چطور می توان تیترهایی مثل شرکت اپل نوشت؟

چطور می توان تیترهایی مثل شرکت اپل نوشت؟

 

چطور می توان تیترهایی مثل شرکت اپل نوشت؟

شرکت اپل با طراحی منحصربفردی که دارد مردم را جذب می کند. به هنگام راه اندازی هر یک از محصولاتش سرو صدای عظیمی ایجاد می کند. مبلغان زیادی دارد و از طرفدارانی برخوردار است که بخاطرش جار و جنجال به پا می کنند.

اما تیترها و نوشته ی فروش اپل، نقش بسیار کلیدی در این اتفاق بازی می کند.

نویسندگانی که متن تبلیغات محصولات اپل را می نویسند دقیقاً می دانند که چطور باید کلمات را فروخت! آنها از کلک ها، تکنیک ها و فرمول هایی که منجر به فروش محصول می شوند به خوبی آگاهند. این افراد دقیقاً می فهمند که باید از چه کلماتی استفاده کنند تا شما را به خریدِ آیفون ۵ وادارند.

رونوشت های فروش محصولات اپل چگونه می تواند نظر شما را جلب کند؟ فکر می کنید چطور شما را فریب می دهد؟

ما در این پست، متن فروش آیفون ۵ را بررسی کردیم تا از این شرکت موفق بیاموزیم که چطور می توان متن فروش حرفه ای و موفق نوشت. وقتی بتوانید با نوشتن یک متن افرادی که برای خرید گوشی آیفون تردید دارند را به خریدار و مشتری ثابت تبدیل کنید، خوشحال نمی شوید؟ با ادامه ی آن روند، فروش هم افزایش می یابد و موفق می شوید. خوب نیست؟

این مقاله را همراه ما باشید.

 

۱- قابلیت خوانایی را با استفاده از جملات کوتاه و شکسته افزایش دهید

قطعاً اساتید شما استفاده از جملات شکسته را توصیه نمی کردند و احتمالاً نحوه ی نوشتن را بطور آکادمی آموخته اید. اما نوشتن متن فروش کاملاً موضوع متفاوتی ست. متون فروش باید برای خواندن راحت باشند. خوانندگان متون شما نباید برای خواندن، خودشان را در سختی و تلاش غرق کنند.

خواندن جملات کوتاه، از جملات بلند بسیار ساده تر است. نویسندگان متون فروش شرکت اپل، اصلاً نگرانی در این باره ندارند. نمونه هایی از جملاتی که آنها استفاده می کنند:

به نظر، ممکن نیست؛ … اما هست!

این باریک ترین صفحه نمایش ما تاکنون است و اولین نوع از این مدل می باشد.

فقط برای تازه کارها می باشد.

جملات کوتاه تر راحت خوانده می شوند و راحت هم می توان آنها را فهمید. البته به بهبودی ریتم متنی که می نویسید هم کمک می کند. اپل حتی از جملاتِ تک کلمه ای هم بی بهره نمی ماند.

کوچک تر. هوشمندتر. طول عمر بالا. برگشت پذیر

نکته

جملات کوتاه تر را راحت تر می توان مطالعه کرد. اگر جملات بلند خود را ویرایش می کنید، آن را به دو نیم تقسیم کنید. نگران جملات شکسته نباشید. شجاع باشید و با کلماتی مثل “و، اما، چون” جمله را شروع کنید.

 

۲- با جزئیات فنی اعتبار خود را افزایش دهید

جزئیات فنی، نشانه های تخصص شما هستند. اعتماد را افزایش می دهند. شما را متقاعدکننده تر جلوه می دهند.

ارائه ی جزئیات دقیق و مثل اسامی و داده ها، نشان می دهد که شما واقعاً می دانید در حال صحبت درباره ی چه چیزی هستید. شاید فکر می کنید که جزئیات جالب نیستند و آن را به حال خود رها کنید.

Claude C. Hopkins که یکی از نویسندگان تبلیغات برجسته بود وقتی برای یکی از شرکت های نوشیدنی کار می کرد، تصمیم گرفته بود که از همه ی فرآیندهای تولید آگاه شود. او در متن فروش، همه ی مراحل را (حتی نحوه ی تصفیه ی آب را) بطور دقیق توضیح داد. تنها همین کار به برند کمک کرد تا جایگاهش را در بازار ارتقا دهد. سایر برندهای رقیب، فقط از آب تصفیه شده در متن فروش خود صحبت کرده بودند در حالیکه Hopkins بطور دقیق توضیح داده بود که آب، را چطور تصفیه می کنند.

جزئیات فنی که در آیفون ۵، استفاده شده چنین است:

“پشتِ آیفون ۵، از ۶۰۰۰ قطعه ی آنودایز شده ی آلومینیم ساخته شده است. عین همان موادی که در ساخت نوت بوک های اپل به کار رفته است.”

بسیاری از خوانندگان نمی دانند که ۶۰۰۰ قطعه ی آنودایز شده آلومینیم چیست. شما می دانید؟

اما این جزئیات، افراد را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس می دهد. زیرا اپل، دقیقاً موادِ بکار رفته را شرح داده است.

نکته

از چه جزئیاتی می توانید برای نشان دادن فرآیند کارخانه ای و کیفیت محصولات تان استفاده کنید؟ آمار و ارقام را در آنها بکار گیرید و تا حد امکان خاص باشید.

 

۳- مخاطبان خود را با داستان ها شیفته کنید

داستان ها، ابزار قدرتمندی برای نوشتن متن فروش هستند. داستان ها، افراد را سِحر کرده و به خاطره ها می پیوندند.

داستانی که شرکت اپل، برای گوشی هندزفریِ آیفون ۵ گفته را در ادامه می خوانیم:

“مهندسان اپل، از بیش از ۶۰۰ نفر درخواست کردند تا بیش از ۱۰۰ مورد EarPod اپل را تست نمایند. شرکت کنندگان در دمای بسیار گرم و بسیار سرد روی تردمیل قرار گرفتند. تمرینات قلبی متنوعی را انجام دادند. حتی از آنها خواسته شد تا سرشان را به دوطرف، بالا و پایین تکان دهند. نتیجه این بود: EarPod های اپل، محافظ بسیار قوی در برابر عرق و آب هستند. این EarPod ها بطور قابل توجهی در داخل گوش، پایدار و محکم می باشند.”

به این متن فروش، خوب دقت کنید. این داستان باعث می شود تا این آزمایش را تصور کنید. می توانید این افراد شرکت کننده را در باشگاه روی تردمیل و در حالیکه سرشان را تکان می دهند تجسم کنید. حتی بعید نیست که به هنگام خواندن همین متن اپل، شما هم سرتان را تکان دهید!

همین اتفاق باعث می شود تا این داستان در ذهن شما ثبت شود. زیرا چیزی را در ذهن شما شکل داده است و این یعنی شما، چیزی را احساس می کنید.

نکته

درباره ی محصولات خودتان چه داستان هایی می توانید بیان کنید؟ می توانید توضیح دهید که ایده ی محصول تان از کجا سرچشمه گرفته است؟ می توانید داستان هایی را درباره ی چالش هایی که به هنگام توسعه ی محصول غلبه کردید بنویسید؟ درباره ی فرآیندهای تست محصول داستان هایی برای بیان دارید؟

داستان ها، خیلی نقش عمیقی دارند و افراد را مجذوب می کنند. اطمینان حاصل کنید که از مزایای بیان داستان استفاده کرده اید.

 

۴- با مشکلات، ترغیب کنید

ویژگی ها و مشخصات محصول، حقایقی سخت و سرد هستند و ممکن است کمی کسل کننده به نظر برسند.

اگر بتوانید ویژگی های فعلی را به عنوان راهکار برای مشکلات شان ارائه دهید خوانندگان شما بیش تر جذب خواهند شد. زیرا مشکلات، می توانند جلب توجه کنند.

مثلاً یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن روبرو می شوند (مرتبط با مثال بالا) این است که وقتی در یک فضای شلوغ قرار گرفته اید نمی توانید صدای کسی که پشت خط تلفن با شما در حال صحبت است را بشنوید. برای چنین شرایطی، EarPod های آیفون ۵، به کمک شما می شتابند تا با تکنولوژی noise-canceling صدا و شلوغیِ زمینه را کاهش دهند. پس، حتی اگر در یک اتاق شلوغ حضور داشته باشید، باز هم می توانید آنچه پشت تلفن رخ می دهد را به وضوح بشنوید.

پس مشکل را بیان کنید، سپس راهکار را عنوان نمایید. دقیقاً مثل اپل که راهکارش را اینگونه بیان کرده است:

تکنولوژی جدید noise-canceling (کنسل کردن Noise) صدای زمینه را کاهش می دهد.

 

 

۵- مخاطبان را با کلمات قدرتمند اسیر کنید

متن فروش شما همیشه بیش تر از اینکه روی محصول تمرکز کند، باید به خریدار بالقوه توجه نماید. در متن فروش آیفون ۵، ۸۱ بار از کلمه ی iPhone استفاده شده است. نام خود Apple نیز حداکثر ۲۶ بار به میان آمده است. اما دقت کنید که کلمات You و Your (شما، برای شما) بیش از ۱۱۰ بار به کار رفته است. به عبارت دیگر، از هر ۲۳ کلمه، یک کلمه “شما”ست. در ادامه برخی از نمونه های آن را باهم می بینیم:

“بنابراین، شما می توانید بچرخید، دانلود کرده و با سرعت های خیلی خوب به هر کجایی که شما تمایل دارید دسترسی پیدا کنید.”

“با کاهش یک لایه بین شما و آنچه که شما در آیفون ۵ می بینید شما می توانید شفافیت هرچه بهتری که تاکنون نبوده را تجربه کنید.”

“با آیفون ۵، Game هایی که شما بازی می کنید، کلماتی که شما به زبان می آورید، تصاویری که شما می بینید، اپلیکیشن هایی که شما دوست دارید بسیار سرزنده، واقعی و روشن نمود پیدا می کنند.”

کلمات قدرتمند را در جامعه ی خودتان متناسب با مخاطبان هدف تان پیدا کنید و روی آنها مانور دهید. عموماً کلماتی نظیر سرزنده و واقعی در آیفون ۵ کمک می کنند تا نحوه ی استفاده از آن در اذهان مخاطبان تصور شود.

نکته

روی خواننده تمرکز کنید. از کلمه ی “شما” بیش تر از کلماتی نظیر برند و محصولات تان استفاده کنید.

به خواننده کمک کنید تا تصور کند که استفاده کردن از محصول جدید مشابه چه چیزی ست. از کلمات زنده، واقعی و ملموس استفاده کنید.

وقتی نسخه ی ارتقا یافته را می فروشید، اطمینان حاصل کنید که همه ی چیزهای جدید درباره ی آن را در لیست گنجانده اید. روی ویژگی های جدید تأکید کنید.

 

۶- لینک ها و دکمه های واضح و متقاعدکننده برای کلیک قرار دهید

۵-clear-links-small-arrows
لینک های واضح و پیکان های کوچک، شما را تشویق می کند تا اطلاعات بیش تر کسب کنید.

 

به دکمه ها و پیام هایی که در صفحات قرار دارد و خواننده را تشویق می کند تا اقدام به کاری کنند (مثل: همین حالا تماس بگیرید، همین امروز از فروشگاه ما دیدن کنید، برای کسب اطلاعات بیش تر کلیک کنید) اصطلاحاً Call to Action گفته می شود. یک Call to action خوب کاملاً منحصربفرد و خاص است. در عین حال، به این موضوع که مشتری فعلاً قصدِ خرید ندارد احترام می گذارد. شرکت اپل، با ایجاد پیکان هایی کوچک و لینکی که رنگی کاملاً مشخص دارد خواننده را تشویق می کند تا به اطلاعات بیش تر درباره ی آیفون ۵ دست یابند. خواننده ممکن است هنوز آمادگی کامل برای خرید نداشته باشد اما همچنان، اپل به او پیشنهاد می دهد که بیش تر مطالعه کند.

تقریباً در انتهای صفحه یک call to action دیگر وجود دارد: مدل های آیفون را مقایسه کنید، آنلاین خرید کنید، از فروشگاه دیدن کنید. با Apple تماس بگیرید. این Call to action ها خاص و برجسته نیستند اما هر یک از متن های فروش آپشن هایی دارند:

سفارش آنلاین: تحویل رایگان- آیفون خود را آماده برای استفاده در درب منزل تحویل بگیرید.

از فروشگاه اپل دیدن کنید: اپل، آیفون شما را فعال کرده و  به همان طریقی که می خواهید برای شما تنظیم خواهد کرد.

با اپل تماس بگیرید: با متخصصان آگاه و دانا صحبت کنید.

نکته

خوانندگان خود را تشویق کنید تا call to action که ایجاد کرده اید را دنبال کنند. مزایاهای آن را توضیح داده و call to action خود را از سایرین برجسته سازید.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar