چگونه از خجالتی بودن خود بهره ببریم؟

چگونه از خجالتی بودن خود بهره ببریم؟

 

چگونه از خجالتی بودن خود بهره ببریم؟

معمولاً خجالتی بودن به عنوان یک رفتار منفی شناسایی می شود. اما در این پست، قرار است بدانیم که آیا واقعاً همینطور است؟ خجالتی بودن چه مزایا و مزیت هایی دارد؟ چطور می توانیم خجالتی بیش از حد را از خود دور کنیم؟

این پست را با پدیده فکر مهتر همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

به یاد آوردن لحظاتی که خجالت می کشید پس از گذشت مدت زمان طولانی، می تواند خاطره ای فان و مفرح باشد. اما در همان لحظه و وقتی که در اواسط این شرایط قرار دارید احساسی به شما غلبه می کند که گویی کل جهانیان به شما خیره شده اند. برای مثال این لحظه می توان گفت که مشابهِ زمانی ست که اقوام همسر خود را می بینید!

Susan David دکتر، روانشناس دانشگاه پزشکی هاروارد و نویسنده ی Emotional Agility

می گوید: “خجالت، همان چیزی ست که آن را احساس شرمندگی می نامیم و زمانی ست که در ارتباط با دیگران وقتی که مرتکب اشتباه شده یا به طریقی رفتار می کنیم که مخالف هنجارهای اجتماعی یا استاندارد هاست رخ می دهد.”

Susan ادامه می دهد: از آنجایی که خجالت بطور کلی به عنوان یک احساس منفی شناخته شده و ارتباط نزدیکی با گناه و سرافکندگی دارد، باز هم نتایج و پیامدهای مثبتی را با خود همراه کرده است.

 

امانت داری

کسانی که احساس خجالت شان را ابراز می کنند بیش تر مورد اعتماد سایرین واقع شده و نسبت به کسانی که این ویژگی را ندارند بیش تر بخشیده می شوند.

وقتی دیگران ببینند که ما خجالت می کشیم، سیگنال هایی که از طریق حالت های صورت و احساس مان ابراز می شود نشان می دهد که ما به اشتباهی که مرتکب شده ایم یا سرپیچی کردن در فعالیت های مان آگاه بوده و اهمیت می دهیم. سایر مردم به کسانی که به این موضوع اهمیت می دهند بیش تر اعتماد کرده و نسبت به کسانی که هیچ نگرانی را بخاطر تاثیرات شان روی دیگران در خود ندارند بیش تر بخشیده می شوند.

آمادگی

پیش بینیِ خجالت کشیدن، به ما کمک می کند تا برای شرایط چالشی بهتر آماده شویم.

اگر به عنوان نماینده ی تیم تان، یک جلسه ی پرمخاطره با مشتری بالقوه دارید، به هر دو موضوع یعنی هم به چیزهایی که باید بگویید و هم به عکس العمل های بالقوه بیندیشید. خجالت کشیدن های بالقوه در وجود شما باعث می شود تا بیش تر و بهتر برای این جلسه آماده شوید زیرا می خواهید قابلیت پاسخگویی به همه ی سوالات مشتری را داشته و نماینده ی خوبی برای تیم تان باشید.

 

حفظ ارزش ها

Leslie Shore نویسنده کتاب Listen to succeed معتقد است:

اجتناب از خجالت، به مراقبت از جامعه کمک می کند. کمی خجالت می تواند یک راه سالم برای حفظ نظم اجتماعی باشد بنابراین هیچ کسی بیش از حد نسبت به دیگری تخطی نخواهد کرد.

Susan David ادامه می دهد: خجالت کشیدن، مانند چراغ روی چیزهایی که برای ما ارزش اند می درخشد. مثل برآورده شدن انتظارات یا اجازه ندادن به دیگران برای افت. خجالت می تواند تابلوی راهنمایی باشد از چیزهایی که به آنها اهمیت می دهیم.

 

راهکار کاهش آن

 

Joshua Clegg استادیار روانشناسی در دانشگاه عدالت کیفری John Jay درباره ی خجالت مطالعه کرد و آن را “موارد مشکل ساز وابستگی های اجتماعی” نامید. در مطالعه ی او که در بخش “تحقیق کیفی” در Psychology انتشار یافت چنین گفته است: بواکنش های سیاری از ما یکی از این دو حالت است: یا از آن اجتناب می کنیم، یا به آن دچار می شویم.

بهترین استراتژی، ادامه ی مقابله با آن است. بهترین راهِ آن هم شوخ طبعی ست. وقتی شما در شرایطی که هستید مفرح و شاد باشید، با اعتماد به نفس و شجاع به نظر می رسید.

 

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar