• فروردین ۲۲, ۱۳۹۹

چهار نکته قبل از طراحی استراتژی موبایل

طراحی استراتژی موبایل

در پنج سال اخیر، دستگاه های تلفن همراه چشم انداز بازاریابی را به طور چشمگیری تغییر داده و یک کانال جدید و مؤثر برای برندها و کسب و کارها در ارائه محتوای دیجیتالی ایجاد کرده اند. از همین رو طراحی استراتژی موبایل از اهمیت خاصی برخوردار است.

با توجه به گزارش های اخیر کام اسکار، بسیاری از کاربران اینترنت در ایالات متحده، محتوا را عمدتاً از دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند، و آمریکایی ها بیش تر وقت آنلاین خود را در استفاده از رسانه های دیجیتال از طریق برنامه های کاربردی می گذرانند.

استفاده از گوشی های هوشمند ۳۹۴ درصد افزایش یافته، در حالی که شاهد رشد استفاده ی ۱۷۲۱ درصدی از تبلت هستیم. در مجموع این دو سیستم عامل تقریباً ۶۰ درصد از رسانه های دیجیتال مورد استفاده در دستگاه ها را به خود اختصاص می دهند.

مصرف کنندگان ترجیح می دهند تا اطلاعاتی را که در تبلت ها و گوشی های هوشمند می بینند، بخوانند و به اشتراک بگذارند.

با توجه به تغییرات سریع جهانی در وب گردی از طریق تلفن های همراه، تعجب آور نیست که برندها در حال تلاش برای عقب نماندن و توسعه محتوای مناسب و مؤثر به منظور اشتراک گذاری از طریق تلفن همراه هستند. اما در دستگاه های تلفن همراه چیزی بیشتر از یک قالب محتوایی خواندنی، برای بازاریابی محتوایی وجود دارد؛ که شامل یکپارچه سازی به موقع محتوا به نحوی که به ارزش و سرگرم کننده بودن آن برای مصرف کننده اضافه می کند.

هنگامی که طراحی یک استراتژی مؤثر را برای تلفن همراه شروع می کنید، درک اینکه بازاریابی محتوایی برای دستگاه های تلفن همراه یکی از قدرتمندترین ابزار در هسته ی بازاریابی دیجیتال است، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. محتوای جذاب و مرتبط را می توان برای ارتقاء کلاسیک و معرفی نام تجاری استفاده کرد که به مشتریان مربوط به محصول و یا خدمات شما به شکلی شخصی کمک خواهد کرد. همچنین محتوا را می توان به عنوان روشی برای تولید راهبردهایی استفاده کرد که می توانند به فرصت های فروش تبدیل شوند. نحوه ی انتخاب تنوع دهی و شخصی سازی محتوا به فرهنگ نام تجاری شما و مخاطبان هدف بستگی دارد.

طراحی استراتژی موبایل

 

۱- اهداف ما چه هستند؟

از دیدگاه مصرف کننده، برنامه ها به مدت طولانی بدیع یا جدید نیستند. در واقع، در سال ۲۰۱۵ تعداد برنامه های موجود برای کاربران آندروید ۱٫۶ در صدر قرار گرفت، و در رده ی بعد iOS قرار داشت که ۱٫۵ میلیون برنامه را از طریق سایت آیتونز ارائه داده است. این دو از نام های تجاری هستند که برنامه های کاربردی را می سازند و این امر تنها بخاطر آن است که هر کس دیگری موفق به دریافت پاسخ یا بازگشت سرمایه گذاری از آنها را نمی شود. یک برنامه باید با برآوردن مسئله ای اطلاعاتی، آموزشی و سرگرم کننده به مصرف کنندگان ارزش قائل شود.

این دو برند، مصرف کنندگان را برای دانلود نرم افزار، جذب و تأثیری مطلوب را ایجاد می کنند. نام تجاری شما به چیزی کمک می کند که گذر ساعات روز را برای آنها بهتر می نماید. درک ارزش و پاداش، همراه با تجربه ی لذت بخش برای کاربر (UX) در طراحی یک برنامه نرم افزاری موفق، بسیار مهم هستند. چیزی که دو برند مذکور استفاده می کنند.

هنگام تصمیم گیری درباره ی یکپارچه سازی و گنجاندن یک برنامه نرم افزاری تلفن همراه در استراتژی های دیجیتال خود، باید بر روی اهداف خود تمرکز کنید. شما با ایجاد نرم افزار تلفن همراه، خواهان کسب چه نتایجی هستید؟ استفاده ی مشتریان از نرم افزار چگونه کسب و کار شما را از نظر درآمد، ارتقاء و یا تعامل به سود خواهد رسانید؟ یکپارچه سازی یک برنامه ی برند با دیگر کانال های بازاریابی و کمپین ها، ضروری است.

آیا این برنامه، یک پیام تبریک تولد شخصی را ارسال می کند و یا رقابت و انگیزه را ایجاد می نماید؟ بازاریابی تلفن همراه از طریق یک برنامه iOS یا آندروید باید یک ابزار ارتباطی ارزشمند در نظر گرفته شده و در کمپین ها برای حفظ کاربران مربوطه و مشارکت فعال، بارها یکپارچه سازی شود.

استراتژی تلفن همراه، خود را با یک طرح کلی از عملکرد مورد نظر، تجربه کاربر و چگونگی ادغام آن با دیگر کانال های دیجیتال بازاریابی، وفاداری و برنامه های حفظ و تبلیغات آغاز می کند.

۲- کدام فرصت را در اختیار داریم؟

آیا واقعاً بازار هدف خود را می شناسید؟ ا فوق العاده است (باید بشناسید)، اما آیا می دانید آنها ترجیح می دهند چگونه از برنامه های تلفن همراه استفاده کنند و یا به احتمال زیاد چه زمانی برنامه های شما را به کار ببرند؟ برنامه ی شما به کدام مشکل کاربر مورد نظرتان اشاره دارد و آن را برطرف می کند؟ چگونه رویکرد شما از برنامه های موجود، متمایز می شود؟ آیا می دانید که برنامه ی شما در بازاریابی کانال متقابل، از جمله رقابت ها و محرک های رسانه های اجتماعی استفاده می شود یا نه؟

بهترین موقعیت برای شروع، انجام یک تجزیه و تحلیل رقابتی از برنامه های مشابهی ست که دیدگاهی ارزشمند درباره ی موارد کارآمد و ناکارآمد فراهم می سازد. تعدادی از برنامه های نرم افزاری هستند که معیارها و گزارش هایی را درباره ی برنامه ها ارائه می دهند که از جمله ی آنها عملکرد تلفن همراه ( Mobile Action) است؛ نرم افزاری که اجازه می دهد تا شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را برای هر برنامه موجود در بازار ترسیم کنید.

تجربه و هدایت کاربر اجزایی کلیدی هستند که یک برنامه محبوب را از برنامه ای که مانند شهر ارواح دیجیتال، بلا استفاده است، متمایز می کنند. ظاهراً در طراحی برنامه مهم است، اما باید شامل ویژگی هدایتی باشد که برای بازاریابی تلفن همراه طراحی شده است. اگر مشتری شما مجبور یه تغییر اندازه صفحه نمایش شود و برای مشاهده ی مناسب روی آن زوم کند، یا آن را عقب تر ببرد و یا اگر دکمه ها خیلی کوچک باشند، استفاده از برنامه غیر قابل دوام و طاقت فرساتر خواهد بود.

به یاد داشته باشید که موفق ترین برنامه ها در بازار ساده سازی شده اند که به لحاظ بصری جذاب و برای استفاده بسیار آسان هستند.

همچنین برنامه هایی که به وب سایت ها مرتبط می شوند باید مبتنی بر طراحی های مناسب تلفن همراه (mobile friendly designs) باشند. اتصال یک برنامه به وب سایتی که برای مرور وب از طریق تلفن همراه تجهیز نشده است باعث تأثیر کمتر شده و فرآیند را برای خریداران پیچیده می کند. وب سایت شما باید با در نظر گرفتن مرور از طریق تلفن همراه طراحی شده، و برای حرکت و هدایت بر روی هر دستگاهی- از تلفن های هوشمند گرفته تا تبلت ها- راحت باشد.

۳- چگونه برای کاربران خود ارزش قائل شویم؟

تغییر و نوآوری، چشم انداز تلفن همراه را توسعه می دهد. در حال حاضر استفاده از برنامه های تلفن همراه (به خصوص موارد رایگان) به گونه ای شایع است که رقابت برندها در شیبب تند قرار گرفته است، به همین دلیل طراحی برنامه ای که به خرید مشتریان خود و یا زندگی روزمره ی آنان ارزش قائل می شود، یک نتیجه ی اجباری ست. اگر بتوانید راهی برای راحت تر کردن زندگی آنان از طریق استفاده از برنامه تان پیدا کنید، در این صورت برد با شما خواهد بود.

کسب و کارهای تجارت الکترونیکی، بازاریابی خریداران سنتی را برای تقویت سهم بازار برندهای خود ترکیب می کنند. مؤسسات خرده پا از تبلیغات جغرافیایی هدفمند در سایت های موسیقی رایگان – مانند پاندورا- برای تحت تأثیر قرار دادن بازدیدکننده و مبادله ی فروش در محل، استفاده می کنند. با اتخاذ مدل مینی کانال، می توانید پیشنهادات آفلاین خود و شیوه ی زندگی آموزنده یا محتوای وبلاگ را نه تنها از طریق وب سایت خود، بلکه از طریق وبسایت های پشتیبان تلفن همراه که مشتریان را با نام تجاری شما در ارتباط نگه می دارد، مبادله کنید.

وقتی که زمان بازاریابی فرا می رسد، نام تجاری شما با مشتریان تان همگام تر می شود و کمتر “خارج از دید” قرار می گیرید. بهترین برنامه ها در بازار ارتباط عاطفی و فرهنگی را تقویت می کند که مصرف کنندگان از اینکه بخشی از آن هستند لذت می برند؛ آنها به دنبال ارتباط با نام تجاری و استفاده ی مداوم از برنامه به منظور داشتن ارتباط همیشگی هستند. برنامه های خود را با در نظر گرفتن جامعه (به جای امتیازگیری های راهبردی) طراحی کنید تا پلت فرمی را بسازید که مشتریان شما شخصاً آن را شناسایی کنند و با شما در ارتباط باشند.

۴- چگونه می توان کاربران را بارها و بارها به سمت خود جذب کرد؟

برای اینکه برنامه تان واقعاً موفق باشد، باید به بخش اساسی از زندگی یک کاربر تبدیل شود، که مشکلی را حل می کند و چیزی است که باید بر اساس یک روال راحت تر انجام شود و یا مطالب جالب و مفیدی ارائه دهد که باعث می شود کاربران دوباره به سمت آن جذب شوند. اینکه مردم برنامه ی شما را دانلود کنند با اینکه آنها مکرراً از آن استفاده کنند فرقی اساسی دارد.

طبق یک پژوهش، ۷۸ درصد از برنامه هایی که دانلود می شوند فقط یک بار استفاده شده و هرگز دوباره استفاده نمی شوند. برنامه های تلفن همراه باید مانند دستیاران شخصی باشند که در خرید، صرفه جویی در پول، سرگرمی، بهداشت و سلامتی، و مدیریت زمان کمک حال هستند.

مثلاً، برای افرادی که مایل به استفاده از کوپن و صرفه جویی در پول هستند، RetailMeNot مصرف کنندگان را با تخفیف از فروشندگان محلی، ارائه ی کوپن هایی که به راحتی برای گوشی های هوشمند، اشباع می کنند که نشان می دهد هنگام پرداخت نهایی در مصرف پول صرفه جویی کرده اند. این برنامه یک ROI (بازگشت سرمایه) موفق را ارائه می دهد زیرا به نفع بازرگانانی است که مبادلات را به فروشگاه های خرده فروشی با انگیزه هدایت می کنند. از دیدگاه یک مصرف کننده، این برنامه برای استفاده آسان و مناسب است و ارزشی قابل اندازه گیری را فراهم می کند؛ و هر زمان که از آن استفاده می کنند می توانند در مصرف پول صرفه جویی داشته باشند.

مصرف کنندگان امروزی خواسته های بیشتر، میزان توجه و دقت کمتر و انتظارات بالایی برای برنامه ها دارند.

آنها برنامه هایی را ترجیح می دهند که برای استفاده بسیار آسان و سرگرم کننده هستند. فراتر از جذاب بودن، آنها به کارایی هایی مورد انتظارشان نیاز دارند،- البته بدون هیچ گونه اشکال و نقصی. از آنجا که فضای ذخیره سازی تلفن همراه محدود است، مصرف کنندگان به سادگی برنامه هایی را که ضعیف هستند و یا ارزش کمتری در زندگی آنها دارند، لغو نصب می کنند. همزمان که فرهنگ جهانی ارتباطات پیشرفت می کند، طراحی برنامه های تلفن همراهی که فروش یا پشتیبانی بازاریابی را برای برندها ارائه می دهند، چالش برانگیزتر می شود.

با این حال اگر این کار به صورت استراتژیک انجام شود، یک برنامه ی موفق، مصرف کنندگان را به صورت روزانه با نام تجاری در ارتباط نگه می دارد، برندی که باعث شناخت بلند مدت، ارزش و وفاداری خرید می شود. یک برنامه ی موفق به سرعت به یک ابزار ارتباطی قوی تبدیل می شود که موجب آگاهی، بهبود خدمات و اثرات فروش می گردد.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar