدان و گناه را تجربه نمی کنید. اما با این وجود، این کار را در مقابل درخواست افراد انجام ندهید. شما هیچ دلیلی به آنها بدهکار نیستید و آنها به بایدها و نبایدهای زندگی شما حکومت نمی کنند و اجازه ندارند بگویند که چه کاری انجام دهید، چه کاری انجام ندهید.

۴- مدعی پاسخ های خود باشید

مردم به طرق مختلف سعی می کنند جواب “بله” را از افراد جلب کنند، شاید ناله سر کنند، شاید به تعریف و تمجید بپردازند و … از این موضوع آگاه باشید و همیشه درنظر بگیرید تا بدانید که افراد چه مواقعی سعی می کنند روی شما اثر بگذارند.

 

۵- مودبانه بگویید “نه”

“نه” گفتن، بدین معنی نیست که شما یک انسانِ بی ادب و نزاکت هستید. یاد بگیرید که چطور مودبانه “نه” بگویید. بدون شک، یاد بگیرید که هرچه مودبانه تر از آن استفاده کنید به شما کمک می کند احساس عذاب وجدان کم تری داشته باشید.

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar