چطور می توان بهترین عملکرد را از تیم های غیرحضوری دریافت کرد؟

عملکرد تیم های غیرحضوری

 

تیم های غیرحضوری

اگر افرادی را استخدام می کنید که بطور مستقل و آزاد با شرکت ها همکاری می کنند، یا حداقل درباره ی استخدام کردن یک نفر از آنها فکر می کنید، مطالعه ی این مقاله بر شما واجب خواهد بود!

مستقل و انفرادی کار کردن جزو روش هایی ست که در آمریکا هم به شدت سریع رشد کرده است. براساس بررسی که توسط اتحادیه ی این نوع مشاغل در همین سال ۲۰۱۶ انجام شد، هم اکنون ۵۵ میلیون آمریکایی که ۳۵ درصد از نیروی کاری آمریکا را دربرمی گیرد بطور آزاد و مستقل مشغول به کارند.

شاید شما هم در حال حاضر با برخی از آنها همکاری داشته باشید، یا به همکاری کردن با آنها علاقه مند باشید. حق با شماست زیرا استخدام تیم هایی که از شما دورند مزیت های زیادی دارد یکی از این مزیت ها این است که شما بخاطر فضایی که توسط آنها اشغال می شود هزینه ای نمی پردازید. در عین حال می توانید به همه ی استعدادها و توانایی هایی که در ساسر دنیا وجود دارد دسترسی داشته باشید.

رهبری کردن تیمی که با شما در یک موقعیت فیزیکی قرار دارند با رهبری کردن تیمی که به صورت آزاد کار کرده و شاید هرگز بطور فیزیکی آنها را ملاقات نکنید می تواند کاملاً از هم متفاوت باشد. در این پست، سعی کردیم نکاتی را ذکر کنیم که به شما کمک می کند تا بهترین عملکرد را از این گروه های دور از دسترس دریافت کنید. امیدواریم مفید واقع شوند.

 

۱- فرهنگ

دقیقاً مثل فرهنگ سازمانی که برای تیم های کاری خود (که در شرکت نزد خودتان مشغول به کارند) ایجاد کرده اید باید برای آنها هم فرهنگی را تنظیم کنید. خصوصاً اگر که از آنها انتظار دارید باهم کار کنند، باید که تنظیم فرهنگ را در اولویت های خود قرار دهید. فرهنگ تیمیِ شما مشخص می کند که آیا آنها برای باهم کار کردن تلاشی انجام می دهند یا خیر، در چه مدت باید با شما و یا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، چه ساعت هایی باید کار کنند و با چه سرعتی باید به ایمیل ها پاسخ دهند. پس در واقع، می توان گفت که شما در حال تنظیم کردنِ یک راهنمایی برای رفتار آنها هستید.

برای ایجاد فرهنگ بین تیم هایی که بطور مستقل، آزاد و دور از شما کار می کنند لازم است که آنها درباره ی رفتار ایده آلی که شما درنظر دارید روشن باشند و بدانند که چه چیزهایی قابل قبول است و از چه چیزهایی امتناع می شود. برای مثال، شما می خواهید که تیم تان خلاق بوده و از تفکر خارج از جعبه (Out of Box) بهره ببرند. برای تشویق این رفتار باید به آنها آزادی بدهید که یک بار در هفته چیزهای جدید را تست کنند و نتایج را با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارند تا به نقدهای مفیدی دست یابند.

فرهنگ، باید باید زنده بوده و نفس بکشد. نمی تواند تنها به عنوان یک شعار روی یک برگه محفوظ بماند!

۲- انتظارات واضح

شما نمی توانید به سادگی کارهایی را که تیم های آزاد و راه دورتان با کامپیوترشان انجام می دهند را بررسی کنید. حتی نمی توانید روی نحوه ی کار کردن شان تسلط داشته باشید. پس بهتر است از همان روز اول، انتظارات کامل و مشخصی را برایشان روشن کنید.

مطمئن باشید که همه بر روی وظایف و مسئولیت هایی که به عهده دارند تسلط داشته و آگاهند. آنها باید بدانند که درون تیم، چه نقشی را باید ایفا کنند. باید اهداف و معیارهای موقتی برای هر یک از اعضا تنظیم کنید تا به آنها دست یابند. بسیار مهم است که با هر یک از این اعضا بطور مرتب و منظم در تماس بمانید. برنامه ی هفتگی و روزانه ایجاد کنید تا پیشرفت و روند مرور شود. حتی تنظیم این جلسات از طریق کنفرانس ویدئویی هم بر تماس تلفنی اولویت دارد. اگر تجهیزات لازم دارید این ارتباط را ویدئویی کنید.

۳- ارتباط، همکاری، همراهی

بسیار مهم است که ارتباطات حرفه ای و تخصصی را هم به همان اندازه ی دوستی های شخصی با اعضای تیم برقرار کنید. ارتباطات بهتر کاری، رضایت شغلی بالایی را منجر می شود. متأسفانه تیم هایی که از راه دور مشغول به کارند، فرصت گفتگوهای روزانه و مفرحی را که بطور طبیعی در محیط کاری رخ می دهد را از دست می دهند. برای افزایش ارتباط و همکاری بین تیم های دور از دسترس خود باید فرصت هایی را ایجاد کنید تا این اتفاقات رخ دهد.

برنامه های روزانه ی کوتاه یا جلسات هفتگی را تنظیم کنید که هر کسی در آنجا از بروزرسانی های تیم مطلع شده و از پیشرفت هایی که اتفاق افتاده آگاه شوند. وقتی به اهداف تیمی نائل می شوند با پاداش تیمی که با آنها به اشتراک می گذارید انگیزه ی آنها را افزایش دهید.

همینطور با سرمایه گذاری روی تکنولوژی و ابزاری مثل کنفرانس تصویری، مدیریت پروژه و … می توانید به ارتباطات، همکاری ها و رفاقت های بهتری دست یابید.

همینطور بسیار مهم است که وقتی اعضای تیم سوالی دارند در دسترس آنها باشید. راه های آسانی را برای دسترسی به شما در اختیارشان قرار دهید. اگر زمان زیادی را قرار است از شما بگیرند، تقویم زمانی را تنظیم کنید برای ساعت هایی بیش تری که می توانید بطور آنلاین ویژه ی آنها قرار بگیرید.

 

۴- تعریف و تمجید

بسیار مهم است که زمانی را برای تمجید، تشکر و قدردانی از آنها صرف کنید خصوصاً زمانی که به هدف و یا انتظاراتی پاسخ و نتیجه ی مثبت ارائه داده اند بیش تر لایقِ قدردانی هستند. خیلی راحت است که  با عجله و بدون دقت با آنها تماس بگیرید تا چیزی را اصلاح کرده و کاری را انجام دهند. شاید هم به دستورالعمل های جدید نیاز داشته باشید. اما دقت کنید که اگر مانند هر رابطه ی نرمال دیگر، عدم قدردانی و تشکر، می تواند احساس نارضایتی را در اعضای تیمی که دور از شما هستند ایجاد کرده و انگیزه ی آنها را کاهش دهد.

 

۵- پاداش سخاوتمندانه

به چشم کارکنانِ حضوری (کارکنانی که در محل کار حاضر می شوند) تیم های راه دوری که از فواصل زیاد مشغول به کارند جایگزینی کم ارزش به حساب می آیند. اما بسیاری از کارکنان، اشتغال آزاد و مستقل از راه دور را برای خود یک نوع سبک زندگی می دانند. شرکت ها هم در حال فراهم کردن هزینه های خوبی برای جذب بهترین افرادی که بطور مستقل و از راه دور کار می کنند می باشند و رضایت و شادی این نوع کارکنان برای شان بسیار اهمیت دارد.

دریافت بهترین عملکرد از تیم های دور از دسترس و مستقلی که دارید؛ نیازمندِ کمی تفکر و برنامه ریزی بیش تر است و نمی توانید انتظار داشته باشید که بطور طبیعی از میان خود کارکنان این احساسِ تیمی بودن و همکاری و باهم کار کردن متولد شود. با همه ی اینها، تیم های دور از دسترس، مزیت هایی دارند که تیم کارکنان حضوری که با شما در یک محل کار می کنند ندارند!

در انتها، لازم است بدانید که تلاش شما برای رضایت این نوع تیم های راه دور، ارزش زیادی خواهد داشت. خصوصاً که بطور مستقل کار کردن تبدیل به یک استایل کاری رایج برای بسیاری از افراد مستعد در سراسر جهان خواهد شد.

 

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar