چطور مسافرت های مکرر کاری برای سلامتی مناسب نیست؟

 چطور مسافرت های مکرر کاری برای سلامتی مناسب نیست؟

 

 چرا مسافرت های کاری مکرر برای سلامتی خوب نیست؟

شاید شما هم دوستان و همکارانی داشته باشید که بجای اینکه هر روز به محل کار ثابت رفته و پشت میز درگیر کارهای روزمره و تکراری شوند، مدام در حال مسافرت داخل کشور و یا سراسر دنیا هستند. این افراد مسافر، معمولاً سه یا چهار مسافرت کاری را در طول یک ماه تجربه می کنند. حتماً در طی این مسافرت ها، عکس هایی از خودشان، هتلی که مستقر شده اند و اقدامات هیجان انگیزی که انجام می دهند در شبکه های اجتماعی آپلود می کنند که نتیجه ی آن، غبطه خوردن شماست. و احتمالاً به این موضوع می اندیشید که چرا شما جای او نیستید؟ مسافرت و تجربه ی اتفاقات جدید آن هم در روزهای پرمشغله ی کاری خیلی جذاب به نظر می آید. نظر شما هم قطعاً همین است.

براساس گفته ی Scott Cohen، معاون مدیر تحقیقاتی دانشگاه مدیریت توریسم و گردشگری Surrey زمان آن رسیده که حسادت خود را کنار بگذارید. مقاله ای با عنوان “جوانب منفی تحرک زیاد” از جانب Cohen منتشر شده که از مطالعات گسترده در سفرهای مکرر و در طول ۱۵ سال جمع آوری شده است. اگر جزو کسانی هستید که Cohen آنها را HyperMobile می نامد جای نگرانیِ خاصی نیست. HyperMobile به افراد بسیار متحرک و سیار اشاره دارد که اغلب ارتباطات خوبی هم در شبکه های ارتباطی جهانی با سبک زندگی شان وجود دارد. (منحصراً هم به سفرهای کاری مرتبط نمی شود.)

 

مسافرت های کاری مکرر، به کهولت سن سرعت می دهد

دانشمندان دریافته اند که ژن های خاصی در افراد وجود دارد که در سرعت کهولت سن تاثیر می گذارد. این در افرادی که بیش تر سفر می کنند ظاهر شده و سریع تر از سن آنها بروز داده می شود. Cohen می گوید پرواز مکرر باعث اختلال در حافظه می شود و به مطالعاتی مرتبط با اختلالات در ژن ها که در کهولت سن و سیستم ایمنی نقش دارند مرتبط می گردد. که در نهایت ریسک حملات و ضربات قلبی را افزایش می دهد.

آنها بیش از حد در معرض تابش خورشید قرار می گیرند

اگر کهولت سن به اندازه ی کافی ترسناک نیست؛ بهتر است اشاره کنیم که مسافران کاری دائم بیش از آنچه که برای سلامتی درنظر گرفته شده؛ در معرض نور خورشید قرار می گیرند. به گفته ی Cohen : اشعات نور خورشید در کسی که در ارتفاعات بالا به سر می برد صدها برابر بیش تر است نسبت به کسی که روی سطح زمین قرار دارد.

سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است

مهم نیست در دسته بندی شرایط اقتصادی در کدام سطح قرار گرفته اید! خواه جزو اقتصادی ترین ها باشید خواه جزو کلاس بالاترین افراد؛ وقتی داخل هواپیما هستید و مسافت های طولانی را می پیمایید همان اکسیژن چرخشی به مشام تان می رسد. این اتفاق نه تنها باعث می شود اغلب در معرض میکرب قرار بگیرند بلکه خستگی کلی از دویدن از این هواپیما به دیگری باعث خاموش شدن ژن هایی می شود که به سیستم ایمنی مرتبط اند. این بدین معنی ست: افرادی که بطور فشرده و مکرر در مسافت ها از طریق هواپیما به سر می برند نسبت به کسانی که پرواز هوایی کم تری را در طول سال تجربه می کنند از تجهیزات کم تری در مقابل بیماری برخوردارند.

از اضافه وزن بیش تری برخوردارند که ریسک چاقی را افزایش می دهد

چندان شگفت انگیز نیست کسانی که بطور دائم در پرواز و مسافرت به سر می برند فرصتِ خوردن غذاهای سالم مثل ماهی تازه و غذاهای باکیفیت را ندارند. غذاهایی که در هواپیماها سرو می شود از نمک و شکر تشکیل شده اند بنابراین، آنها می توانند خود را با مزه های آن در مسافت های طولانی حفظ کنند. اما این نمک و شکر در طولانی مدت بدن شما را به ویرانی خواهد برد. به گفته ی Cohen، رژیم ضعیف به همراه مصرف نوشیدنی های مختلف و ورزش نکردن برای کسانی که مدام در سفرند ریسک ابتلا به چاقی را افزایش می دهد.

ریسک مبتلا شدن به مشکلات سلامتی ذهنی بالایی دارند

Cohen می گوید تاثیرات تجمعی از آماده شدن برای سفر تا اتمام آنها می تواند “سدرگمی سفر” نام بگیرد. استرس شامل تاخیر در حرکت بدلیل آب و هوا، مشکلات فنی و بررسی های امنیتی بوده و فراتر از امنیت و گردشگری هاست. همینطور کسانی که مدام در حال سفر کاری به سر می برند احساس عذاب وجدان بخاطر ترک و رها کردن خانواده ی خود هم در خود احساس می کنند. بنابراین وقتی استرس و عذاب وجدان باهم در می آمیزد می تواند به مشکلات جدی در سلامت ذهنی منجر شود. یکی از مطالعات از کارکنان شرکت World Bank نشان می دهد کسانی که بطور مرتب در حال سفر کاری اند سه برابر بیش تر نسبت به کسانی که مسافرت نمی کنند از بیمه درمانی خود مدعی مشکلات روانی اند.

چطور می توان با اثرات بد سفرهای کاری مبارزه کرد؟

Catherine Richards در موسسه ی Hutchinson در دانشگاه کلمبیا می گوید قبل از اینکه کلاً برنامه های کاری پروازی فشرده ی خود را قطع کنید؛ بسیار مهم است بدانید که یک یا دو مسافرت کوتاه در هر ماه می تواند ریسک های ابتلا به مسائلی که در بالا عنوان شد را کاهش دهد.

Richards می گوید در این مطالعه، یافته های ما بیش تر با سفرهای کاری سنگین- ۱۴ روز و یا بیش تر- مربوط است. این مسافرت های طولانی برای سلامت شخصی شما و چاقی بسیار بد است.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar