چطور رتبه سایت را در موتورهای جستجو ارتقا دهیم؟

چطور رتبه سایت را در موتورهای جستجو ارتقا دهیم؟

چطور رتبه سایت را در موتورهای جستجو ارتقا دهیم؟

هنگامی که موتورهای جستجو در حال نشان دادن مرتبط ترین و مفید ترین محتوای مرتبط با کلمات کلیدی به جستجوگر هستند، نکاتی را در نظر می گیرند.

اگرچه موارد زیادی در رتبه بندی وب سایت تاثیر دارد ، رتبه یک وب سایت یعنی شهرت یک وب سایت به عنوان منبعی مورد اطمینان و قابل قبول قطعاً چیزی است که باعث می شود یک وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو چقدر بالا یا پایین نشان داده شود.

به همین دلیل ارتقا رتبه وب سایت شما می تواند در رده بندی موتورهای جستجو بسیار موثر باشد. علاوه بر ایجاد محتوای خوب، طرح چهار مرحله ای زیر را برای بهبود رتبه و اعتبار وب سایت خود بکار ببرید:

 

۱- مجموعه ای از لینک های قوی ایجاد کنید

ایجاد لینک های قوی عاملی است که در درجه دوم در ساخت وب سایت قرار دارد. وقتی صحبت از ساخت وب سایت یا ایجاد لینک می شود بیش تر دارندگان وب سایت ذهنیت شان اینگونه است: ساختار خوب مساوی است با موفقیت. اگر محتوای خوبی ایجاد کنید دیگر نیازی نیست نگران لینک ها باشید چون افراد به مطالب شما لینک می کنند و خواه ناخواه مطالب تان به اشتراک گذاشته می شود. البته هم بله و هم خیر!

انتشار محتوای محبوب بین کاربران قطعا احتمال لینک کردن کاربران به مطالب شما را افزایش می دهد. ولی برای ایجاد بهترین محتوایی که می نویسید باید به دنبال ایجاد لینک های بیش تر نیز باشید.

به جای نوشتن مطالب به عنوان مهمان برای وبلاگ یا سایتی دیگر که قبلا بسیار مرسوم بود بهتر است از چند نویسنده برای یک مطلب واحد استفاده شود. به علاوه از نشریات هم برای ایجاد لینک استفاده کنید. برخی سرویس های وب مانند Help a Reporter Out (HARO) که رایگان هم هست از متخصصان دعوت می کند تا با نویسندگانی که بدنبال منبع هستند برای داستانهای شان مرتبط شوند. انتشار اخبار نیز می تواند لینک های متنوعی برای شما ایجاد کند البته به شرط آنکه واقعا محتوای مطلب شما ارزش خبری داشته باشد.

علاوه بر ایجاد لینک های خوب ، استراتژی های دیگری در رتبه بندی وب سایت شما موثر هستند:

از لینک های بد بپرهیزید

از آنجا که موتورهای جستجو وب سایت هایی که لینک های نامناسب دارند را شامل جریمه هایی می کند پاک کردن لینک های نامناسب همانند ایجاد لینک های خوب در موفقیت وب سایت شما موثر است. هرچند وقت یکبار لینک هایی که به وب سایت تان لینک کرده اند را با قسمت پروفایل لینک ها بررسی کنید. برای اینکار از ابزارهایی مانند ابزار Open Site Explorer  از Moz  که رایگان نیز هست استفاده نمایید.

به دنبال لینک های غیرعادی مانند لینک هایی که از سایت های غیرمرتبط با محتوای سایت، کار و یا رشته فعالیت شما لینک شده است باشید. همچنین بدنبال لینک های جانبی یا لینک از سایت هایی که لینک شکن سایت ها هستند نیز بگردید. برای خلاص شدن از اینگونه لینک ها با مسئول وب سایت تماس بگیرید و برایشان توضیح دهید که چرا می خواهید لینک تان حذف شود. گرچه این روشی دستی برای اینکار است ولی برای نگهداری ارزش و رتبه وبسایت تان ضروری است.

استراتژی های لینک های داخلی

لینک های خارجی نه فقط به رتبه سایت مرتبط اند بلکه لینک های داخلی نیز نقش مهمی دارند. با لینک کردن به صفحات مرتبط از صفحه اصلی سایت، صفحات محصولات یا خدمات و پست های وبلاگ با محتوای متنی طبیعی لینک های داخلی بسازید. لینک های داخلی نه تنها اعتبار سایت را افزایش می دهند بلکه تجربه خوبی برای کاربران سایت ایجاد می کنند؛ زیرا به محتوای موثر و مرتبط ارجاع داده می شوند.

 

۲- توجه به تجربه کاربران

مانند لینک های داخلی عوامل دیگری منجر به تجربه خوب کاربران می شود و اعتبار سایت را افزایش می دهد. برای مثال طراحی کاربرپسند بسیار موثر است. گوگل به تازگی اعلام کرده است که قابلیت تطبیق با موبایل برای سایت ها یک مزیت در نظر گرفته می شود. مطابقت نداشتن سایت با موبایل نه تنها تجربه ای بد برای کاربران یک سایت است بلکه در اعتبار و رتبه بندی سایت نیز موثر است.

به علاوه سرعت سایت باید بالا باشد. گرچه سرعت بالا آمدن سایت ممکن است جزیی به نظر برسد ( و در رتبه بندی سایت عامل مهمی نیست) ولی می تواند بر تجربه کاربران در استفاده از سایت بسیار مهم باشد. اگر سایت شما بیش از سه ثانیه برای لود شدن زمان ببرد ۴۰ درصد کاربران آن را ترک می کنند. شما کاربرانی می خواهید که از سایت تان استفاده کنند، از محتوا بهره ببرند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. اما سرعت کم در لود شدن سایت تعدادی از آنها را از ادامه کار منصرف می کند.

۳- حضور اجتماعی پررنگ

بسیاری از دارندگان سایت ها از شبکه های اجتماعی برای ایجاد محتوا و آگاهی سازی گسترده استفاده می کنند و هر دوی این تاکتیک ها در اعتبار و رتبه سایت موثر است. اما شما می توانید با جستجوی کاربران و برند سازی برای اشتراک گذاری و درگیر کردن با محتوای سایت تان به مرحله بعدی رفته و تاثیر بیش تری را در مخاطبان ایجاد کنید.

اگر در شبکه های اجتماعی  پست بگذارید ولی هیچ لایک یا فالوور نداشته باشید چه سودی خواهد داشت؟ در نتیجه ایجاد روابط موثر و در ارتباط با محتوا در بین کاربران تاثیر زیادی دارد. فقط ارسال یک پست در فیس بوک یا توییتر باعث اشتراک مطلب و یا دلیل پیدا کردن پروفایل شما نیست. به دنبال افرادی باشید که درباره مطالب شما صحبت می کنند و با آنها ارتباط ایجاد کنید.

اگر فالوور داشته باشید باید بطور مستمر با آنها در ارتباط باشید و فقط به ارسال پست اکتفا نکنید. سوال های با جواب های متنوع مطرح کنید، رای گیری کنید، و یا یک مسابقه به راه بیندازید تا ارتباط ایجاد کرده و اعتماد جلب کنید. وقتی کاربران به شما اطمینان کنند بیشتر پست های شما را به اشتراک می گذارند و با محتوای مطالب شما ارتباط بیشتری برقرار می کنند.

پیشنهاد ما برای مطالعه : پست های شبکه های اجتماعی که باید در محتوای خود داشته باشید

۴- تکنیک بیش تر

نکته آخر، استفاده از سئو تکنیکی تر تاثیر مهمی بر ساختار و نگهداری اعتبار وب سایت شما خواهد داشت. حتی اگر محتوای خوب داشته باشید، روابط خوب ایجاد کنید ، و طراحی زیبایی در سایت به کار برید بدون داشتن سئوی تکنیکی اعتبار سایت شما رشد نخواهد کرد.

گرچه ساختار آدرس دهی یا URL ممکن است خسته کننده باشد ولی برای موتورهای جستجو و کاربران مهم است که چگونه در قسمت های مختلف سایت به خوبی ارجاع داده شوند. این اتفاق با متا تگ ها، تگ های عنوان، هدینگ ها، کلمات کلیدی و دیگر فاکتورهای سئو اتفاق می افتد که درباره ی هر یک می توانید در وب سایت فعلی مقالاتی را مطالعه کنید. تمام اینها در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو و تجربه کاربران و در نتیجه اعتبار سایت موثر هستند.

پیشنهاد ما برای مطالعه :  اهمیت برچسب ها در سئو برای سال ۲۰۱۶ چه میزان است؟

نتیجه گیری

در مجموع ، بهبود اعتبار سایت یک روند همیشگی است. شما همواره باید محتوای باکیفیت تولید و منتشر کنید و از آن برای ایجاد لینک های مفید بهره ببرید. به علاوه برای لینک های داخلی هم طرحی داشته باشید و هر چند وقت یک بار قسمت لیست لینک های سایت را بررسی کنید تا لینکهای منفی و نامناسب را حذف کنید.

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar