چطور برای بازاریابی در سال جدید آماده باشیم؟

cstland-marketing-2017

 

بهترین راه آمادگی ذهنی برای بازاریابی در سال جدید این است که یک لوح سفید و تازه را در مقابل خود ببینید. برای لحظه ای، همه ی دستاوردها و شکست هایی که در این سالِ فعلی (گذشته) داشتید را فراموش کنید. همه ی ناامیدی ها و خستگی های تان را در گوشه ای بگذارید و مسیری جدید را با نفس تازه آغاز کنید. تنها این سوال را از خود بپرسید:

“تنها چیزی که در بازاریابی سال جدید باید دست یابیم چیست؟”

واقعاً سوال کلیدی همین است. کسب و کارهای کوچک منابع کمی در اختیار دارند- هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی، محدود هستند- بنابراین، “تمرکز” اساسِ همه چیز را تشکیل می دهد. بسیاری از کسب و کارهای کوچک پیرامون مدارِ بازاریابی می چرخند زیرا بطور تفریحی کار می کنند. سعی می کنند بجای اینکه یک چیز را به صورت خیلی خوب انجام دهند، بخش کمی از همه چیز را تجربه می کنند. شما مراقب باشید تا مرتکب این اشتباه نشوید!

تمرکز روی کسب و کار جدید

اگر نمی دانید این “یک چیز”ی که می بایست تمرکز کنید چیست، اجازه دهید تا کمی توضیح دهیم: “یک چیز” برای تمرکز، نسل جدید کسب و کارها/ عوامل فروش یا درآمد تجارت الکترونیکی ست. مزایای تمرکز روی نسل جدید کسب و کارها را در ادامه می بینید:

 

  • اهداف بازاریابی مثل آگاهی از برند، تعامل مشتریان، ایجاد اعتبار بسیار خوب اند؛ اما اگر کسب و کار با افزایش سود قابل توجه همراه نباشد زواید غیرقابل تحملی خواهند بود.
  • اهداف برای نسل های جدید کسب و کارها، می تواند با دقت ایجاد شود. اهداف نرم مثل شناسایی برند، رهبران کسب و کارهای کوچک را با احساس گُنگی که آیا بازاریابی شان خوب عمل می کند یا خیر؛ تنها می گذارد.
  • عملکردهای بازاریابی نسل های جدید کسب و کارها، می توانند به درستی ارزیابی شوند. در پایان سال جدید، خواهید دانست که چقدر روی بازاریابی صرف کرده اید و چقدر باید روی سرمایه گذاری خود درنظر بگیرید.
  • بخاطر اینکه نسل های کسب و کار می تواند کاملاً و بطور واضح تعریف و ارزیابی شده باشند، کمپین های بازاریابی می توانند بطور پیوسته موردبررسی قرار گرفته و از طریق تست کردن قیمت های مختلف، پیشنهادات، کانال های بازاریابی، محتوای وب سایت بهبود می یابند.

 

هدف گذاری، بودجه بندی و ارزش مشتری

پس از اینکه اهدافی واضح و مشخص برای بازاریابی تان در سال جدید تعیین کردید مرحله ی بعدی تنظیم هدفی ست که مشخص کند چه مقدار باید برای حمایت از کمپین های بازاریابی در سال جدید هزینه کنید.

در این مقطع، بسیار ضروری ست که ارزش طول عمر مشتری را مدنظر قرار دهید. برای مثال، اگر یک مشتری بطور متوسط ۱.۰۰۰ دلار در طول یک سال خرید می کند و شما می توانید بطور میانگین به مدت ۵ سال آنها را حفظ کنید، ارزش طول عمر مشتری ۵.۰۰۰ دلار خواهد بود.

دام دیگری که کسب و کارهای کوچک دچارش می شوند حفظ یک ذهنیت تراکنشی ست. برای مثال، یک کمپین بازاریابی را درنظر بگیرید که با شکست مواجه شده است چون برای فروش یک چیز ۱۰ دلار طراحی شده ولی ۱۰ جنس به ارزش ۱.۰۰۰ دلار می فروشد. اگر این ۱۰ فروش، ۵۰.۰۰۰ دلار را در درآمد مادام العمر نشان دهند، سرمایه گذاری ۱.۰۰۰ دلاری گزینه ی بهتری به نظر می رسد. اینطور نیست؟

سوالی که باید در اینجا از خودتان بپرسید چنین است:

ما به چه تعداد مشتری جدید نیاز داریم که باید در سال جدید از طریق این کمپین بازاریابی بدست آوریم؟

هر زمانی که به این سوال پاسخ دهید بودجه بندی به یک مرحله ی منصفانه و ساده بدل خواهد شد. اگر به ۵۰ مشتری جدید به ارزش طول عمر ۲۵۰.۰۰۰ دلار نیاز دارید، باید روی کمپین بازاریابی امسال چه مقدار هزینه کنید تا به آنها دست یابید؟

بودجه ی سالیانه ۱۰.۰۰۰ دلار احتمالاً کافی نیست و از طرفی، بدیهی ست که بودجه ی ۲۰۰.۰۰۰ دلاری هم خیلی زیاد است!

وقتی هدف مشتری جدید را ایجاد می کنید، واقع بین باشید. اگر مطمئن نیستید که کمپین بازاریابی تان چه تعداد مشتری جدید می تواند به همراه داشته باشد به ایجاد یک هدف نسبتاً کم (متعادل) شروع کنید. جای نگرانی نیست؛ هر زمانی که دیدید به خوبی نتیجه می دهد می توانید این رقم را افزایش دهید.

برنامه ریزی برای کمپین های سال جدید

با داشتنِ هدف مشخص از نسل جدید کسب و کار، اکنون در جایگاهی قرار گرفته اید که باید نگاهی به سال گذشته انداخته و با کمپین های بازاریابی فعلی سروکار داشته باشید. نوع سوالاتی که باید بپرسید چنین است:

  • شبکه های اجتماعی مفرح اند و به نظر می رسد که به خوبی ما را به خود جلب می کند. اما کسب و کار جدیدی وجود ندارد! آیا ما باید شبکه های اجتماعی را متوقف کنیم؟ یا می توانیم با تغییر و اصلاح محتوا برای تولید فروش و افزایش درآمد حاصل از تجارت الکترونیکی اقدام کنیم؟ می توانیم فقط روی یکی از شبکه ها (مثل توییتر) فعالیت کنیم و ببینیم که آیا تغییری ایجاد می کند یا خیر؟
  • کمپین سئوی ما مرتبط با ترافیک است. اما فروش های کمی را از طریق وب سایت مان بدست می آوریم. آیا مجدداً باید درباره ی کلمات کلیدی تحقیق کرده و واژه های کلیدی که قابلیت تبدیل بالایی دارند را شناسایی کنیم؟
  • کمپین ایمیل ما، توسط مشتریان و مخاطبان به خوبی دریافت می شود زیرا سرشار از اطلاعات مفید است. چطور می توانیم با ارائه ی پیشنهادات ویژه این اتفاق را به سطح بهتری ارتقا دهیم؟

همواره بخاطر بسپارید که بررسی ها و ارزیابی های مرتب و مداوم بسیار اهمیت دارند. امتحان کردن روش های جدید کارِ خوبی ست اما اینکه آنها را به مدت یک سال بطور اتوماتیک اجرا کنید به آسانی می تواند باعث سقوط مرگبار سازمان تان شود. محتاطانه است که کمپین های موجود و فعلی خود را کمی تغییر داده و بررسی های لازم را قبل از سایر اقدامات انجام دهید.

 

برای اینکه بتوانید در سال جدید پیش رو، همه چیز را کنارهم بگنجانید لازم است از چند اصل برای بازاریابی خود آگاه باشید. برای مثال:

مطمئن باشید که قادرید فرم های ارسالی وب سایت و سوالات تلفنی را پیگیری کرده و به منابع بازاریابی شان برگردانید. باید بدانید که آیا قابلیت دیده شدن آنلاین شما، ایمیل و … منجر به فروش می شود؟ بسیاری از شرکت ها به هنگام پیگیری کردن تماس های تلفنی با شکست روبرو شدند.

مطمئن باشید که بازاریابی های منجر به فروش شده را از سایر فرآیند فروش تفکیک می کنید. این مرحله خصوصاً برای شرکت هایی که چرخه ی فروش طولانی دارند بسیار ضروری ست.

این سال جدید، خواه باعث انفجار سود کسب و کار شود، خواه باعث ورشکستی، کسب و کارهای کوچکی که اهداف معین دارند و از بودجه و برنامه های تاکتیکی برای رسیدن به اهداف شان برخوردارند همه چیز را به نفع خود هدایت می کنند.

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar