چطور رضایت شغلی داشته باشیم؟

رضایت شغلی برای شما هم تبدیل به موضوع سخت و پیچیده ای شده است؟

 

چطور رضایت شغلی داشته باشیم؟

 

رضایت شغلی

شما هم تلاش می کنید تا از نردبان پیشرفت شرکت خود بالا بروید؟

مراقب خطرات باشید. ارتقاء همیشه هم باعث رضایت شغلی یا بیش تر شدن علایق و اشتیاق شما به کارتان نمی شود! در واقع مسئولیت های اضافه شده ممکن است باعث دوری شما از اهداف شغلی و رضایت در کارتان شده و حتی انقدر برای شما مشغله ایجاد کند که نتوانید حتی آن را بررسی کنید!
امریکایی ها بخصوص از ملیت هایی هستند که همیشه تحت فشار ساعات کاری زیاد قرار می گیرند. سال گذشته ۵۵ درصد از نیروی کار امریکا ۶۵۸ میلیون روز مرخصی استفاده نشده داشته اند. اگر شما برای پیشرفت ارزش قائلید اما نمی دانید چگونه علاقه و اشتیاق تان را در کارتان وارد کرده و به جلو حرکت کنید در اینصورت ممکن است به هدف تان نرسید. این مشکلی کاملا عادی و رایج است. کم تر از ۲۰ درصد از مدیران سازمان ها در مورد اهداف فردی خود احساسات پرشوری دارند و حتی گاهی نمی توانند آن را بیان کنند.
چگونه اشتیاق و احساس شما می تواند مانع خستگی و عدم تمرکز شود؟

 

مظلب پیشنهادی: علاقه شغلی چگونه ایجاد می شود؟

 

۱- به احساسات خود در مقابل چالش ها توجه کنید

حتی وقتی عاشق کار خود باشید و رضایت شغلی ایجاد شده باشد باز هم بعضی جنبه های آن ممکن است سخت بوده یا رضایت بخش نباشد. به همین دلیل هم به آن “کار” می گویند. باید مشخص کنید این چالش های شغلی چه احساسی در شما ایجاد می کنند. آیا شما از هنجارهای اصلی بدتان می آید و یا موارد حاشیه ای آن ؟
ارتباط شغل شما با اهداف شخصی بزرگ تر می تواند از بی رغبتی و نارضایتی جلوگیری کند. احتمالاً پیدا کردن شغلی که تمام وظایف آن متناسب با علایق شما باشد و رضایت شغلی را فراهم کند کار آسانی نیست! اما واقعاً هم آسان نیست. مهم این است که آیا دلایلی فراتر از حقوق و پرداخت ارزش غلبه بر موانع و عبور از آنها را دارد یا خیر!

 

۲- فرصت های پویا ایجاد کنید

در پایان هر روز یا هر پروژه احساس خودتان را از صرف وقت در کارتان ارزیابی کنید. مسلماً هر روز برای شما پر از نتایج خوب و پر از انرژی نیست. اما اگر همیشه احساس خوبی ندارید و یا اغلب احساس سرخوردگی یا خستگی می کنید بهتر است دنبال کار جدیدی باشید و یا تصویری وسیع تر و عمیق تر از شغل خود ترسیم کنید تا با تعهدات بیش تر معنای شخصی و عمیق تری برای شما داشته باشد.
عکس العمل به این روش به شما کمک می کند تا الگویی از چیزهای مورد علاقه و یا نارضایتی خود رسم کنید، همچنین کمک می کند تا فرصت هایی را برای خودتان پیدا کنید. در یک بررسی انجام شده بر روی بزرگسالان، این افراد در حل یک بازی پازل مانند هنگامی که به آنها وقت کافی برای تصحیح و کوشش مجدد داده شد ۱۸ درصد از هم گروهی های خود عملکرد بهتری داشته اند. این روش واکنش به من نیز کمک کرد تا در حرفه ام عاقلانه تر تصمیم بگیرم.
وقتی من سِمَت خودم را به عنوان مشاور مدیریت ترک کردم تا کسب و کار خودم را ایجاد کنم در واقع یک درآمد زیاد، یک دفتر کار و دستیار اجرایی برای کار از داخل آپارتمانم را با یک کار بدون پشتیبانی و بدون دستمزد معامله کردم.
با تامل بر هدفم راه هایی را برای درجه بندی احساساتم با آنچه می خواستم برای کسب در آمد انجام دهم پیدا کردم. این درک به من اجازه داد تا خودم را بدون قید و شرط غرق در کارم کنم. با این نوع از اشتیاق و پشتکار پرداخت ها افزایش پیدا کرد و بدنبال آن پیشرفت های شغلی هم آمد.

 

۳- برای رسیدن به حقیقت درون تان را جستجو کنید

از همسرتان، دوستان و یا افراد خانواده تان بخواهید تا در نشان دادن فیدبک های مناسب به شما کمک کنند تا درک درستی از شغل تان و آنچه به آن اهمیت می دهید پیدا کنید. از آنها بخواهید درباره چیزهایی که اغلب در مورد آنها با اطرافیان تان صحبت یا بحث می کنید را به شما بگویند. برای مثال: چه چیزی به شما برای بحث اشتیاق لازم را می دهد؟
شاید فکر کنید همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت ولی در واقع افرادی که ما را دوست دارند اغلب باعث شناخت بهتری از خودمان می شوند. از سال هایی که آنها در کنار شما بوده اند به نفع پیشرفت کاری تان استفاده کنید و ببینید چه علایقی درباره کارتان دارید.
برای مثال به آنها بگویید واقعا دوست دارید درباره ارتقاء شغلی تان که اخیراً بدست آورده اید با آنها صحبت کنید چون بجای اشتیاق و خوشحالی احساس نگرانی و اضطراب می کنید. دوستان و اطرافیان نزدیک شما کمک می کنند بیش تر با خودتان روراست باشید و بفهمید چه مواردی را باید در نظر بگیرید.
گرچه شما نمی توانید هر روز جهان و یا زندگی تان را عوض کنید اما با استفاده از این استراتژی ها و استفاده از علایق تان در کارتان قادر خواهید بود در مسیر درست گام بردارید. اگر خود را وقف یافتن و شناختن عواطف و علایق تان کنید و راهی که به شما نشان می دهد را دنبال کنید در نهایت هرگز در پایان روز با این احساس که کاش شغل خود را رها می کردید مواجه نمی شوید!

 

نویسنده: Pete Wheelan

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar