چطور می توان یک همکاری موفق را تجربه کرد؟ (قسمت دوم)

چطور می توان یک همکاری موفق را تجربه کرد؟ (قسمت دوم)

 

همکاری موفق

همکاری موفق داشتید؟ قطعاً تجربیات ارزشمندی را از همکاری های خود کسب کرده اید.

در ادامه ی مقاله ی “مواردی که باید قبل از همکاری درنظر بگیرید (قسمت اول)”  به بخش دوم این مبحث می پردازیم و امیدواریم که موردتوجه قرار بگیرند.

 

  1. از مغز فرد تصویر اشعه ایکس بگیرید!

اولین کاری که من انجام می دهم این است که از یک شریک بالقوه  یک HEXACO  و تست های شخصیت های سه گانه ی Dark را می خواهم که مانند تصاویر اشعه ایکس مغز عمل می کنند. این موضوع بسیار مهم است که از نظر شخصیتی با کسی که سر و کار دارید شناخت داشته باشید. زیرا شراکت کاری مانند یک ازدواج است.

در مرحله ی دوم، به دنبال افرادی با مهارت های مکمل اما متفاوت می گردم، اما از سویی باید دیدگاهش با من مشابه باشد. البته تنها شباهتی که به روش من بیندیشد کافی نیست! مثلاً اگر فردی برونگرا هستید، به دنبال افراد درونگرا باشید. اگر شما چهره ی اصلی شرکت هستید، شاید به یک فرد عملیاتی واقع گرا در پشت صحنه نیاز داشته باشید. به همین ترتیب، اگر خودتان همان شخص عملیاتی هستید، شاید نیاز به کسی داشته باشید که بیش تر برونگراست.

تاکنون بزرگ ترین اشتباه من در همکاری، شروع کسب و کار با سه شریک دیگر بوده است. یعنی همان “آشپز که دو تا شد غذا یا شور می شود یا بی نمک!” من فکر می کردم  که گروهی از شخصیت های مختلف و نظرات می توانند خوب باشند، اما عکس این موضوع رخ داد و درگیری ها، غرور ها، موانع بیش تری را به وجود آورد. و در نهایت به آهستگی همه چیز را نابود کرد. بهترین سناریوی مشارکتی، یا همان همکاری موفق مشارکت با دو یا سه نفر است اما چهار نفر بسیار بیش از حد به نظر می رسد. این ها گفته های James Swanwick ، مدیر عامل شرکت Swanwick Sleepand می باشد.

  1. صادقانه روی موضوع مشابهی کار کنید

من مشارکتی را آغاز می کنم که برد- برد، بلند مدت، و مبتنی بر رابطه باشد. این نوع همکاری، همکاری موفق خواهد بود. قرارداد ما در واقع راهی ست برای مستند سازی درک و بیمه نامه مان در صورت تغییر رهبری. برای این منظور، ما دور هم می نشینیم و دو چیز را مطرح کرده و شفاف سازی می کنیم:

۱) ارزش های اصلی. ما هم ترازی را بررسی می کنیم و به هر دو طرف اجازه می دهیم با درک محرک های اصلی دیگر، به اعتماد و اطمینان برسند. وقتی اوضاع سخت و روابط تنش زا شد ، می توان بر این موضوع تکیه کرد.

۲) اطلاعات کسب و کار. ما اطلاعات کسب و کار را باهم به اشتراک می گذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که گام درست را برای شروع برداشته ایم. این کار شامل ترسیم انتظارات و تعهدات برای همکاری است، به طوری که آنها کاملاً آشکارا در اختیار همه قرار گرفته و قابل مشاهده اند. ما همچنین ترس ها و خواسته های مشارکت را با یکدیگر به اشتراک می گذاریم. بدین ترتیب می توان آنها را در مرحله برنامه ریزی مورد بررسی قرار داد،  نه در زمان درگیری ها و اختلافات!

همه ی اینها باهم، محل ایجاد مشارکتی سالم و سودآور می شود که در مقابل فشار های کسب و کار مقاومت می کند – این ها گفته های Chris Plough ، مشاور کارآفرینی و کارآفرین سریالی است.

 

  1. از کناره گیری نهراسید

یک تست شخصیتی مانند شاخص مایرز- بریگز (Myers-Briggs Type Indicator) را در نظر بگیرید. این کار خود آگاهی شما را از اولویت های کاری تان توسعه می دهد و درک بهتری از چگونگی عملکرد شریک تان برای شما فراهم می نماید. اما، یک دوگانگی نیز وجود دارد- بطور ایده آل، شما می خواهید در بین خود تعادل ایجاد کنید، اما نمی خواهید تا جایی همدیگر را هدایت کنید که بسیار متفاوت باشید. اگر این موضوع در کارتان پدید آمد، می توانید به دنبال یک گزارش سازگاری برای خود و شرکای بالقوه تان باشید- این کار فقط کمی سعی و تلاش می خواهد.

اطمینان حاصل کنید که اهداف نهایی شما در یک ردیف قرار دارند. برای مثال، آیا شما می خواهید مثل یک کسب و کار منفعل عمل کنید؟ و یا می خواهید کاری کنید که فروشی با ارقام بالا داشته باشید؟ چند ساعت در هفته را می خواهید به کسب و کار اختصاص دهید؟ چه نوع کارکنانی را می خواهید استخدام نمایید؟ آیا شما پروژه ها و یا تعهدات دیگری دارید که با کسب و کار در تضاد باشد و یا توجه شما را بیش از حد منحرف نماید؟ آیا خانواده ی شما در هیئت مدیره ی سرمایه گذاری کسب و کار هستند؟

 

نویسنده: Roberto Orci

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar