چه زمانی می توان برای گسترش کسب و کار اقدام کرد؟

گسترش کسب و کار

 

 

گسترش کسب و کار

چگونه متوجه شویم که زمان گسترش کسب و کارمان فرا رسیده؟

تبریک میگم! اگر شما در حال خواندن این مطللب هستید، احتمالا به این معناست که کسب و کار شما از حالت استارتاپ به حالت یک کسب و کار در حال رشد تغییر یافته است.

رشد یک کسب و کار کار سختی است، و حاصل یک اتفاق نیست، شما در حال حاضر یک دستاورد بزرگ ساخته اید.

به هر دلیلی که شما تصمیم به گسترش کسب و کار خود گرفته اید (از هر جنبه ای:بخش جدید، کارکنان بیشتر، محصولات بیشتر، مکان بزرگ تر و …) بطور طبیعی مشخص است که یک امر دلهره آور خواهد بود. “اگر شکست خورد درستش نمی کنم”، “نکنه یک چیزی درست نباشد؟”، “زمان مناسبی برای شروع است؟”. تمام اینها افکاری طبیعی ست که ممکن است از ذهن تان عبور کند، اما نباید موجب توقف شما شوند، بلکه می بایست از آن برای پیشرفت استفاده کنید. اما نباید شما به این اقدام دست بزنید تا زمانی که هم خودتان و هم کسب و کارتان بطور یکسان آماده شده باشید. در اینجا سوالاتی را بررسی می کنیم که به شما در شناخت زمان مناسب برای گسترش کسب و کار کمک خواهد کرد.

آیا مشتریان شما وفادار هستند؟

توجه داشته باشید-این یک سوال متفاوت است از : شما چه تعداد مشتری دارید؟ مشتریان وفادار، با ارزش ترین عناصر کسب و کار شما هستند، چرا که آنها دوباره و دوباره باز می گردند و سودی پایدار همراه با رشد را به ارمغان می آورند.

این نتیجه حفظ تعادل در جذب و حفظ مشتری است؛ اینکه شما به فکر جذب مشتری هستید خیلی خوب است ولی بهتر و مهتر از آن حفظ مشتریان است. میزان بازگشت مشتریان به شما کمک خواهد کرد تا از میزان کیفیت خدمات خود درک بهتری پیدا کنید و به سود پایدار دستیابی داشته باشید.

آیا شما فرایند سوده ساخته اید؟

توضیح این مورد در خودش است. طبیعتا اگر فروش شما رو به کاهش است و شما با از دست دادن مشتریان مواجه هستید، زمان مناسبی برای گسترش نیست. در حالت ایده آل، شما نیاز به ۳ سال سودهی دارید تا بتوانید برای گسترش فعالیت خود به راحتی اقدام کنید.

علاوه بر این، رشد می بایست ثابت باشد. پایه ریزی توسعه با توجه به سود فصلی و یا رونق مقطعی می تواند بسیار پر ریسک و خطرناک باشد.

آیا شما ناچار به از دست دادن مشتریان هستید؟

اگر کسب و کار شما به اندازه کافی بزرگ نشده است، و یا به اندازه کافی مکان برای ارائه خدمات به مشتریان ندارید، این یک نشانه آشکار از زمان گسترش کسب و کار شما است. اگر شما  مشریان و سود خود را به علت نداشتن محصولات خاص، مکان مناسب در مناطق مناسب و یا نیروی انسانی پاسخگو از دست می دهید، بصورت جدی جهت تامین این موارد تلاش کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید.

وضعیت صنعت شما به چه صورت است؟

همانطور که شما هم می دانید، بعضی از عوامل رشد کسب و کار بطور کامل از کنترل شما خارج است. انتخاب حوزه چشم انداز درست یکی از آنهاست. صنعت شما در سال های آینده رو به رشد خواهد بود یا افول؟ در مورد بررسی گزارش مالی بازار و مشورت با بزرگان صنعت می تواند از ارزش بالایی برخوردار باشد.

آیا کسب و کار شما راکد است؟

برخلاف باور عموم، اگر فروش شما کند و یا متوقف شده باشد، ممکن است نیاز به گسترش باشد و نباید دست روی دست گذاشت. این می تواند نشانی از سطح مطلوب با توجه به میزان ارائه خدمات و بودجه شما باشد و گسترش کسب و کار راه را برای دستیابی به سود بیشتر باز کند. ممکن است شما در یک شیار گیر کرده اید و نیاز به یک جهش و پیش دستی به سمت نیاز مشتری دارید.

آیا شما برای حفظ تقاضا تلاش می کنید؟

اگر شما بطور مداوم تحت فشار و تلاش برای حفظ مشتریان فعلی هستید، این می تواند یک نشانه و احساس سخت باشد. و گسترش کسب و کار آخرین چیزی باشد که از ذهن شما می گذرد. اما این می تواند یک نشانه و یا خط آتش برای تغییر و یا انطباق کسب و کار شما با تقاضا باشد. مانند استخدام نیروی جدید و یا خرید مکان جدید، که هزینه های آن از کسب و کار جدید تامین می شود. شناخت دقیق این نقطه کلیدی است، بطور مداوم اگر بازدید شما با مشتریان کاهش یابد مشتریان وفادار را به سرعت از دست خواهید داد.

آیا شما واقعا می خواهید بزرگ شوید؟

این بیشتر ممکن است پاسخی از درون شما داشته باشد تا یک پاسخ سیاه و سفید مثل سوالات قبل. اندیشه کنید که چطور کسب و کار شما شروع به کار کرد و می خواهید آن چگونه باشد. اکثر مردم از افزایش سود استقبال می کنند، ولی تعداد کمی هستند که برای آن زمان صرف کنند و پشتکار داشته باشند. چگونه کسب و کار خود را با توجه به وضعیت زندگی خودتان گسترش می دهید؟ آیا شما زمان لازم برای رشد کسب و کار خود را صرف می کنید، و یا کسب و کار شما موجب رشد شما نیز می شود؟ گاهی اوقات بعضی چیز ها همانطور که هستند دوست داشتنی ترند. این شما هستید که می بایست با احساس درونی خود تصمیم بگیرید که آن همانطور که هست بماند و یا شما آمادگی گسترش آن را دارید.


آیا شما تصمیم به توسعه کسب و کار خود گرفته اید؟ چه موارد کلیدی را می بایست در نظر گرفت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar