چطور می توان تعادل بین کار و زندگی ایجاد کرد؟

تعادل بین کار و زندگی را به عنوان یک کارمند چگونه می توان ایجاد کرد؟

همه ی مردم درباره ی تعادل بین کار و زندگی خود ایجاد کرده اند صحبت می کنند. اما در واقع، باید گفت که این موضوع، درباره ی همه صدق نمی کند! و همه قصد ندارند که به این تعادل برسند! برخی دوست دارند همیشه کار کنند و برخی دیگر دوست دارند کار نکرده و فقط در حال گذراندن زمان با خانواده باشند!

 

تعادل بین کار و زندگی خود برقرار کنید- پدیده فکر مهتر

 

تعادل بین کار و زندگی

گروه دوم، معمولاً با سختی بیش تری مواجه می شوند. زیرا ناچارند برای گذراندن زندگی؛ مبلغی را بدست آورند تا نیازهای مالی خانواده تأمین شود. در مقابل، همانطور که گفتیم برخی از افراد وجود دارند که همه ی زندگی شان را تنها دو واژه شکل می دهد: کار، کار، کار، کار، کار، کار، پول، پول، پول، پول، پول، پول …

شما جزو کدام دسته اید؟ 

شما یک فرد معمولی هستید که به زندگی تان علاقه مندید و همینطور دوست دارید که شرکت شما جزو ۱۰۰ شرکت برتر کشور باشد. پس بهتر است بیش تر جنبه ی کاری را مدنظر قرار داده و تمرکز کنید. اما امروز می خواهیم درباره ی کسی صحبت کنیم که تمایل دارد بین کار و زندگی خانوادگی خود تعادل برقرار نماید. با پدیده فکر مهتر همراه باشید تا ببینیم این فرد بهتر است چه کاری انجام دهد!

 

  • سخت، کار کنید

شاید به نظر برسد که سخت کار کردن، با برقراری تعادل بین کار و زندگی در تناقض باشد. اما خیر! واقعیت این است که باید سخت کار کنید. سخت کار کردن است که مفهوم ایجاد می کند. اگر شما زندگی خود را در محل کار بگذرانید؛ یعنی با نشستن در مقابل کامپیوتر با دوستان خود چت کرده و یا وب گردی کنید طبیعتاً نباید انتظار داشته باشید که مدیرتان با شما برخورد تندی نداشته باشد!

 

  • در کاری که انجام می دهید، بهترین باشید

اگر سخت کوش باشید آزادی بیشتری بدست خواهید آورد. کارشناس حوزه ی خود باشید. اگر شما یک مدیر هستید کارکنان و مشتریان به شما اعتماد خواهند کرد. شما انعطاف پذیری که دیگران ندارند را بدست می آورید. در کارتان بهترین باشید تا، وقتی که زودتر از ساعت مقرر در حال ترک محل کار هستید کسی بر شما خرده نگیرد. البته با دیدن واژه ی “زندگی” در متن حاضر، تصویری از همسر و بچه ها در ذهن مان شکل می گیرد که این امر ناخودآگاه است؛ اما در واقع، زندگی شما متعلق به شماست که می تواند شامل هر چیزی باشد! بله. شاید کوهنوردی، یوگا و … زندگی شما را تشکیل می دهد.

 

  • فشارهای روانی غیرضروری را رها کنید

ما معمولاً استرس و اضطراب هایی درباره ی شغل مان داریم که شاید هرگز از جانب مدیرمان درخواست نشود! شاید مدیر شما دوست دارد ۴ صبح بیدار شده و انبوهی از ایمیل را برای شما کارکنان ارسال کند. او طبیعتاً انتظار ندارد که تا ۴:۳۰ صبح شما به ایمیل پاسخ دهید. متأسفانه گاهی اوقات ما تحت تأثیر فشارهایی برای انجام یک کار قرار می گیریم که بطور طبیعی، هیچگونه تشنج و فشاری در آن وجود ندارد.

اگر همچنان می بینید که چنین فشار روانی بر شما وارد است، مستقیماً از مدیر خود بخواهید که انتظاراتش را از شما بازگو کند. شاید شما وظیفه را بطور کامل درک نکرده اید که چنین فشاری را روی خود احساس می کنید.

  • برنامه ریزی داشته باشید

اگر برای زندگی و کار خود برنامه ریزی نکنید، مطمئن باشید که کار کردن، همه ی ساعات شما را در برمی گیرد. صدای ایمیل را از گوشی خود خاموش کنید تا اتوماتیک به سمتش هدایت نشوید و مجبور نباشید که ایمیل را به سرعت جواب دهید. (اگر فقط به خواندن ایمیل می پردازید و قرار است ساعتها بعد پاسخ دهید احتمال فراموش کردن آن بیش تر می شود)

  •  از مرخصی های مجاز ماهانه تان استفاده کنید

بسیاری از آمریکائی ها از همه ی مرخصی های مجازشان استفاده نمی کنند. این تعطیلاتی که به شما تعلق می گیرد شامل پکیج کاری و حق طبیعی شماست. همانطور که شما هرگز حاضر نیستید از نصف حقوق ماهانه تان بگذرید این تعطیلات را هم نباید هدر دهید. این تعطیلات برای شما درنظر گرفته می شود تا موقع برگشت به کار، انگیزه ی بهتری برای ادامه داشته و وضعیت کاری خود را بهبود ببخشید. زیرا ذهن و جسم شما هر از چند گاهی، نیاز به استراحت دارد. برای این تعطیلات تان برنامه ریزی کنید. حتی اگر لازم باشد این تعطیلات را در باغچه ی خانه تان با رسیدگی به گل و درخت سپری شود، آن را از دست ندهید.

  • زندگی تان را برای خودتان بسازید

گاهی شما آنقدر در کار خود غرق می شوید که زندگی را فراموش می کنید. حتی ناخواسته تمام روابط دوستی و خانوادگی شما از بین می رود. سپس، شروع می کنید به لعنت دادن به کارتان! اما واقعیت این است که خودتان به کارتان اجازه دادید که سراسر زندگی تان را فرا بگیرد. شما خودتان انتخاب کردید که هیچ سرگرمی نداشته باشید. شما خودتان نخواسته اید که به همسرتان توجه کنید. نکنید این کار را!

برای ساعاتی که می خواهید با دوستان تان بگذرانید و یا لحظات رومانتیکی که قصد ساختنش را با همسرتان دارید برنامه ریزی کنید. بله شما باید اولویت های زندگی تان را تعیین کنید.

خانواده و شغل، از جمله اولویت های زندگی هر فرد است و باید توانایی ایجاد تعادل بین آنها را داشته باشد. اما همانطور که بیان شد؛ برخی افراد زندگی شان را در کار خود غرق می کنند طبیعتاً آن هم نوعی زندگی ست و رضایت خاطر خود فرد را می طلبد. اما در اینجا همه چیز با نگاهی طبیعی آمیخته است. ما از جانب یک انسان معمولی با نیازهای طبیعی به دنیا می نگریم.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar