چه چیزهایی را نباید به رئیس گفت

چه چیزهایی را نباید به رئیس گفت

چه چیزهایی را نباید به رئیس گفت

رابطه ی رئیس و کارکنان می تواند یک ارتباط پرمخاطره به نظر برسد. حتی بهترین مدیران هم ممکن است زمان های سخت و پیچیده ای را تجربه کنند. خصوصاً اگر کارکنانی آزاردهنده کنارشان باشد. از حضور شما در شرکت چه چند هفته گذشته باشد، چه ده ها سال، قطعاً متوجه شده اید کلماتی که استفاده می کنید، در نحوه ی درک شدن تان توسط مدیر اهمیت زیادی دارد. در این مطلب، عباراتی هست که باید در ارتباط با مدیرتان، پرهیز کنید.

۱- این، کارِ من نیست!

شاید شما یک شرح وظایف خاصی در محل کار داشته باشید اما کارکنان، حاضرند با انجام دادن هر چیزی که باعث موفقیت کارفرما می شود برتری داشته باشند. همیشه آماده باشید تا کارهایی فراتر از آنچه از شما انتظار می رود را انجام دهید یا همیشه سعی کنید روش انجام کارهای جدید را یاد بگیرید. سایر اعضای تیم پدیده فکر مهتر هم با حفظ مسئولیت پذیری در خصوص وظایف خودشان نسبت به فعالیت های سایر اعضای تیم همدل بوده و ابراز همکاری می نمایند.

۲- من امروز نمی تونم بیام!

گاهی اوقات، یک روزِ بد می تواند برای همه پیش بیاید و این موردانتظار است. اما این نحوه ی تماس و درخواست شماست که می تواند مشکلاتی را پدید آورد. خواه بخاطر مسائل مربوط به کودک تان باشد یا بیماری خودتان!

۳- من از عهده ی مخارجم برنمیام

اگر قرار باشد واضح و صریح بگوییم، حقیقت این است که “اصلاً ربطی به رئیس شما ندارد که بتوانید از عهده مخارج تان بربیایید یا نه!” وقتی شما این سِمَت را پذیرفتید، یعنی با میزان دستمزد دریافتی هم موافقید. حالا این میزان دستمزد شاید در طول زمان، قابل افزایش باشد شاید هم نباشد! تنها مسئولیت کارفرمای شما این است که ببیند دستمزدِ توافقی در حساب شما قرار گرفته یا خیر.

۴- من اینجام تا فقط بتونم پول بدست بیارم

گفتنِ این جمله چه درست باشد چه اشتباه؛ اصلاً هوشمندانه نیست. کارکنانی که مسافت های زیادی را ابتدا بخاطر نیازهای کسب و کار پیش می روند، در ردیف اول کسانی که لایق ارتقای سمت و جایگاه هستند قرار می گیرند. پس بهتر است همواره به دنبال شغلی باشید که به آن علاقه دارید، در چنین حالتی، همیشه از کار کردن لذت خواهید برد.

۵- اشتباه من نبود!

وقتی اشتباهی رخ می دهد دست از سرزنش کردن بردارید. بجای آن، سعی کنید روی این موضوع تمرکز کنید که چطور می توان به عنوان بخشی از یک تیم، مسائل را به بهترین نحو حل کرد. وقتی بگویید “اشتباه من نبود!” مدیران معمولاً در مقابل این جمله ی شما، می گویند که به دنبال مقصر نیستند. موضوع درست انجام شدنِ کارهاست.

۶- رئیس قبلی من، به روش دیگه ای اینکارو انجام داد

صحبت کردن درباره ی کارفرمای قبلی یا رئیس سابق خود- تحت هر شرایطی، یک سری اطلاعات نامربوط و یک حرکت ناپسند است! حق مسلم رئیس فعلی شماست که با روش های نوین و متدهای جدید روی کار بیاید.

۷- من نمی تونم!

در حالت کلی، شما باید کلمه ی “نمی توانم” را از دایره ی لغات خود حذف کنید. اهمیت این کار به هنگام صحبت کردن با رئیس شما بسیار افزایش می یابد. خصوصاً وقتی که رئیس تان از شما می خواهد تا کاری را انجام دهید، هرگز از این عبارت استفاده نکنید. او قطعاً خودش به توانایی شما اندیشیده است و می داند که قادر به انجامش هستید، پس نیازی ندارد که از زبان شما بشنود. همیشه تمایل و علاقه ی خود را برای ارائه ی بهترین تلاش های خود نشان دهید.

۸- این منصفانه نیست!

مقایسه کردن خودتان با سایر همکاران، شما را فردی سطحی و حسود جلوه می دهد. بجای آن سعی کنید با به خوبی انجام دادن وظایف تان تاثیرات خوبی روی رئیس خود ایجاد کنید و ویژگی ها و توانایی های خود را برجسته تر سازید.

۹- شما به من نگفتید تا اینکار را انجام دهم

حتی اگر مدیر شما از گفتنِ چیزی به شما غافل بوده باز هم نیازی نیست تا این جمله را به هنگام صحبت با او بکار برید. گفتنِ آن، هیچ برگ برنده ای را برای شما به ارمغان نمی آورد. بجای این حرف ها، برخیزید و بگویید که تمام تلاش خود را برای ارائه ی بهترین کار انجام خواهید داد.

۱۰- شما مرتکب اشتباه شدید

در برخی از ارتباطات کاری شما، ممکن است فردی که جایگاه والاتری نسبت به شما دارد مرتکب اشتباهی شود در چنین شرایطی، به صورت دیپلماتیک آن را بیان کنید. بجای بکارگرفتن توهین های صریح از کلماتی مثل “ممکن است من هم دچار اشتباه شوم، اما فکر می کنم …” استفاده کنید. اگر بتوانید وضعیت را به درستی هدایت کنید دیگران به شما بیش تر از گذشته اعتماد خواهند کرد.

 

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar