چه زمانی باید به اخراج مدیر شرکت اقدام کنید ؟

اخراج مدیر شرکت

 

اخراج مدیر شرکت

همه ی افراد از لحظه ی تولد، رهبر و لیدر نیستند. شگفت آور است که بگوئیم همه ی افراد حتی بعدها هم نمی توانند خصوصیات رهبر بودن را در خود توسعه دهند!
استخدام یک مدیر خوب هم یکی از تصمیمات بسیار مهمی ست که هر شرکتی با آن مواجه می شود.

براساس بررسی های Gallup، هشتاد و دو (۸۲٪) درصد از شرکت ها در جذب کردن فردی که مناسب شغل باشد مرتکب اشتباه می شوند.
یک مدیر بد، می تواند رضایت و درگیرشدن کارکنان (در امور) را خاموش کند. به همین دلیل هست که بسیاری از مردم مدیران خود را از کار برکنار می کنند نه کارکنان را!

طبق این اسناد، در این پست ۴ نشانه ای را گردآوری کردیم که می گوید زمان برکنار کردن مدیر شرکت تان فرا رسیده است. با ما همراه باشید.


۱- تصمیمات براساس سیاست ها تعیین می شوند نه براساس قابلیت ها!

مدیران بد، غیرقابل کنترل هستند و ممکن است از مزیت های شرایط برای ارتقای وضعیت خودشان استفاده کنند. برای مثال، مدیر می تواند از نتایج فعالیت های خوب کارکنان بخش خودش در جهت ارتقاء جایگاه شغلی خود استفاده کند.

مدیران بد، علاوه بر اینکه به دنبال رسیدن به بهترین علایق خودشان هستند به جستجوی راه هایی می پردازند تا جایگاه دوستان شان (و کسانی که موردعلاقه ی مدیریت ارشد هستند) را بهبود ببخشند. به عبارت دیگر، اصطلاح مشهور “ثروتمند، هر روز ثروتمندتر می شود” به واقعیت بدل می گردد.

۲- ارتباطات یک طرفه هستند

مدیران موثر در درگیر کردن کارکنان و برقراری ارتباط دو طرفه از توانایی خوبی برخوردار بوده و مشوق آن نیز هستند. اما اگر مدیر، تنها به دستور دادن بپردازد و تمایلی به شنیدن صحبت های کارکنان نداشته باشد بهره وری سازمان به خطر می افتد.
مثال این قسمت می تواند تنها، محول کردن وظایف کارکنان باشد که در مقابل، هر سوال مطرح شده از جانب کارمند را نادیده می گیرد.  در حالی که باید در طول تکالیف پروژه های به استقبال کردن از بازخورد کارکنان بپردازد.

۳- اعتراض کارکنان افزایش می یابد

کاملاً بدیهی است که اگر منابع انسانی سازمان اعتراض و شکایت های زیادی را از کارکنان دریافت کنند بدین معنی ست که مسئله ای اشتباه و ناخوشایند در حال رخ دادن است. در این شکایت ها به دنبال الگوها (ریشه های اصلی) بگردید.

آیا همه ی شکایت ها مشابه بوده و از کارکنان متعددی دریافت شده اند؟
آیا شکایت خانم ها بیش تر از آقایان بوده است؟ شاید هم بالعکس.
عموما نارضایتی های ناخوشایندی را برای کارکنان ایجاد می کند که تصمیم بگیرند با منابع انسانی سازمان در این خصوص ارتباط برقرار کنند. بنابراین، اگر چنین شکایت هایی دریافت کردید می تواند نشانگر جدیت قضیه بوده و بررسی های کاملی را بطلبد.

۴- مدیر از قدرت خود سوءاستفاده می کند

بیش تر مدیران، قدرت زیادی را دارا هستند. وقتی آنها از قدرت شان سوءاستفاده می کنند همه چیز در بخش مربوطه خیلی به سرعت به بدی و کندی میل می کند. حتی ممکن است فعالیت های کل سازمان را نیز تحت شعاع قرار دهد.

در حالت فرضی، مدیر ممکن است کارمند را تا زمان اتمام پروژه ( پروژه ی در جریان کار) به کار کردن تا ساعات دیر وقت در هر روز، مجبور کند.

شاید هم مدیر، همیشه یک قدم فراتر را در نظر می گیرد و یا از اینکه گزارش دهند کارمند موردنظر تا اتمام پروژه در محل کار حاضر نبوده وحشت دارد.

معمولاً وقتی که یکی از اهداف کاری دست نیابد؛ بازخورد آن بر مدیریت بخش ساطع می شود. مدیران پرقدرت درک می کنند که تحت هر شرایطی (موفقیت و شکست) باید خود را جوابگو دانسته و مسئول بدانند.

شرکت باید با برگزاری یک جلسه ی خصوصی، مدیری را که لایق اخراج شدن از محل کار است را شناسایی کند.

براساس Gallup تنها یک تا ۱۰ درصد از افراد برای جایگاه مدیریت مستعد هستند. با اینکه این شانسِ بسیار کمی ست اما همچنان یافتن کسانی که در رهبری از استعداد خوبی برخوردارند غیرممکن نیست!

هرگز کسی را لزوماً بخاطر قدمت او (قدمتی که در شرکت تان دارد) یا احساس دین ی که در حق او دارید (اینکه فکر کنید جایگاهی را به او بدهکار هستید) در جایگاه مدیریت قرار ندهید! اگر در پی استخدام یک مدیر جدید هستید و یا در نظر دارید که شخصی را از درون سازمان خودتان به عنوان ارتقاء شغلی امتخاب کنید به شخصیت و مهارت های او بیش تر توجه کنید تا تجربیات صرف!

کسانی که قادرند توانایی رهبری، همکاری، انگیزه دهی، درگیر کردن و الهام بخشیدن را به دیگران نشان دهند می توانند بهترین کاندیداهای شما برای استخدام باشند.

برای جلوگیری از استخدام های ناموفق در آینده می توانید تست شخصیتی انجام دهید یا تست مدیریت بالقوه را اجرا نمائید.

کاندیدا را به مدت یک هفته به داخل شرکت خود دعوت کنید تا از نحوه ی ارتباط و تعامل او با سایر کارکنان آگاه شوید. در نتیجه ی این کار، کارکنان هم می توانند بازخوردی را در این خصوص به شما ارائه دهند.

امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. همواره می توانید از طریق لینک های زیر به مطالعه ی سایر مطالب مرتبط موجود در وب سایت بپردازید.


[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar